Home

portugieser

Portugieser jak sama nazwa odmiana z Portugalii

Skąd przybywa? 

Portugieser lub też Blauer Portugieser jak można się po nazwie domyślić pochodzi z Portugalii. Jest to szczep winny o ciemnej skórce. Charakteryzuje się wysoką wydajnością plonów, z których produkowane są zazwyczaj dwa rodzaje win – czerwone i różowe. 

Historia odmiany 

Od dawna uważano, że odmiana została sprowadzona do Austrii z Porto przez austriackiego ambasadora Johanna von Friesa w 1772 roku, stąd te nazwy. Jednak badania genetyczne wykazały teraz, że jest to skrzyżowanie Grüner Silvaner i Blauer Zimmettraube, a historyczne źródła dostarczyły solidnych dowodów geograficznych, że winogrono faktycznie pochodzi
z Dolnej Styrii, dzisiejszej słoweńskiej Styrii. Dowody wskazują również, że Portugieser był szeroko rozpowszechniony w Austrii w XIX wieku, a następnie sadzonki przewieziono do Niemiec, gdzie stał się bardzo popularny w latach siedemdziesiątych, produkując proste, raczej cienkie wina czerwone lub mało inspirujące różowe Weissherbst. 

Gdzie jest uprawiany? 

Portugieser jest szeroko sadzony w Austrii i Niemczech, a także w innych częściach Europy Środkowej, prawdopodobnie dzięki obfitym plonom i temu, że jest stosunkowo łatwy w uprawie i odporny na wiele chorób winorośli i winogron. Na Węgrzech Portugieser zadomowił się w regionie winiarskim Villány, ale występuje również w Kunság i Eger , gdzie często trafia do mieszanki Bikavér . Jest to wczesna odmiana o cienkiej skórce, której zbiory w połowie września są często wykorzystywane do produkcji nowych win, które trafiają na rynek węgierski z okazji Dnia Świętego Marcina 11 listopada. Miękkie taniny i wyraźny owocowy aromat sprawiają, że nie wymaga długiego dojrzewania. Odmiana ta rośnie również na zachód, aż do Francji, gdzie można ją wykorzystać w małych proporcjach w czerwonych winach Gaillac. W Chorwacji i Serbii (szczególnie w regionie Fruškiej Góry) winogrona są produkowane w stylu Beaujolais nouveau .

Jak przeprowadzana jest uprawa? 

Winogrono jest stosunkowo łatwe w uprawie ze względu na wysoką odporność na różne choroby winorośli i winogron, takie jak coulure . Ma jednak pewną podatność na oidium (grzyba wywołującego mączniaka prawdziwego winogron). Winorośl produkuje bardzo dużo plonów. Negatywnym skutkiem tych wysokich plonów jest to, że zwykle zwiększa to naturalnie niską kwasowość winogron, która, jeśli nie zostanie skorygowana podczas produkcji wina, może dać „wiotkie" i matowe wina. W przeszłości niektórzy producenci przesadnie oszukiwali do tego stopnia, że ​​wyższy poziom cukru ogłuszał drożdże podczas fermentacji , pozostawiając zauważalne resztki cukru i słodyczy w winie.

Synonimy nazwy odmiany 

W innych częściach świata winogrono jest znane pod różnymi synonimami, w tym Autrichien, Badener, Blaue Feslauertraube, Feslauer, Kékoportó (Węgry), Modrý Portugal (Czechy ), Portugizac Plavi (Chorwacja ), Modra Portugalka (Słowenia), Portugizer (Serbia), Oporto, Portugais Bleu (Francja), Portugieser, Vöslauer, Portugizac Crni i Portugaljka.

Smak wina z odmiany portugieser 

Jak już wyżej wspomniano ze względu na jasnoczerwony kolor większość winogron Portugieser jest wykorzystywana do produkcji win różowych, znanych jako Portugieser Weissherbst. Wina w 100% portugalskie mają również kolor jasnoczerwony, a ich zawartość alkoholu jest niższa niż innych win czerwonych. Wina te mają niską kwasowość, są smaczne, przyjemne, pełne i świeże. Są lekko owocowe, z nutami porzeczek, malin i truskawek. Blauer Portugieser doskonale nadaje się również jako winogrona stołowe ; jednak nie jest sprzedawany jako taki, ponieważ sprzedaż winogron winnych jako winogron stołowych jest niedozwolona w Unii Europejskiej . Od 2000 roku wina wyższej jakości są poddawane procesowi winifikacji z winogron portugalskich. Zastosowanie dębu zapewnia dodatkowe aromaty, aby konkurować z odmianami Bordeaux . Kolor wina zależy od stopnia dojrzałości winogron, jest raczej mniej intensywny. W dobrych klimatycznie latach zapewnia bardzo dobrą jakość win i aksamitny smak.

Do czego podajemy wina z odmiany portugieser? 

Wina produkowane ze szczepu Portugieser doskonale komponują się z wieloma potrawami. Szczególnie poleca się je do pieczonych mięs – wieprzowiny, wołowiny, bażantów, gęsi. Niezwykła szlachetność tych win dobrze dopasowuje się do wielu warzyw przyrządzanychw różny sposób – bakłażanów, brokułów itp. Te wina równie dobrze będą pasować do różnych serów i grzybów.

0
Wina BIO? Co łączy z nimi Polskę i Kanadę?
Touriga Franca - wszechstronna odmiana