Home
Mołdawia
Ogólnie o Mołdawii
Mołdawia jest niezwykle malowniczym krajem, który często wydaje się być mało doceniany przez turystów. Faktem jest, iż tamtejsze miasta w porównaniu z miastami zachodnimi nie mają może w sobie aż tak wielu atrakcji, którymi można by się zachwycić. Państwo to słynie jednak z produkcji wina, a tamtejsze winnice zdecydowanie są warte zobaczenia.
W kraju tym ukształtowanie terenu jest lekko faliste i znajdują się tam liczne doliny rzek. Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, to występują tam ciepłe oraz krótkie zimy. Wszystko to powoduje, iż Mołdawia jest idealnym miejscem do uprawy winorośli, czym właśnie najczęściej zajmuje się lokalna społeczność. Mimo, iż w porównaniu z niektórymi państwami Mołdawia nie posiada zbyt dużo terenu pod uprawy, jest ona dziewiątym krajem w światowym rankingu producentów wina. Bardzo duża ilość trunków jest eksportowana głównie do Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Ciekawy jest fakt, iż eksport wina stanowi dla tego państwa aż 1/3 przychodu z całego eksportu towarów do innych krajów.
Historia mołdawskiego winiarstwa
Według archeologów pierwsze z winorośli w tym regionie pochodzą z okolic niewielkiej wsi Naslavcia i prawdopodobnie były one uprawiane tam już od ponad 5 tysięcy lat. Końcówka III wieku p.n.e. była wyjątkowo ważna dla rozwoju mołdawskiego winiarstwa, ponieważ właśnie w tym czasie zawarto traktaty handlowe z Grecją. Kolejnym takim wydarzeniem było utworzenie w 107 roku szlaku handlowego prowadzącego do Imperium Rzymskiego. Warto także wspomnieć, iż Mołdawia była jednym z czołowym producentów wina w okresie średniowiecza. Trunki pochodzące z tego regionu były często eksportowane do pobliskich krajów, a szczególnie do Polski, Ukrainy oraz Rosji.
Niedługo po utworzeniu w XIV wieku mołdawskiego państwa feudalnego nastąpił przełom w rozwoju przemysłu winiarskiego w Mołdawii. Wtedy to na tronie zasiadał król Stefan Wielki, który postanowił importować do kraju szczepy winne o wysokiej jakości, by zwiększyć renomę produkowanych win.
Kolejnym wydarzeniem, które spowodowało ponowny rozkwit mołdawskiego winiarstwa, był traktat w Bukareszcie, którego skutkiem było przyłączenie regionu do Cesarstwa Rosyjskiego. Lokalni winiarze uzyskali wsparcie od rządu, co spowodowało, iż produkcja wina znacznie wzrosła. W drugiej połowie XVIII wieku do Mołdawii dotarło kilkanaście nowych francuskich odmian, które zyskały wśród lokalnych winiarzy dużą popularność, dzięki czemu rozpoczęto ich masową uprawę.
Przemysł winiarski w kraju na przestrzeni lat rozwijał się coraz bardziej. We wszystkim jednak przeszkodziły w XX wieku obie wojny światowe, które zacznie uszkodziły dużą liczbę winnic. W roku 1950 postanowiono przywrócić kraj do dawnej świetności w produkcji wina, co spowodowało, iż w kolejnych latach powstawało coraz więcej nowych winnic.
Rok 2006 przyniósł Mołdawii bardzo duże straty, ponieważ na skutek konfliktów dyplomatycznych władze Rosji zakazały importu win z tego kraju. Dotychczas państwo to było zdecydowanie największym importerem win z tego regionu, rezygnacja z nich znacznie uszkodziła więc tamtejszy przemysł winiarski.
Regiony winiarskie w Mołdawii
Mołdawia dzieli się na 4 regiony zajmujące się produkcją wina. Podział ten powstał ze względu na różne uwarunkowania terenu oraz występujące warunki klimatyczne.
Pierwszy z mołdawskich regionów winiarskich jest położony w północnej części kraju i nosi nazwę Balti. Obszar ten nie posiada na swoim terytorium dużych przemysłowych winnic, jednakże znajduje się tutaj wielu lokalnych winiarzy mających niewielkie pola uprawne. Na terenie północnej Mołdawii znajdziemy zakłady produkujące specjalne wina wzmacniane, a także wina stołowe. W regionie tym uprawiane są głównie białe odmiany winorośli, z których najbardziej popularnymi są aligote, pinot, fetească oraz traminer.
Codru, zwane inaczej Strefą Centralną, jest najbardziej rozwiniętym przemysłowo regionem Mołdawii. W rejonie tym znajduje się zdecydowana większość winnic państwa, ponieważ aż 60%. Region ten cechuje się idealnymi warunkami do uprawy wielu odmian winorośli. Obecne tam liczne lasy oraz wzgórza chronią uprawy przed zimowymi przymrozkami oraz suchymi letnimi wiatrami. W kontekście tego regionu warto wspomnieć również o znajdujących się w nim słynnych mołdawskich piwnicach. Jedna z nich jest największą z winnych piwnic na świecie i wpisana została nawet do Księgi rekordów Guinnessa ze względu na umieszczone w niej 1,5 miliona butelek win.
