Home

Morawy

Morawy – szczególnie polecane wina

Tak blisko? 

„Wydawałoby się, że tak daleko, a tak blisko" – od tego stwierdzenia zacznę dzisiejszą ciekawostkę. Czechy, a ściślej pisząc Morawy, są jednym z najbliższych regionów winiarskich za granicą Polski. Z Krakowa na przykład łatwo i szybko można wybrać się zwiedzanie połączone z degustacją win morawskich. Kto jest chętny? :)

Na Vineo pisaliśmy już o winach z Czech. Przypomnę, iż „Morawy (Moravia), z około 95% upraw winorośli w kraju, napędzają przemysł winiarski Republiki Czeskiej", a „morawskie winiarnie cieszą się rokiem winiarskim dobrze dostosowanym do produkcji złożonych aromatów o dobrej kwasowości. W wyniku łagodnego i jasnego sezonu wegetacyjnego aromatyczne białe odmiany winogron, takie jak Sauvignon Blanc z Doliny Loary i alzackie Pinot Gris, Gewurztraminer i Riesling, dojrzewają powoli i całkowicie".

Ogólnie są to wina godne polecenia, także wtedy, kiedy nasze wybory są podyktowane także względami ekonomicznymi.

Zámecké Vinařství Bzenec 

Zámecké Vinařství Bzenec to jedna z naprawdę niewielu morawskich winiarni mieszcząca się w zamku, gdzie – w przestronnych, ponadczterystuletnich piwnicach – może naraz degustować miejscowe wina nawet pięćdziesiąt osób. Winiarnia dysponuje 540 hektarami, na których uprawia się dwadzieścia dwie różne odmiany winorośli w trzech morawskich okręgach: Milkulovskim, Znojemskim i Slovackim. Ich wina co rok wybierane są do Narodowego Salonu Win: ekskluzywnej grupy stu najlepszych win Czeskiej Republiki.

Skład odmianowy winnicy obejmuje chardonnay, veltlínské zelené, muškát moravský czy sauvignon, ale kluczowe i strategiczne odmiany to pinot blanc i riesling. W końcu to właśnie winnice takie jak Klínky z odmianami pinot noir, riesling czy chardonnay trwale weszły do ​​współczesnej historii morawskiego winiarstwa. Zámecké Vinařství Bzenec to siedmiokrotny zwycięzca Czeskiego Salonu Win, a wina z tej winnicy zdobywają punkty w wielu innych międzynarodowych i krajowych konkursach.

Szczególnie polecane

RULANDSKÉ BÍLÉ, czyli pinot blanc

Bardzo wakacyjne wino o słonecznej barwie i subtelnych kwiatowo-owocowych aromatach przemieszanych z nutami chlebowymi. W smaku bardzo jakościowe i szlachetne, o przyjemnej limonkowej kwasowości i długiej, lekko mineralnej końcówce. Wino dobrze komponuje się z wędzonymi rybami i mięsami, a także z pasztetami i twardymi serami kozimi.

RULANDSKÉ MODRÉ, czyli pinot noir

Wytrawny pinot o barwie owocu granatu i bukiecie złożonym z aromatów świeżych, dojrzałych czereśni i truskawek. Na podniebieniu bardzo eleganckie, jakościowe, o smaku idealnie korespondującym z nosem, gładkich taninach i przyjemnym, długim zakończeniu przywodzącym na myśl dojrzałe czerwone owoce. Proponuję do pieczeni lub dziczyzny oraz do potraw z dodatkiem grzybów.

Jak zamówić te wina? 

Jeśli chcecie zobaczyć je w kartach win w restauracjach, wystarczy zapytać o wina morawskie – dostawcą jest firma Dom Wina, a bezpośredni kontakt do zakupów uzyskamy pod numerem telefonu: 601 336 132.

Jeśli jesteście zainteresowani spróbowaniem tych win w domu, wystarczy zadzwonić pod numer: 601 336 132.

3
Czego można się dowiedzieć w dwie godziny?
Czerwony Bar w stylu anglosaskim