Home
Petit Verdot - idealny do blendów
Dlaczego idealny do blendów?
Petit Verdot jest to rzadko spotykana francuska odmiana, której małe gruboskórne jagody posiadają intensywnie czerwoną barwę. Szczep ten posiada wyjątkowo długi czas dojrzewania. Z racji, iż początkowo winogrona te uprawiane były we Francji, której klimat nie sprzyjał całkowitemu dojrzewaniu grona było ono mało znaczące. Ze względu na niedojrzałość owoców oraz ich gorzki smak używane było jedynie jako dodatek do win, który miał nadać im intensywniejszy kolor. W późniejszych etapach spróbowano jednak uprawy szczepu w nieco cieplejszych klimatach i okazało się, iż dojrzałe owoce winogron Petit Verdot mogą wytworzyć wyśmienite czerwone wina, które świetnie odnajdą się nawet jako wina odmianowe.
Nazwa odmiany
Nazwy szczepów winnych zazwyczaj czerpią swoją nazwę od miejsca powstania bądź swoich charakterystycznych cech. W tym przypadku Petit Verdot zyskało swoje miano od owoców, które w zależności od klimatu mają różny czas dojrzewania. Z racji, iż początkowo ich uprawa miała miejsce w nieco chłodniejszych klimacie Francji grona te dojrzewały przez bardzo długi czas. Ze względu na chłodne warunki uprawy winogrona podczas zbiorów nie były w pełni dojrzałe, a ich kolor nie został zmieniony na fioletowy, lecz nadal pozostawał zielony. Z tego powodu szczep zyskał nazwę Verdot, co w tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza zielony.
Drugi człon nazwy także odnosi się do owoców winogrona. Petit w tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza „mały". Ma to oczywiście ścisły związek z rozmiarem wcześniej wspomnianych już gron.
Pochodzenie odmiany
Historia powstania odmiany winogron Petit Verdot nie jest w pełni wyjaśniona. Uważa się, iż została ona zapoczątkowana poprzez połączenie dwóch różnych szczepów Tressot oraz Duras. Pierwsze wzmianki o gronie pochodzą z miasta Bordeaux położonego w południowo-zachodniej części Francji. Jednak fakt, iż klimat w tym regionie zdecydowanie nie jest odpowiedni do uprawy tejże odmiany sugeruje jej zupełnie inne pochodzenie. Uważa się, iż najprawdopodobniej jej powstanie miało miejsce w znacznie gorętszych regionach.
Z racji chłodnego klimatu, w którym uprawiano Petit Verdot początkowo nie było ono zbyt popularną odmianą, ponieważ używano go jedynie w niewielkich ilościach jako dodatek.
Lata 60 nie były dla tejże odmiany zbyt owocne. W Bordeaux zdecydowano się zastąpić część winorośli inną i bardziej niezawodną odmianą Merlot, która w tamtym czasie bardzo zyskiwała na popularności. Wydarzenie to znacznie wpłynęło na jeszcze większy spadek popularności opisywanej odmiany i wydawało się, iż niedługo całkowicie zaprzestanie się uprawy tejże odmiany.
Wszystko zmieniło się w latach 80 kiedy postanowiono poeksperymentować ze szczepem próbując jego uprawy w nieco innym klimacie. Został on przewieziony do krajów Nowego Świata, takich jak Kalifornia i Australia. Okazało się, iż suchy i ciepły klimat cechujący tamte regiony jest idealny do uprawy Petit Verdot. Podczas uprawy odkryto także, iż dojrzałe owoce mają bardzo ciekawe walory smakowe i idealnie nadają się do produkcji win odmianowych, co wcześniej było nie do pomyślenia. Aktualnie uprawa szczepu jest bardzo popularna w niektórych częściach USA, Australii, Chile, Argentyny, a także na terenie Europy we Włoszech, Hiszpanii oraz Portugalii.
Jak smakuje wino z petit verdot?
