Home

wesele

Wino na wesele

Wina i wesele 

„Już mi niosą suknie z welonem, już cyganie…", jak śpiewał zespół 2 plus 1, a jak suknia, to i wesele, a przed parą narzeczeńską wiele wyzwań aby ich wymarzony dzień był jak najlepiej przygotowany, by goście weselni znakomicie się bawili oraz by atmosfera i chwile spędzone na wspólnej zabawie zapadły na długo w ich pamięci. Tradycyjne polskie wesele, przyjęcie pod namiotem, a może kolacja w gronie najbliższych, będą miały znaczenie podczas dokonywania wyboru jakie wino na wesele wybrać. Liczba osób zaproszonych na ceremonię, pora roku w jakiej odbywać się będzie uroczystość, a także jaki alkohol będzie dominującym podczas imprezy. Czy wino będzie jednym z wielu alkoholi, a gość będzie mógł sam zdecydować czym umilić sobie wieczór, czy chcemy aby gatunków i rodzajów win było wiele z różnych zakątków świata, czy wino będzie parowane z serwowanymi daniami, co posłuży jako aperitif, jakie wino wybrać do tortu? Wino jako upominek dla rodziców, chrzestnych?, a może w ramach wdzięczności za wysokiej jakości obsługę dla personelu?, a może jako nagroda za uczestnictwo w atrakcjach zaplanowanych przez wodzireja podczas oczepin?. 

Jaki rodzaj wina na wesele? 

Przed dokonaniem wyboru wina na wesele warto na początku przeanalizować kto będzie chciał spożywać ten rodzaj alkoholu, jaki budżet chcemy na to poświęcić, czy decydujemy się na wina oferowane przed dom weselny bądź restaurację, czy może wizyta w sklepie specjalistycznym i osoba tam pracująca pomoże w dokonaniu odpowiednich wyborów. Ilość gości, a co za tym idzie ilość wina będzie bardzo ważna, podczas dokonywania zakupu. Podstawowe rodzaje, o których nowożeńcy powinni pamiętać to wina musujące białe bądź różowe, białe i czerwone do obiadu, a później też wesela.

Wino musujące, kiedy? 

Życzenia, pierwsze toasty, przemówienia czy na aperitif. Kluczem do tego typu obrzędów na weselu są wina musujące białe bądź różowe, cechujący się dobrą jakością szampany, niekoniecznie prosto z francuskiej Szampanii. Hiszpańska Cava, orzeźwiająca o zrównoważonym smaku, czy włoskie prosecco, w smaku delikatne, gruszkowe to jedne z bezpiecznych wyborów. Decydując się na ten rodzaj wina warto zadbać też o jego odpowiednie schłodzenie, o czym powinni pamiętać kelnerzy, by było ono odpowiednio zimne, orzeźwiające. W wersji wytrawnej, lub półwytrawne jeżeli serwujemy je na początek, do tortu bądź deseru może być już w wersji słodkiej.

Wino białe idealne na weselu 

Wybór białego wina, idealnie kwasowego, o łagodnej lub średniej budowie, zrównoważone w smaku, może okazać się trudniejszym zadaniem. W takim momencie warto postawić na klasyki. Wina elastyczne, nadające się do wielu rodzajów potraw, wytrawne bądź półwytrawne. Te pochodzące z Nadreni, regionu winiarskiego umiejscowionego na zachodnich obrzeżach Niemiec, słynące z odmian lekkich, owocowych, wyrazistych w smakach i aromatach czy najstarszego niemieckiego winiarskiego regionu również w Niemczech jakim jest Mozela, w którym winnice zakładali Celtowie i Rzymianie będą wyborem nieszablonowym a przy tym wyrafinowanym. Riesling znany na całym świecie, wino odznacza się swoją przejrzystością w smaku, idealnie wyważoną ilością owoców i rodzimych minerałów. Młodego niemieckiego rieslinga cechuje wyrazistość w smaku z wiekiem zyskując słodkie nuty, ulega harmonizacji. Riesling to nie jedyna odmiana, którą się tam uprawia, białe odmiany winorośli, z których produkowane są wysokiej jakości wina to m.in. Grauer Burgunder, Müller-Thurgau i Weißer Burgunder.

