Home
Z podróży po Francji
Celem mojej kolejnej podróży było dotarcie do producenta wspaniałych słodkich win wzmacnianych z regionu Roussillon.
W czasie degustacji odkryłam nie tylko niesamowity urok tych win, ale także sekrety ich produkcji strzeżonych od wielu lat i piękna tradycję kosztowania tych win, która podtrzymuje wysoką jakość tych win.
Wina słodkie wzmacniane Rivesaltes – produkowane są na południu Francji w gminie o tej samej nazwie, u wschodniego podnóża Pirenejów. To stara apelacja, mająca powiązania historyczne z Katalonią. Wśród tych win wyróżnia się cztery typy:
- Rivesaltes ambré, białe (Grenache Blanc / Gris, Macabeu, Malvoisie du Roussillon, Muscat) dojrzewające minimum przez dwa lata w kadziach lub beczkach utleniając się; bursztynowe, w aromacie bywa orzechowe, migdałowe, kawowe, cytrusowe.
- Rivesaltes grenat, czerwone, głównie z grenache noir , dojrzewa podobnie jak ambré, ale bez dostępu powietrza przez minimum rok, z tego 3 miesiące w butelkach. Dla wielu najlepszy rodzaj – kwintesencja czarnych i czerwonych owoców;
- Rivesaltes tuilés - grenache noir minimum 50%, dojrzewa podobnie jak ambré, z dostępem powietrza. Czerwone, a w zasadzie ceglaste wino z brunatnymi lub pomarańczowymi refleksami, o aromatach śliwek, truskawek , i fig oraz pigwy, a także tytoniu, tabaki, kawy i kakao ;
- Rivesaltes hors d'âge -to typ leżakujących przez ponad 5 lat ambré lub tuilés – spory potencjał starzenia, kilkanaście i więcej lat.
Doświadczenie z Rivesaltes. 1979
Dla najbardziej wymagających wielbicieli wina to doświadczenie jest niesamowite...
Na terenach gdzie prawie przez 300 dni w roku świeci słońce i gdzie lata są upalne, a korzenie winorośli są chronione przez kamienie odbijające palące promienie słoneczne dojrzewają szczepy Grenache białego i prawie już 35 letnie szczepy Macabeo.Po udanych zabiegach następuje taka koncentracja cukru, że wino nabiera piękny złocisty kolor i bardzo przyjemny aromat z suszonych owoców wymieszanych z nutą z wanilii. Im dłużej to wino leżakuje tym bardziej aromaty przeistaczają się w miodową słodycz. Kolor z upływem czasu też może lekko zmieniać się i przypomina bursztyn.Wyjątkowo zaleca się schłodzić butelkę przed podaniem do temperatury 10 °C.Starsze roczniki wspaniale wypadają podane solo jako aperitif. W przypadku gdy będziemy je pić na koniec posiłku najlepiej wypadają w konfiguracji z wątróbką gęsia, tarta z jablek w stylu Tatin, mile zaskoczy nas to wino w kontrastowym zestawieniu z pleśniowym serem typu Roquefort.