Home

rioja

La Rioja - hiszpańska stolica win

Region tradycji winiarskiej 

Hiszpania budzi sympatię turystów już od wielu lat. Barcelona, Madryt, czy Grenada to miejsca, które cieszą się szczególnie duża popularnością wśród turystów, a Polacy nie są tutaj wyjątkiem, gdyż często te miejsca są celem naszych wakacyjnych podróży. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i piękne na swój sposób, jednak istnieje wiele innych zakątków, na które warto zwrócić uwagę i zatrzymać się tam przejazdem, chociaż na chwile. Dodatkowym punktem na hiszpańskiej trasie może być jedyna w swoim rodzaju Rioja. La Rioja to hiszpański region winiarski o nie wątpliwym uroku i jedynym w sowim rodzaju klimacie. Może właśnie to miejsce warto dodać do planu wycieczki, a lampka wina prosto z tamtejszej, tradycyjnej winnicy z pewnością sprawi, że poczujesz magie tego szczególnego miejsca. 

Wspólnota autonomiczna La Rioja

Rioja to malownicza i jedyna w sowim rodzaju część Hiszpanii, która powstała 9 czerwca 1982 roku. Powierzchnia całkowita regionu to 5045 km2, a językiem urzędowym jest język hiszpański. La Rioja to wspólnota autonomiczna, którą tworzy tylko jedna prowincja o tej samej nazwie- Rioja. Ten hiszpański region to szczególne miejsce na mapie Hiszpanii ze względu na swój winiarski charakter. To właśnie na terenie Rioji istnieją winnice, z których słynne wino trafia na półki sklepowe na całym świecie. Region ten znajduje się w okolicach Logrono i usytuowany jest w pobliży rzeki Ebro nieopodal gór Kantabryjskich. W Rioji swoje źródło ma rzeka rio Oja, od której kraina bierze swoją nazwę. Stolicą regionu zlokalizowanego na północnej części Półwyspu Iberyjskiego jest, Logrono. 

Ta malownicza kraina, słynąca z jedynych najlepszych i najsłynniejszych win Europy dzieli się na
3 podregiony:

• Rioja Baja – największa część regionu znajdująca się w dole rzeki Ebro

• Rioja Alavesa – część, która administracyjnie należy do prowincji Alava

• Rioja Alta – to część regionu usytuowana w górze rzeki

Historia regionu 

Początkowo tereny regionu zamieszkiwały plemiona celtyckie, a w II wieku p.n.e. La Rioja została zdobyta przez Rzymian. Kolejno historia regionu podaje, że w V wieku tereny przejęli Wizygotowie, a w VII wieku na Rioje najechali Maurowie. Od 923 roku tereny La Rioji były najeżdżane przez chętnych na przejęcie terenu z królestwa Nawarry i królestwa Kastalii, dla których Rioja byłą powodem do sporu, aż do XII wieku. W 1176 roku królowie Alfons VIII Szlachetny z Kastylii i Sancho VI Mądry z Nawarry zgodzili się na podpisanie rozejmu, a arbitraż nad regionem powierzyli angielskiemu królowi. W 1833 roku powstała nowa prowincja Logroño, do której należała prowincja Soria i Burgos, a tym samym powstało 9 okręgów: Alfaro, Arnedo, Calahorra, Cervera de río Alhama, Haro, Logroño, Nájera, Santo Domingo de la Calzada i Torrecilla en Cameros.

Najmniej zaludniony region Hiszpanii 

La Rioja to region, który składa się z 174 gmin. Całą wspólnotę autonomiczną stanowi zaledwie 315 675 osób. Taki wynik wskazuje, iż jest to zdecydowanie najmniej zaludniona część Hiszpanii.
W stolicy regionu- Logrono, mieszka największy odsetek ludności całej prowincji. Dane statystyczne z 2012 roku podają, że gęstość zaludnienia wynosi 65,4 os./km2. Prezydentem regionu jest José Ignacio Ceniceros González. 

