Home

verdejo

Verdejo szczep z temperamentem

Skąd przybywa? 

Verdejo jest to niezwykle aromatyczna odmiana, którą powszechnie uznaje się za najwyższej jakości szczep winny. Jest także jednym z najlepszych gatunków białych winogron, które aktualnie uprawiane są na terenie Hiszpanii. W kraju tym jest ona niezaprzeczalnie najczęściej uprawianą odmianą i produkuje się z niej zarówno doskonałe wina odmianowe jak i mieszanki, które z jej udziałem są niezwykle aromatyczne. Szczep ten zachwyca bajecznym zapachem, który potrafi ująć nawet najbardziej wymagającego smakosza. Podczas degustacji wyprodukowanych win ujmuje trawiastym oraz ziołowym posmakiem, który na dodatek zawiera liczne orzechowe akcenty co tworzy idealne połączenie. Wina te cechują się także idealnym poziomem kwasowości, a także potencjałem do starzenia, podczas którego zaskakują niesamowitymi zmianami w smaku.

Zieleń w nazwie 

W większości przypadków winogrona pobierają swoje nazwy od miejsc, w których zostały one zapoczątkowane, bądź związane są z ich szczególnymi cechami. W tym przypadku jest dokładnie tak samo. Nazwa, którą nadano szczepowi winnemu Verdejo nawiązuje do koloru, którym charakteryzują się jego dojrzałe owoce. Podczas zbiorów zachwycają one producentów swoją wyjątkową jaskrawo-zieloną barwą. Dokładnym słowem, od którego powstała nazwa opisywanego szczepu jest „verde". Zwrot ten zaczerpnięty jest z ojczystego języka, w którym najbardziej popularną jest odmiana tejże odmiany, czyli z języka hiszpańskiego. W dosłownym tłumaczeniu zwrot ten oznacza kolor zielony.

Geneza verdejo 

Początki szczepu Verdejo są dla wszystkich wielką zagadką, jednakże istnieje parę teorii które mogłyby wyjaśniać pochodzenie omawianej odmiany.

Według pierwszej z nich miejscem powstania szczepu jest region, w którym aktualnie jego uprawa jest najbardziej popularna, czyli Rueda. Jest to niewielkie miasto położone na terytorium słonecznej Hiszpanii w zachodniej części kraju. Jest to prawdopodobne, ponieważ o regionie tym wspominano zawsze w sytuacji, gdy mówiono o danym szczepie. Najstarsze jednak o nim informacje pochodzą z okolic XI wieku i bardzo prawdopodobnym jest, iż przed tym okresem winorośl została do kraju przywieziona.

Opisuje to kolejna teoria, według której do słonecznej Hiszpanii szczep przywieziono z północnej Afryki. Stało się prawdopodobnie za sprawą Mozarbów. Nie ma na to jednak żadnego potwierdzenia.

Jest jeszcze jedna i zarazem ostatnia już możliwość wyjaśniająca pochodzenie odmiany Verdejo. Według niej owa odmiana została zapoczątkowana w rejonie Kastylii i Leonu, czyli wspólnoty autonomicznej, która znajdowała się niegdyś na terytorium Hiszpanii.

Teorii na temat pochodzenia winorośli jest wiele, jednak nie wiadomo która z nich jest najbliższa prawdy. Faktem jest jednak, iż w XI wieku szczep uprawiany był w Hiszpanii. Mimo, iż winogrono to uprawiane było w mieście Rueda przez tyle wieków, aż do lat 70 XX wieku nie było ono popularne. Głównym szczepem, którego uprawą zajmowało się owe miasto było bowiem Palomino, które ostatecznie nigdy nie zyskało uznania na poziomie krajowym ani światowym. W kolejnych dziesięcioleciach jednak na popularności zyskiwało Verdejo, by w końcu stać się odmianą z której słynie wspomniane wcześniej miasto.

