Home

Kurs o winach

Słowo daję, wino działa!

Co warto wiedzieć o winach? 

Opowiadając o winach, dostaję zawsze natchnienia do napisania kilku słów o tym, jak wino działa. Mówimy o nim, iż łączy wiele nauk, stymuluje sztukę i kulturę, ba – w pewnym stopniu nawet rozwój cywilizacji. Podczas kursu z wiedzy o winach zaczynam od definicji substancji, czyli informacji z zakresu chemii i biologii, wyjaśniam, czym zajmuje się enologia, wreszcie cofam się do historii sprzed 8 tysięcy lat, by dojść do współczesnego Świata podzielonego na Nowy i Stary.

Podróż zaczyna się od Francji. Począwszy od północnej Szampanii, później Alzacji, Burgundii, Doliny Loary, lądujemy w Bordeaux i Langwedocji. Zwracam uwagę na poszczególne odmiany z tych regionów tak, by zachęcić uczestników do próbowania win francuskich z każdego z nich. System apelacyjny, znani producenci, potencjał starzenia to szczegóły, które warto zapamiętać. Po serii zdjęć z Francji przechodzę do Włoch i Hiszpanii w podobnej formie. Przenoszę uczestników do Europy Centralnej, a później do Nowego Świata. To oczywiście telegraficzny skrót. Wiedzy jest bardzo dużo jak na dwa dni kursu.

Powtarzane słowa 

Najczęściej na spotkaniach powtarzam znane maksymy: 

„Dobre wino to takie, które nam smakuje."

„Winorośl musi walczyć, by dać dobre wino."

„Qui bon vin boit Dieu voit."

„Wino uczy cierpliwości i życia w zgodzie z naturą."

Podróż za jeden uśmiech 

Przyszedł czas jesieni, więc wszystkim chętnym zapewniam bezpieczne podróże po świecie z wybranymi winami i slajdami z miejsc pochodzenia winorośli. Możliwa jest opcja w połączeniu z jedzeniem – najlepiej w duchu slow food w wybranym lokalu spośród współpracujących ze mną w Krakowie lub w Rzeszowie. Wino smakowane z umiarem stymuluje kreatywność i buduje pozytywne relacje między uczestnikami degustacji, zatem zachęcam.

Degustujemy z Michałem!

2
Petit Verdot - idealny do blendów
Perrier-Jouët 1874 – moja podróż na Marsa