Klimat La Rioji 

La Rioja to kraina która w naturalny sposób dzieli się na dwie inne od siebie części. Różnica tkwi w klimacie. Na zachodzie klimat jest zdecydowanie bliski oceanicznemu, a wschodnia część regionu jest w obrębie klimatu kontynentalnego. W wschodniej części miesiące letnie charakteryzują się upałami, ale w styczniu temperatura spada nawet poniżej zera. Zachodnia część zdecydowanie częściej spotyka się deszczami, a w letnich miesiącach termometry pokazują średnio 20 stopni Celsjusza.

Regionalny specjał - wino Rioja 

Wspominając o tym malowniczym regionie w Hiszpanii, trudno nie wspomnieć o dumie tamtejszej ludności, jaką jest ich słynne, regionalne wino. Być w La Rioji i nie odwiedzić tamtejszej winnicy to jak ominąć wieże Eiffla będąc przy Polach Marsowych we Francji. Rioja to wino, którym Hiszpanie szczycą się na całym świecie i nie ma wątpliwości, że nie robią tego bez powodu. Wino z tamtejszych terenów jest jedyne w swoim rodzaju i nie da się znaleźć dla niego godnego zmienika. Polacy również doskonale zdają sobie z tego sprawę. Nie jedna butelka trunku prosto z winnic z La Rioji trafiła już na nasze stoły. W 2014 roku do Polski trafiło aż 276 950 butelek prosto z La Rioji. Tradycyjne wino z tamtejszych winnic jest sklasyfikowane ze względu na okres i sposób starzenia. 

Wyróżnić można 4 rodzaje Rioji:

1. Gran Reserva - najwyższa klasa win Rioja. Czerwone wina odpoczywają w beczkach z drewna dębowego przez okres, co najmniej dwóch lat, a kolejno leżakują przez co najmniej trzy lata w butelkach. Białe wina mają nieco inny cykl przygotowania do spożycia. W przypadku białych trunków z tego rodzaju, okres dojrzewania wynosi 4 lata, w tym białe wino powinno odpoczywać przynajmniej 6 miesięcy w dębowych beczkach.

2. Reserva - wino wysokiej jakości. Białe wina Rioji Reserva dojrzewają 2 lata (w tym 6 miesięcy w beczkach z drewna dębowego), a czerwone 3 lata (w tym przynajmniej rok w dębowych beczkach).

3. Crianza- wina wysokiej jakości, które wymagają 2-3 letniego okresu leżakowania, w tym czerwone wina rok w beczkach z drewna dębowego, a wina białe pół roku w beczkach.

4. Joven (młode) albo Cosecha- wino przeznaczone do picia najwcześniej. Trunki z tego rodzaju Rioji trafiają do sprzedaży najpóźniej dwa lata po winobraniu

Lokalne winnice  

Jak na typowo winiarski region przystało, La Rioja to teren pełen dorodnych krzewów winogron. Dominującą odmianą w regionie jest szczep Tempranillo. To właśnie z tego szczepu winorośli powstają słynne hiszpańskie wina Rioja eksportowane na cały świat. Uprawy tej winorośli stanowią znaczny procent nie tylko upraw tej apelacji, ale powierzchni całego regionu. Aż 81% powierzchni całej apelacji stanowią uprawy Tempranillo, która jest podstawą słynnej Rioji, jednak Rada Regulująca dopuszcza również stosowanie innych odmian.
Dopuszcza się takie szczepy jak:

• garnacha,

• graciano,

• mazuelo

• maturana tint

Życie w regionie cały czas obraca się wokół wina i nie da się tego przeoczyć, a na powierzchni całej Rioji znajduje się ponad 500 badegas, czyli winiarni. Śmiało można wyróżnić tutaj dwie słynne szkoły produkcji win:

1. Konserwatywna szkoła produkcji win, skupiona na tradycji (znani tradycjonaliści: Marqués de Murietta, Marqués de Cáceres, Bodegas Muga)

2. Awangardowa szkoła produkcji win, szukająca nowych rozwiązań (słynni przedstawiciele: Bodega Contador, Bodegas Roda, Bodegas y Viñedos Pujanza).