Wina czerwone na weselu 

Wina czerwone, idealne do potraw z dziczyzny, do różnego rodzaju pieczeni czy wędlin a także do potraw z kaczki czy gęsi. Tak szeroki wachlarz łączenia czerwonego wina stwarza ogromne możliwość do wybrania tych odpowiednich, pasujących do weselnego menu. Wina młode, nieskomplikowane, delikatne w smaku jakim są włoskie Bardolino. Wytrawne, lekko gorzkie, owocowe i harmonijne, pochodzące z bogatej tradycji winiarskiej region. Innym regionem z którego wina czerwone charakteryzuje lekkość, świeżość a także intensywność owoców, niekiedy też cierpkość, ostrość w smaku to wina pochodzące z Francji z regionu Beaujolais, wina burgundzkiego, a szczep z którego produkowane się wina jest tylko jeden i jest to Gamay.

Ilość wina a charakter wesela

W zależności od rodzaju imprezy, ilość wina będzie różna. Wesele organizowane po staropolsku, obfitować będzie raczej w mocniejsze trunki, co za tym idzie ilość wina będzie mniejsza niż np. ilość wódki, wesela organizowane w formie skromnego przyjęcia w restauracji bądź na łonie natury, również wymagają odpowiedniej ilości wina ale będzie ona zdecydowanie mniejsza niż wesele organizowane w sposób wystawny, obfitość i ilość będzie tu kluczowa. Warto też pamiętać o osobach niepijących takich jak np. dzieci, których nie wlicza się do listy osób pijących na weselu, ważne jednak by alkoholu nie zabrakło, a wino które zostanie po przyjęciu może posłużyć podczas celebracji innych ważnych uroczystości jakimi są np. chrzciny czy rocznica ślubu. Warto też zapytać na hurtowni, w której dokonujemy zakupu wielu rodzajów i gatunków win o możliwość zwrotu nieotwartych butelek, bądź odsprzedania go komuś z najbliższych, jeżeli oczywiście jest taka okazja.

Pora roku a rodzaj wina 

Warto podczas wyboru ilości wina białego i czerwonego, pamiętać też o porze roku i temperaturze jaka prawdopodobnie będzie panować podczas przyjęcia. W porze letniej goście dużo chętniej sięgają po lekkie, schłodzone, białe wina. Zimą to czerwone wina są bardziej doceniane, a opcja grzanego wina na weselu może urzec przemarzniętych gości, zachęcić do zabawy i umilić weselne biesiadowanie. Latem 70% powinny stanowić wina białe, a 30% wina czerwone, zimą proporcje będą odwrotne i to czerwone wina będą dominujące, a białe będą stanowić dodatek.

Przelicznik wina na wesele 

Sommelierzy radzą by przyjmować następujący przelicznik wina na weselu i jest to średnio 50 butelek wina na 100 gości, na osobę do 0,7 litra. Jeżeli chodzi o wina musujące na toast powitalny licząc na 100 osób powinno to być około 14 butelek, jeżeli chodzi o wina białe i deserowe powinno to być od 0,5 – 1 butelki wina na osobę, win deserowych również powinno być 14 na 100 osób by nie zabrakło, są to średnie, dzięki którym narzeczeni mogą mniej więcej oszacować ile będą potrzebować butelek. Oczywiście wszystko zależy od ilości osób zaproszonych na uroczystość.

Wino nie dla każdego 

 Na weselu często wino jest jednym z wielu alkoholi oferowanych przez parę młodą do spożywania. W takim przypadku obsługa powinna zapytać uczestników wesela o to jakie mają preferencje, by bez potrzeby przed gościem nie stały zbędne kieliszki. Warto też w przypadku wyboru przez parę młodą wina jako jedynego alkoholu serwowanego na weselu zaopatrzyć się w nim dwa podstawowe rodzaje win, jakim są wina białe i czerwone, oraz w kilka rodzajów i gatunków win podawanych na winnym stole tak by gość miał możliwość spróbowania czegoś innego, odmiennego w smaku bądź rodzaju, strukturze czy budowie wina, Ciekawą opcją może być w paru krótkich zdaniach opisanie różnych dostępnych rodzajów win, by gość wiedział z czym ma do czynienia.

Temperatura wina na weselu 

Odpowiednia temperatura wina to kluczowa sprawa, podczas serwowania tego rodzaju alkoholu, odpowiednio schłodzone będzie jeszcze lepsze w smaku. Warto wiedzieć iż każdy rodzaj wina ma inną, odpowiednią dla siebie temperaturę. Wina musujące powinno być schłodzone do temperatury 6-8°C, wino białe powinno być schłodzone do temperatury 10-12°C, natomiast wino czerwone do temperatury 16-18°C. Butelki z winem nie zaleca się trzymać na stołach ponieważ ich temperatura szybko osiąga temperaturę panującą w pomieszczeniu.

0
Austria
Szwajcaria