Kolejny z regionów znajduje się w południowo-wschodniej części Mołdawii i nosi nazwę Purcari. Tutejszy klimat niezwykle sprzyja uprawie czerwonych odmian winorośli. Znajduje się tutaj także centrum winiarskie noszące nazwę regionu, który słynie z czerwonych win o nazwie Roşu de Purcari i Negru de Purcari. Trunki te pod koniec XIX wieku zyskały niezwykłą popularność w Anglii, gdzie trafiły nawet na tamtejszy dwór królewski.
Ostatnim z mołdawskich regionów winiarskich jest znajdujący się na południu kraju Cahul. Swoim terytorium poza południem Mołdawii obejmuje on także równiny Bugeac. Mimo, iż oba te regiony nieco różnią się występującymi tam glebami oraz warunkami klimatycznymi, uprawiane są tam te same odmiany winorośli. Obszary te słyną ze słodkich win o intensywnie czerwonym zabarwieniu.
Lokalne odmiany win
W zdecydowanej większości winnic Mołdawii znajdziemy białe odmiany winorośli, mimo iż w kraju produkowane są także wyśmienite czerwone wina. Niegdyś w całym kraju uprawiane były jedynie lokalne odmiany, jednakże w późniejszym czasie coraz częściej zaczęto pozyskiwać szczepy winne z okolicznych państw. Aktualnie w Mołdawii można znaleźć jedynie kilka lokalnych odmian.
Pierwszą z uprawianych w Mołdawii odmian jest fetească albă. Szczep ten posiada białą barwę owoców wraz z licznymi złotymi refleksami i jest on pochodzenia rumuńskiego. Głównym miejscem jego upraw jest właśnie Mołdawia, w której winorośl ta jest najczęściej uprawianą odmianą. Służy ona głównie do produkcji win musujących, jednakże powstają z niej również wina odmianowe o nazwie Feteasca. Są to wytrawne trunki o średnim poziomie kwasowości, posiadające liczne cytrusowe oraz kwiatowe aromaty, którym mogą towarzyszyć także zapachy owoców takich jak brzoskwinie czy morele.
Kolejnym ze szczepów, które licznie spotkać można w mołdawskich winnicach, jest fetească regală. Odmiana ta miała swój początek w 1930 roku, kiedy to powstała z połączenia omawianego wcześniej fetească albă oraz grasă de cotnari. Posiada ona owoce o białym zabarwieniu ze złotymi refleksami, które nadają produkowanym winom wyjątkowy kolor. Jakość win powstałych z tejże odmiany waha się pomiędzy winem stołowym a wysokiej jakości trunkiem. Trunki produkowane ze szczepu fetească regală są niezwykle aromatyczne z licznymi nutami zielonych jabłek oraz owoców cytrusowych.
Następnym ze znajdujących się na terenie Mołdawii szczepów jest băbească neagră, zwana również rara neagră. Odmiana ta jest drugą, zaraz po fetească albă, najczęściej uprawianą winoroślą w państwie, a jej historia w tym regionie sięga dwóch tysięcy lat. Ze szczepu tego produkowane są lekkie czerwone wina posiadające liczne owocowe aromaty. Warto także wspomnieć, iż odmiana ta jest wykorzystywana jako główny składnik mieszanki w jednym z niezwykle popularnych mołdawskich win Negru de Purcari.
Kolejną z winorośli, które uprawiane sa na terenie Mołdawii, jest feteasca neagră. Według badań DNA odmiana ta powstała na skutek mutacji omawianej już wcześniej fetească albă. Szczep ten posiada ciemne owoce, których właściwości nadają produkowanym winom szczególnego rubinowego zabarwienia. Trunki powstałe z winorośli feteasca neagră posiadają zazwyczaj od 12% do 14% zawartości alkoholu i mogą być zarówno wytrwane, półwytrawne, jak i słodkie. Charakteryzują się one niezwykłym jeżynowym smakiem oraz delikatnymi aromatami wiśni, śliwek, czekolady, a także wanilii. Powszechnie uważa się, iż trunek ten jest jednym z najlepszych czerwonych win produkowanych na terenie Mołdawii.
Następną z odmian uprawianych na terenie tego kraju jest tămâioasă românească, która w Mołdawii znana jest jako busuioacă albă. Winorośl ta miała swoje początki około dwóch tysięcy lat temu w Grecji i uważana jest za jedną z najstarszych odmian na świecie. W regiony Rumunii oraz Mołdawii szczep trafił około 100 r. p.n.e. Charakteryzujące się złotą barwą owoce z tejże odmiany posiadają dużą ilość cukru, dzięki czemu powstają z nich aromatyczne wina deserowe. Posiadają one niepowtarzalny smak, w którym wyczuwalny jest miód, limonka oraz delikatne nuty kwiatu akacji, białych róż, bazylii oraz kadzidła. Dotychczas ze szczepu produkowane były jedynie wina słodkie, jednakże ostatnio postanowiono stworzyć z niego trunek wytrawny. Powstałe wino zachwycało swoją delikatnością, świeżością oraz typowymi dla niego aromatami.
Ostatnią z odmian, które można znaleźć w winnicach znajdujących się na terenie Mołdawii jest plavay. Szczep ten o charakterystycznych jasnych owocach posiada niezwykle dużą liczbę synonimów, co wskazuje na jego długą historię. Ta późno dojrzewająca odmiana zyskała w połowie XIX wieku niezwykłą popularność wśród właścicieli winnic. Szczep ten na przestrzeni kolejnych lat był coraz rzadziej uprawiany i aktualnie znajduje się jedynie w niewielkiej ilości mołdawskich winnic.