Home

canada

Kanada - kraj winiarski

Ogólnie o Kanadzie 

Myśląc o winie, zawsze widzimy Francję, Włochy, Chile czy Argentynę, czasem nawet pustynną Australię. Nigdy nie przychodzi do głowy Ameryka Północna a tym bardziej Kanada. A jednak, produkcja wina tam jest dość spora. Biorąc pod uwagę klimat - kontynentalny chłodny, z łagodną wiosną i długą jesienią, ale również pewnymi mrozami zimą – w Ontario panują idealne warunki na produkcję win lodowych czyli tak zwanych Icewine. Wspomniane wcześniej Ontario wysuwa się na pierwsze miejsce wśród producentów win lodowych na świecie. Oprócz Icewine'ami doskonałe efekty dają tu inne szczepy lubujące się w chłodnym klimacie kontynentalnym, jak Riesling, Chardonnay, Zweigelt, Pinot Noir, Pinot Gris... i inne. 

Historia winiarstwa w Kanadzie 

Za początek winiarstwa kanadyjskiego można przyjąć rok 1811 gdy Johann Schiller udomowił winorośl vitis labrusca, natomiast prawdziwy rozwój nastąpił dopiero w latach 80-tych gdy to kanadyjczycy zaczęli eksperymentować z klasyczną odmianą vitis vinifera.

Kanadyjczycy doszli do wniosku iż tradycyjne wina są zupełnie „przyzwoite" natomiast ich prawdziwą dumą stało się wino lodowe – icewine. Największe zasługi odegrało tu wino Inniskilli, które w 1989 roku za swój icewine zdobyło na Vinexpo w Bordeaux Grand d'Honneur. Było to zaskoczenie dla Niemców i Austriaków, że ich winom lodowym wyrósł poważny konkurent. Obecnie nikt nie kwestionuje bardzo wysokiej jakości kanadyjskich icewine'ów, niektórzy nawet mówią, że przewyższają jakością niemieckie. Ogromną przewagą Kanady nad Europą jest to, że mogą robić swoje icewine w każdej porze roku, natomiast w Niemczech czasem można bez skutku czekać na mrozy. Ponadto jako kraj na winiarskim dorobku mają wiele zapału i nie boją się eksperymentować. Bywa, że tworzą wina lodowe z Chardonnay, Pinot Blanc, a nawet z czerwonych – Merlot, Cabernet Franc. Stworzono także specjalną apelację dla win lodowych VQA Vintner's Quality Alliance.

Produkcja win w Kanadzie 

Kanadyjskie wino jest produkowane głównie w południowej Kolumbii Brytyjskiej oraz południowym Ontario. Istnieje również rosnąca liczba małych producentów wina w południowej prowincji Quebec i Nowa Szkocja . Trzy największe regiony produkcji wina w Kanadzie są w Okanagan Valley w Kolumbii Brytyjskiej, w Niagara Peninsula Ontario oraz w Essex County, Ontario (łącznie Pelee Island ). Inne obszary produkcji wina w Kolumbii Brytyjskiej obejmują Similkameen dolinie Fraser Valley obszar w pobliżu Vancouver, południowej wyspie Vancouver , w Creston Valley w okolicy Kootenay i Gulf Islands . Inne obszary w Ontario obejmują Prince Edward County . Icewine , które mogą być wytwarzane w większości kanadyjskich regionach winiarskich, zwłaszcza w Okanagan Valley. Kanada wyprodukowała 75,9 milionów litrów wina w 2002 roku (0,3% światowej produkcji).

Charakterystyka winiarstwa kanadyjskiego 

Jak już było wspominane Kanada w odniesieniu do uprawy winorośli uważana jest za kraj o chłodnym klimacie. Podczas dojrzewania owoców, temperatury są umiarkowane i a dni z wystarczająco długim światłem słonecznym, idealnym do wzrostu Chardonnay, Pinot Noir i Rieslinga. Wina z klimatu chłodnego charakteryzują się wyższą kwasowością i pięknym aromatem. Ta wysoka kwasowość powoduje, że wina, szczególnie białe, mają dosyć długi, naturalny potencjał starzenia. Znawcy są przekonani, że w chłodnym klimacie produkuje się lżejsze, owocowe wina podczas gdy w regionach bardziej gorących wina są mniej owocowe i ciężkie. Winiarze kanadyjscy eksperymentują z różnymi odmianami, m.in. z Merlotem i niemiecką krzyżówką o nazwie Ortega.

Regiony kanadyjskie 

Ontario

Ontario położone jest na 43 równoleżniku półkuli północnej, czyli na tej samej szerokości geograficznej co Toskania czy południowa Francja, ale daremnie szukać podobieństw klimatycznych. W Europie spory wpływ na klimat ma ciepłe Morze Śródziemne, a w Ontario zimne masy powietrza z północy, które docierają wgłąb kontynentu przez otwarte terytoria środkowej Kanady. Dlatego mimo położenia geograficznego, Ontario należy do klimatu kontynentalnego chłodnego. Jest tu jednak jeszcze jeden czynnik warunkujący, dzięki któremu winiarstwo jest tu możliwe - a dokładnie tzw. "lake effect". Bliskość "Wielkich Jezior", w tym najgłębszego z nich - jeziora Ontario, powoduje łagodzenie klimatu. Zimy nadal są mroźne, ale wiosną spotyka się mniej przymrozków, a jesień trwa dłużej niż w pozostałych regionach Kanady. Istnieją tu wymarzone warunki dla tworzenia win lodowych. Długie zimy i utrzymujące się bez przerwy niskie temperatury pozwalają na zbiór winogron nawet dopiero w maju. Całkowite odwodnienie gron pozwala na niezwykle wysoką koncentrację smaków, aromatów oraz cukrów i co najważniejsze, idealnej kwasowości ekstraktu. Przepisy apelacyjne kategorycznie zabraniają sztucznego zmrażania winogron.

