Home

sommelier

Krótka historia sommeliera

Sommelier vs. Podczaszy 

​W dzisiejszym świecie rola sommeliera wciąż jest w procesie ewolucji i czas wyjaśnić kim jest w ogóle sommelier. Słowo pochodzi ze starofrancuskiego "soumelier" i oznacza w rozwiniętym tłumaczeniu "przewoźnika" z odległych czasów, który zajmował się dostawami wszelkich dóbr na stoły królewskich rodzin. Jego rolą było wybieranie, próbowanie i podawanie sprowadzonych czy aby nie zatrute potraw, win lub innych specyfików sprowadzanych z całego świata. Francuska monarchia delegowała z czasem sommeliera do zarządzania jedynie zasobami piwnic wypełnionych płynnymi skarbami. W Polsce rolę owego pracownika przyjmował "podczaszy" niczym wzór z zachodniej Europy dokonywał wyborów wszystkiego co później miał zjeść król i jego bliscy zatem praca bardzo odpowiedzialna.

Współczesna rola sommeliera 

​W latach 70'-80' po słynnej degustacji w Paryż podczas której zwyciężyły smaki win kalifornijskich nad burgundami rola sommeliera nabrała dynamicznego rozwoju. Rynek restauracyjny wzbogacony o nowy poziom oferty dla gości mający postać foodpairingu czyli łączeniu potraw z winami zyskał rzesze specjalistów w tej dziedzinie. 

Świat zyskał wspaniałych ludzi wyposażonych w wiedzę, wyćwiczone zmysły, gościnność i charyzmę dzięki której restauratorzy byli chętnie odwiedzani.

Gdzie jest obecnie zaangażowany w pracę sommelier?

​Życie po 11 marca 2020 zmieniło się diametralnie. Odczuwamy skutki pandemii już prawie rok. Gdzie są pracownicy restauracji? Gdzie jest nasz zaprzyjaźniony szef kuchni, manager sali czy sommelier/sommelierka która tak często zaskakiwała nas nowymi zdobyczami?

Otóż, wiele z tych osób zaangażowało się w sprzedaż detaliczną, w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Niektórzy "ostrzą piłę" przed wyjściem z powrotem na rynek pracy dbając o zmysły których utrata przez covid-19 może przynieść fatalne skutki.

Każdy apel, wołanie o pomoc, czy podejmowanie inicjatywy on-line jest nadzieją na przetrwanie tych osób i jeśli uznajemy ich profesję za potrzebną bądźmy wrażliwi na ich wezwania. 

Co na to vineo.pl? 

Serwis internetowy vineo.pl ma w swojej misji skupianie osób zajmujących się winami by oddali swój głos w tych trudnych czasach. Sens istnienia społeczności dzielącej się wiedzą z ludźmi interesującymi się winami jest szlachetny dlatego wciąż zapraszamy jednych i drugi do współtworzenia i wzajemnego wsparcia.

1
Z podróży po Francji
Alvarinho – popularny szczep o niejednoznacznej na...