Home

whisky

Degustacja whisky

Jak to się zaczęło? 

​Od kiedy interesuję się szkocką whisky sytuacja jej zmienia się z roku na rok. Przybywa coraz więcej fanów "płynnego złota" w Polsce ba nawet coraz częściej inwestuje się w godne zainteresowania butelki. Już na dobre zagościły u nas festiwale whisky organizowane rok w rok w Krakowie. Sam przyczyniłem się do przeprowadzenia dwóch edycji w Browarze Lubicz i w Starej Zajezdni. Obecnie jako ambasador whisky Dalmore biorę udział w festiwalu o nazwie Whisky Day Cracow odbywającego się w krakowskich Fortach w trakcie międzynarodowego dnia whisky który wypada w trzecią sobotę w maju co będzie miało miejsce 20.05.2023. Światowy Dzień Whisky zapoczątkował Blair Bowman student Uniwersytetu Aberdeen oraz entuzjasta whisky. „Wszystko czego potrzebujesz to butelka whisky, którą dzielisz ze swoimi przyjaciółmi. Światowy Dzień Whisky celebruje wszystkie rodzaje whisky oraz whiskey i zachęca wszystkich, aby cieszyć się nimi odpowiedzialnie". Właśnie w przyjaznej atmosferze odpowiedzialności oraz na wysokim poziomie organizacji można spotkać podczas festiwalu ciekawe osoby po stronie wystawców jak i gości.

Jakie whisky warto spróbować?

Wśród różnych butelek szkockiej whisky mamy do wyboru mieszane tak zwane "blended" w których zawartość surowca bazowego może być z różnych gatunków zbóż oraz single malt gdzie używa się do produkcji jedynie słodu jęczmiennego.

W niewielkiej ilości produkuje się "whisky grain" czyli żytnią, a w ogromnej ilości litrów dostępna jest whiskey stworzona między innymi z kukurydzy w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście dzięki tej substancji zwanej także "aqua vita" czyli woda życia można podróżować przez smakowanie po krajach takich jak Indie, Tajwan, Kanada, Japonia, Tasmania, Izrael i inne oraz Irlandia z której whisky ogólnie się wywodzi.

Jeśli potrzebujecie odpowiedniego przewodnika po takich podróżach chętnie pomogę nadając kierunek poszukiwań na degustacjach które organizuję już od 12 lat. Szczegóły znajdziecie na stronie www.msdegustacje.pl

70% aromatu i smaku whisky pochodzi z dojrzewania w beczkach czas ten jest ściśle określony przez prawo i minimalnie trwa trzy lata, a może trwać zupełnie dłużej. Obecnie w szerokiej ilości dostępne są tak zwane "no age statement" czyli whisky bez podanego czasu dojrzewania w beczce.

Kto posiada największe zapasy whisky?

Jak już wspomniałem reprezentuję whisky The Dalmore w Polsce więc postaram się przybliżyć jej historię w kilku zdaniach. Cofając się daleko wstecz opowieść zaczęła się od bohaterskiego wydarzenia w 1263 roku podczas którego szef rodu MacKenzie uratował króla Aleksandra III przed rozwścieczonym jeleniem podczas polowania.

W nagrodę za ten czyn rodzina MacKenzie otrzymała od króla ziemię w okolicach Eilean Donan oraz możliwość symbolizowania rodu wizerunkiem jelenia z dwunastoma rogami na głowie. Ten logotyp destylarni która rozpoczęła działalność w 1863 roku użyto do ozdabiania każdej butelki wytworzonej w miejscowości Alness położonej w regionie Highland w Szkocji. Obecnie jest to miejsce posiadające bardzo duże zasoby whisky leżakowanej w magazynie. Nad wszystkim czuwa profesjonalna ekipa pracowników firmy Whyte & Mackay Ltd. oraz przebywający co prawda na emeryturze Richard Paterson, człowiek legenda całego projektu. 

Jeśli nie w domu to gdzie można spróbować whisky? 

 Co do spożywania whisky jestem zdania że najlepiej to wychodzi w dobrym towarzystwie. Nawet w czasie pandemii organizowałem degustacje online na których spotykaliśmy się przed ekranami komputerów w jednym czasie by spróbować wcześniej wysłanych próbek whisky Dalmore, Edradour, Jura, Signatory.

W karnawale proponuję udział w degustacjach whisky z Katalogu Marzeń lub na wcześniej ustalonym spotkaniu w gronie znajomych z dobrym przewodnikiem po aromatach i smakach "wody życia". 

Jestem pod nr telefonu 601 336 132 lub adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez formularz na www.msdegustacje.pl 

1
Wino w Krakowie
Vinum sacrum et profanum