Home
Książki o winach
Nowy Atlas Świata Win
Altas Świata Win w pierwszym wydaniu pojawił się w 1971 roku, został przetłumaczony na 15 języków i sprzedany w ilości 4,7 miliona egzemplarzy. Dwoje autorów Hugh Johnson i Jancis Robinson przeprowadzili czytelników już przez osiem aktualizacji. Obecnie mamy dostępną wydaną w 2019 edycję w języku polskim, które polecamy wszystkim miłośnikom win.
Co nowego znajdziemy w atlasie?
Ewolucja w produkcji wina na świecie to przede wszystkim zmiany klimatyczne, obrót wydarzeń wokół zrównoważenia upraw i wpływ producentów na kreowanie nowych stylów wina. W lekturze pojawiają się dyskretnie nazwy nowych miejsc na mapach w tym trzeba przyznać mapach dobrej jakości pod względem kartograficznym. Bardziej wnikliwi znajdą korelację między odmianami winorośli, a siedliskiem upraw. Dla początkujących będzie to księga wiedzy podstawowej od historii, opisie odmian, parametrów wina po szczegółowe opisy o degustowaniu, przechowywaniu wina czy podawaniu do spożywania.
Nowe kraje winiarskie
Dotychczas nie mało można było dowiedzieć się o Anglii i Walii z tak zwanej reszty świata po za znaną wszystkim Europą Zachodnią. Premierą jest opis win greckich z Peloponez, win z nad Morza Czarnego i Kaukazu.
Dużo wiadomości znajdziemy o Ameryce Południowej w tym Urugwaj, Brazylia jako ciekawe destynacje.
Zmiany w świecie win
Z nowej edycji dowiemy się o tym jak obecnie postrzegane jest wino przez świat, iż staje się dobrem luksusowym, łupem podrabiaczy, towarem wysokofinansowych transakcji. Zadawane często pytanie co ma wpływ na cenę wina też ulega transformacji. Kiedyś był to generalnie wynik pracy rąk ludzkich, teraz dochodzą koszty wody, szkła, korka które mocno podrożały. Dochodzą do wartości unikalność wina, rzadkość upraw niektórych szczepów, jego dojrzałość w danym czasie, podatki, kursy walut, ceny ziemi na której uprawiana jest winorośli. Nie dziwi fakt, że coraz częściej wino kupujemy na inwestycję choćby w taką okazję podczas której przechowywaną butelkę chcemy specjalnie otworzyć.