Home

bio-2

Wina BIO? Co łączy z nimi Polskę i Kanadę?

Agnieszka Klimkiewicz 

​Kilka dni temu przeprowadziłem dla Państwa rozmowę z Agnieszką Klimkiewicz, która z pochodzenia jest Polką. Jej rodzice wyjechali do Kanady w czasach gdy większość wyjeżdżało do Stanów. Agnieszka jest pierwszą osobą w swojej rodzinie, która zajęła się nauką nad winem. Zafascynowało ją do tego stopnia, że rodzice chcieli, aby zajęła się browarnictwem ale procesy fermentacji, filtracji jak i dbanie o winogrona sprawiło iż Agnieszka ukończyła w Kanadzie studia enologiczne i obecnie zajmuję się konsultacjami w wielu winnicach w Kanadzie. Na dzień dzisiejszy pomaga przekształcić jako winemakerka Domaine du Ridge na winnice Biodynamiczną według zaleceń DEMETER. Dwudziestoparu letnia dziewczyna świetnie odnajduje się w tej roli. Na ten temat chcielibyśmy Państwu opowiedzieć kilka ciekawostek związanych właśnie z prowadzeniem winnicy według standardów DEMETER i opisaniem dlaczego dla niektórych wina BIO są drogie.

Wina bio - wina ezoteryczne 

​Wina biologiczne nazywane przez wielu winami ezoterycznymi. W myśl słów Rudolfa Steinera "Musicie wiedzieć, że na przykład wpływy kosmiczne, które uwidaczniają się w roślinie, pochodzą z wnętrza Ziemi i są wiedzione ku górze. Stąd też, jeśli roślina szczególnie bogata w te wpływy kosmiczne,zostanie zjedzona przez zwierzę, wówczas nawóz, którego dostarczy system trawienny zwierzęcia wskutek zjedzenia takiego pokarmu, będzie właśnie tym, czego potrzebuje ta gleba, na której rośnie dana roślina." Co za tym idzie prowadzenie gospodarstwa biodynamicznego wymaga hodowli bydła, które wytwarzać będzie potrzebny Nam nawóz, który spowoduje wzrost roślin, które znów trafią do obiegu, zwierze zjadając kolejne rośliny wpływa na wzrost kolejnych. Przyjmuje się, aby posiadać 2 sztuki bydła na 1 ha. Zwierzęta mają też tworzyć żywą ochronę przed szkodnikami. 

Rudolf Steiner mówił, że "Każda postać życia jest ukształtowana na zasadzie bytu organicznego. Oddzielnie powstające organy łączą się, by utworzyć żywą istotę, a organizm jest czymś więcej niż sumą części. Organizmy chronione są skórą, co umożliwia im rozwijanie życia wewnętrznego, które toczy się w relacji do zewnętrznego środowiska ziemskiego i kosmicznego. Jeżeli to wewnętrzne życie podlega samorozwojowi, wówczas powstaje indywidualność." Mamy przez to na myśli iż każda część gospodarstwa jest odpowiedzialna za drugą. Dla przykładu wpływ księżyca ma wielkie znaczenie. Już w starożytności stosowano kalendarz księżycowy, dzięki któremu ustalano jakie dni są odpowiednie np. dla siewu, kontroli, przycinaniu, bądź zbiorom. Prócz takich rzeczy można było też ustalić kiedy jest dobry czas na obcięcie włosów, bądź też zabiegi medyczne, które miały się odbyć z pozytywnym skutkiem. Ezoteryka w przypadku win BIO jest bardzo ważna. Każda część gospodarstwa funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki temu iż inna funkcjonuje dzięki innej. Dodatkowo w towarzystwie winorośli można również spotkać inne rośliny, które chronią winogrona przed szkodnikami, gdyż zabronione jest wykorzystywanie nawozów sztucznych. Winogrona powstałe poprzez takie zabiegi mogą żyć dłużej i wydają zdrowsze i liczniejsze plony, ale żeby do tego doszło i winnica mogła się sygnować certyfikatem DEMETER musi w ciągu 5 lat przemienić się zupełnie na całym obszarze pod kątem tych ustaleń. 

Mam nadzieję że ten tekst pozwoli Państwu zainteresować się trochę tym tematem, a co za tym idzie pozwoli mi na kolejne opowieści w tym temacie. Chciałbym ten artykuł potraktować jako swoisty wstęp do zagadnienia win biodynamicznych, jak i do pokazywania różnic pomiędzy eko, a bio.

14
Integracja i degustacja, czyli wine spot #1
Portugieser jak sama nazwa odmiana z Portugalii