Smak verdejo 

Wina, które stworzone zostały ze szczepu winnego Verdejo są subtelne, lecz bardzo wyraziste. Te niebanalne białe wina zaskakują wyjątkowym posmakiem owoców cytrusowych, takich jak cytryna, limonka oraz grejpfrut. Nie zabraknie tam także nuty trawy, kopru włoskiego, trawy cytrynowej oraz melona. Jako jedno z niewielu win o białym zabarwieniu odmiana ta ma potencjał do starzenia się. Trunki pozostawione na parę lat zyskują delikatne akcenty tostów oraz migdałów zachowując przy tym charakterystyczną dla nich kwasowość. Na finiszu objawiają się nieco gorzkie nuty, w których można wyczuć obecność kopru oraz trawy. Wina te potrafią zachwycić każdego swoim wyjątkowym profilem smakowo-aromatycznym. Trunki te są idealne do spożywania solo, jednakże równie świetnym pomysłem byłoby podczas delektowania się jego wyśmienitym smakiem przygotowanie sobie odpowiedniego posiłku. Wyższa kwasowość, którą prezentuje omawiany trunek, a także jego subtelna gorycz idealnie komponuje z dużą ilością potraw i bardzo dobrze działa jako środek do czyszczenia podniebienia. Smak cytrusów, którym wyróżnia się wino potrafi idealnie zrównoważyć potrawę. W zależności od wieku wina zmieniają się także preferencje co do podawanych z nim posiłków. Będąc w posiadaniu młodego 

Verdejo należy zaserwować lekkie danie, takie jak sałatki, warzywa, owoce, sery. Świetnie sprawdzą się także popularne w krajach śródziemnomorskich owoce morza. Dysponując butelką wieloletniego wina możemy zdecydować się na nieco inne przystawki. Trunek ten wtedy najlepiej łączy się z potrawami, które w swoim składzie posiadają śmietanę bądź zrobione są na bazie mleczka kokosowego.

Regiony upraw verdejo 

Region Rueda, znajdujący się na terytorium Hiszpanii jest aktualnie niekwestionowanym domem dla winogron Verdejo. Odmiana ta cieszy się w tamtym rejonie niezwykłą popularnością i nie jest uprawiana prawie w żadnym innym miejscu na świecie. Ruedo jest miastem, gdzie znajduje się duża ilość winnic, których powierzchnia wynosi 32 500 akrów. Bardzo ciekawym jest fakt, iż wspomniany szczep winny zajmuje aż 28 800 akrów, co jest w porównaniu do całości bardzo wysokim wynikiem. Ze względu na jej olbrzymią popularność w opisywanym regionie odmiana uchodzi za jedną z najczęściej sadzonych białych winogron, które znajdują się na terenie Hiszpanii. Powodem dla którego uprawa jest tak popularna w tamtych rejonach jest oczywiście klimat, który niezwykle sprzyja rozwojowi opisywanego szczepu. Ze względu na wysokie położenie względem morza Rueda posiada nieco ekstremalną pogodę, która charakteryzuje się mroźnymi zimami oraz upalnymi latami. Vardejo jest odmianą, która w opisywanych warunkach znakomicie się odnajduje. Z racji wyjątkowo suchej pogody winorośl jest zmuszona do samodzielnego poszukiwania w glebie wody oraz składników odżywczych. Są one dostępne bardzo głęboko pod ziemią, a ich odnalezienie nadaje winogronom lekką mineralność. Idealnymi warunkami są także występujące w tym regionie ogromne wahania temperatury pomiędzy nocą i dniem. Pomaga to owocom zachować naturalną równowagę pomiędzy ich kwasowością oraz zawartością cukru. Bardzo ciekawym jest fakt, iż winogrona z tejże odmiany zbierane są jedynie w godzinach nocnych. Ma to związek z temperaturą owoców, która po upalnym dniu jest zbyt wysoka, dlatego producenci czekają aż grona nieco ostygną. Opisywana odmiana występuje także w Autralii, Portugalii oraz Kalifornii. Jej uprawa nie ma jednak zbyt wysokiej skali, ponieważ Verdejo zostało posadzone tam jedynie w ramach eksperymentu, na którego wynik nadal oczekujemy.

2
Książki o winach
Petit Verdot - idealny do blendów