Początkowo szczep uprawiany był w chłodnych klimatach, a jego owoce nie były w pełni dojrzałe podczas zbiorów. Wtedy jego winogrona głównie oferowały smak czarnych owoców, do których zaliczały się śliwki, jeżyny, jagody a także wiśnie. Petit Verdot posiada także gamę unikalnych oraz intrygujących smaków, wśród których znajdziemy wiele ziołowych oraz kwiatowych nut. Podczas degustacji możemy doszukać się tam fiołkowej, liliowej, lawendowej oraz szałwiowej nuty, nie zapominając także o suszonych ziołach. Większość producentów win z tejże odmiany pozostawia ją do dłuższego dojrzewania, aby wydobyć z niej także intrygujące smaki wanilii, orzechów laskowych oraz mokki. Podczas degustacji na naszym podniebieniu poczujemy wytrawne i pełne wino z wysoką taniną, śmiałymi owocami, a także średnią kwasowością.
W zależności od regionu uprawy winorośli, wina powstałe ze szczepu Petit Verdot posiadają nieco zróżnicowane walory smakowe.
Rozpocznijmy od owoców uprawianych na terenie Hiszpanii. Trunki z nich utworzone charakteryzują się nieprzejrzystym kolorem oraz oferują smak czarnych owoców, gliniastej mineralności, lukrecji, a także nutę czarnego pieprzu.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku win pochodzących z centralnych obszarów Australii. Są one zazwyczaj produkowane w nieco jaśniejszym stylu i kolorze z wyczuwalnymi nutami czarnej maliny, wiśni, fiołków, a także wanilii.
Dla win ze Stanów Zjednoczonych charakterystyczne są gęste i owocowe aromaty z wyczuwalnymi nutami jeżyny, szałwii oraz fiołka. Podczas długiego czasu dojrzewania wina te zyskują także subtelne nuty przypraw oraz wanilii.
Trunki pochodzące z Chile oraz Argentyny są głęboko zabarwione aromatami jeżyn oraz dojrzałych porzeczek, przy czym ich smak posiada ziołowe nuty podobne do palonej kawy, bądź czarnego kardamonu. W Chile wina te mogą być jednak nieco bardziej ziołowe i o wyższej kwasowości.
Ostatnim regionem są Włochy, gdzie wina wyróżniają się gęstą ciemną barwą i posiadają nuty ciemnych jagód, a także odważny smak z wysoką taniną
Regiony upraw Petit Verdot
Regionem, w którym początkowo uprawiane było grono Petit Verdot było położone w południowo-zachodniej części Francji Bordeaux. Niestety warunki klimatyczne panujące w tamtych rejonach nie sprzyjały uprawie winorośli z tejże odmiany. Winogrona te cechują się wczesnym okresem pączkowania oraz bardzo długo dojrzewają. Nie jest dla nich odpowiedni umiarkowany klimat, który mogła zaproponować mu winnica zlokalizowana we Francji. Warunki te spowodowały, iż popularność szczepu była bardzo niska, gdyż niedojrzałe owoce nie były zbyt dobrym materiałem na stworzenie win odmianowych, a nawet ciekawych połączeń z innymi szczepami. Używano ich jedynie w bardzo małych ilościach. W późniejszym okresie winorośl trafiła jednak do krajów Nowego Świata, gdzie nastąpiło jej całkowite odrodzenie. Okazało się, iż panujący tam ciepły i suchy klimat idealnie pasuje do uprawy tejże odmiany. Aktualnie regionami, które zajmują się uprawą Petit Verdot są: Argentyna, Australia, Chile, Francja, Włochy, Portugalia, USA oraz Peru, w którym ze względu na idealne warunki klimatyczne udaje się produkować niesamowite wino odmianowe, które jest w 100% stworzone z omawianej odmiany.
Oprócz powyższych krajów odmiana ta używana jest również w paru regionach jako „przyprawa" w mieszankach w stylu Bordeaux. Miejscami takimi jest Kolumbia, Nowa Zelandia, Afryka Południowa, a także Hiszpania.