Home

mars

Wino z Marsa?

Eksplorujemy Wszechświat? 

​Nasi rodzice śledzili wydarzenia związane z lądowaniem pierwszych astronautów na Księżycu. To było przełomowe wydarzenie w historii ludzkości. Teraz świat przygląda się maszynom eksplorującym Marsa w poszukującym możliwości kolonizacji tej planety. Co dalej? 

Jeśli cofniemy się do odkryć geograficznych poznamy wiele historii związanych z sadzeniem winorośli gdzie tylko się to okazywało możliwe. W mojej pamięci zapadło kilka nazwisk odkrywców którzy przyczynili się do powstania Nowego Świata.

Moim faworytem jest Jameson Cook brytyjski eksplorator, który odbył przełomowe rejsy na Ocean Spokojny. Podczas trzech wielkich rejsów pod koniec XVIII wieku, Cook stał się wielkim odkrywcą Wysp Pacyfiku i nie tylko. Nawiązał pierwszy europejski kontakt ze wschodnim wybrzeżem Australii, a jest to destynacja o której marzę by ją kiedyś odwiedzić.

Natomiast pierwszy spacer po księżycu w 1969 roku przeszedł Neil Amstrong. To od niego cały świat usłyszał te słowa: „To jeden mały krok dla człowieka, jeden wielki krok dla ludzkości". Co dalej czeka ludzkość?

Wino w kosmosie 

W ostatnich tygodniach cały świat obiegła wiadomość o zakończonej próbie dojrzewania wina czerwonego z regionu Bordeaux o nazwie Petrus, tak przy okazji to 100% merlot przeprowadzona przez Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

Wynikiem tego eksperymentu jest stwierdzenie iż wino w kosmosie dojrzewa w znacznie krótszym czasie. Jaki wpływ ma przestrzeń kosmiczna na materię ziemską zabutelkowaną w 2019 roku?

Otóż Petrus zakupiony na eksperyment bez specjalnej aprobaty producenta pozostawiony w specjalnych pojemnikach w mikrograwitacji przez 14 miesięcy stał się winem bardziej złożonym i rozwiniętym o smaki łagodniejszych tanin oraz aromatów kwiatowych co zaskoczyło 12 członków degustacji "wina z kosmosu". Co będzie dalej?

Kierunek Mars 

Wracając do odkryć Wszechświata faktem jest iż na stacjach kosmicznych są już sadzonki winorośli która rozwija się w bardzo zaskakującym tempie. Człowiek dokonuje kolejnych odkryć przez zaawansowane technologie z Ziemi na Marsie. Szczególnie śledzę poczynania Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przeprowadzane przez roboty. Tylko dlaczego? Marzy mi się wino z Marsa gdyż domyślam się że będzie w odpowiedniej kolejności dziełem człowieka który zawsze miał je ze sobą ilekroć przemierzał czasoprzestrzeń. 

1
Kekfrankos – bogaty w aromaty środkowoeuropejski s...
Apelacja Grès de Montpellier