Jak smakuje Rioja? 

Rioja jest wytwarzana wg dwóch odmiennych szkół produkcji wina. Tradycyjna Rioja czerwona ma harmonijną strukturę, wyczuwalne są w mniej herbaciane i cynamonowe aromaty. Nowoczesne sposoby na produkcje wina ukierunkowane są szczególnie na moc owoców, które również są doskonałe w takim wydaniu. Niestety wśród współczesnych, często niedoświadczonych winiarzy często można spotkać zjawisko łączenia tych dwóch skrajnych koncepcji. Takie zjawisko nie jest korzystne dla miłośników dobrego wina, gdyż tym sposobem otrzymujemy „coś pomiędzy" zamiast konkretnego smaku jednej lub drugiej szkoły. Rioja jest znakomitym smakowo winem i trudno o lepsze z Hiszpańskich winnic, jednak zaleca się szukania winnic, które jasno opowiadają się za metodą produkcji trunków, którą stosują. Prawdziwym rarytasem i winem, coraz ciężej dostępnym jest biała Rioja starej szkoły. Wyróżnia ją oleista faktura, miodowy posmak oraz cytrusowe i lipowe aromaty.

Regulacje prawne, co do win  

Region zastrzega sobie nazwę win Rioja tylko dla win, które są produkowane na terenie prowincji La Rioja i po części w prowincji Araba i Nawara. Żadna inna winnica, która produkuje wina tą samą metoda i z tej samej odmiany winorośli nie może tytułować swoich win tą zastrzeżoną jedynie dla Rioji nazwą. Winom, które sprostają wszystkim zasadom i spełnią warunki jakościowe przysługuje możliwość uzyskania certyfikatu Denominación de Origen Calificada, potwierdzającym pochodzenie. Komisja zajmująca się przyznawaniem certyfikatu, zezwala na wykorzystywanie konkretnych szczepów winorośli, bez najmniejszej możliwości odejścia od regulacji. Dopuszczalne szczepy:

• białe: viura, malvasía de rioja, garnacha blanca, tempranillo blanco, maturana blanca, turruntés de rioja , chardonnay, sauvignon blanc i verdejo

• czerwone: sztandarowe tempranillo wraz z garnach, graciano, mazuelo i maturana tinta

Tradycyjna bitwa na wino 

Jak na tradycyjny winiarski region przystało, La Rioja ma swój doroczny zwyczaj związany właśnie z tym niepowtarzalnym trunkiem. Bitwa na wino jest charakterystyczną częścią kultury tamtejszej ludności która budzi zainteresowanie ludzi i turystów z całego świata. Pojedynek na wino jest organizowany w ramach festiwalu w gminie Haro. Jakby mogło się wydawać, bitwa wcale nie jest nowym wymysłem. Wydarzenie odbywa się już od dawana, a powszechnie wierzy się, że całość wzięła się od dawnego sporu pomiędzy Haro i miastem Miranda de Ebro znajdującym się w niedalekim sąsiedztwie. Całą uroczystość rozpoczyna Msza Święta, poczym odbywa się sam pojedynek. Walczą ze sobą dwie grupy, a całości bitwy towarzyszy rozlewane się litrami tradycyjne wino Rioja. Imprezę zwieńcza wspólne spotkanie się walczących i oglądających na Plaza de la Paz
w bezkonfliktowym charakterze. Wydarzenie odbywa się regularnie w ostatnich dniach czerwca
i zyskuje coraz większą liczbę zainteresowanych do wspólnej walki na wino. Zasada jest jedna, im więcej osób zostanie skąpanych w winie tym lepiej. Poza tradycyjną bitwą, w której bawią się dorośli, w ostatnich latach dużą popularnością cieszy się również podobna zabawa organizowana dla najmłodszych. 

1
Ribera del Duero region nad rzeką
Jakie wino podawać z kurczakiem?