Vidal Blanc

Vidal Blanc jest jednym z fenomenów kanadyjskiego winiarstwa, służącym do produkcji niezwykłych kanadyjskich ice wine'ów, szczególnie w Nowej Szkocji i Brytyjskiej Kolumbii. Vidal Blanc jest francusko-amerykańską hybrydą, stworzona przez żyjącego w latach 1844-1936 Francuza Alberta Seibela. Jest to zresztą jedyna hybryda (Ugni Blanc i inna hybryda francusko amerykańska Rayon d'Or), która uzyskała status VQA (Vintner's Quality Alliance), odpowiednik francuskiego AOC. Naturalnie tylko dla wina lodowego. Vidal Blanc ma naturalną, wysoką kwasowość pozwalającą na tworzenie win w różnych stylach, od lekkich, żywych, wytrawnych, przez półwytrawne aż do ice wine'ów, o owocowo-kwiatowej charakterystyce.

 

Icewine 

Icewine czyli inaczej wino lodowe, to cymes dla smakoszy win słodkich. Produkowane jest z gron, które doczekają zimowych przymrozków. Zbiór może być przeprowadzony dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej – 7°C. Zbiory odbywają się głównie nad ranem, ale często również nocą, aby była pewność, że nagle się nie ociepli. W Kanadzie popularnym szczepem, z którego powstaje ice wine, jest krzyżówka Vidal. Tradycyjnie robione jest z Rieslinga, Chardonnay czy Gewürztraminera, ale również z popularnych odmian czerwonych takich, jak Cabernet Sauvignon, Merlot lub Pinot Noir. Wino lodowe robi się wyłącznie z winogron zamarzniętych w warunkach naturalnych.

Produkcja icewine 

W trakcie winobrania jest ciągła walka z czasem: by grona nie rozmarzły, należy zebrać je i wycisnąć przed porannym wzrostem temperatury, tłoczenie gron musi odbywać się we właściwym tempie. Zbyt szybkie i gwałtowne – grozi zablokowaniem maszyny przez powstałą lodową skorupę (wyciskając grona oddziela się zamarzniętą na lód wodę od płynnego, skoncentrowanego soku). Zbyt powolne i delikatne wyciskanie, może zostać nagle zakończone wzrostem temperatury powietrza. Prasę na czas pracy wystawia się na zewnątrz, by w budynku grona nie odmarzły; gdy zamarznie – jej odmrażanie trwa trzy dni, czyli… już po zbiorach.

Zbyt mocny mróz sprawi, że tłoczenie grud lodu twardych jak kamienie, będzie po prostu niemożliwe. Pozostawione długo na krzewach słodkie owoce stają się łatwym trofeum dla ptaków, saren czy dzików. Wilgotne powietrze może spowodować porośnięcie jagód pleśnią, co dyskwalifikuje je do produkcji lodowego wina. Zazwyczaj od początku zbioru do końca tłoczenia mija zaledwie kilka godzin, a zbiory odbywają się ręcznie, trzeba więc do tego procesu dużej grupy osób. Coś co jest bardzo ważne to to aby w jagodach znajdowała się dostateczna ilość cukru, jeśli jest mniej – wina lodowego nie uda się uzyskać.

Proces fermentacji przebiega powolnie – dłużej niż podczas tradycyjnie robionego wina. Zamiast kilkunastu dni, trwa to kilka miesięcy. Ale efekt wart jest tego całego zachodu. Wina lodowe są wyjątkowe, unikatowe. Sama koncentracja aromatów: owoców egzotycznych, porzeczek, orzechów, kwiatów, miodu, zachęca do picia. W ustach mamy zaś słodycz lekką, rześką, w punkt przełamaną kwasowością. Zwolennicy wina lubujący się głównie w wytrawnościach będą narażeni na miłe zaskoczenie. Wino lodowe może szlachetnieć – nabierać dodatkowych walorów podczas leżakowania. Co ciekawe jest to 40 i więcej lat !

Do czego pasuje wino lodowe? 

Wino lodowe znakomicie nadaje się do degustowania samo, natomiast możemy je łączyć z foie gras, niebieskim serem ale również dobre jest jako deser do kawy, do sałatki z owoców czy włoskich orzechów.

Festiwale oraz wydarzenia win kanadyjskich 

Wine&Herb Festival to czas, kiedy każda z winnic serwuje swoje najlepsze wino, skomponowane z wybrany uprzednio ziołem wieńczącym eleganckie, maleńkie przystawki - kusi lawenda, rozmaryn, trybula, Cabernet Sauvignon, krem brulee z bergamotką i Riesling Ice-wine, wino gruszkowe, ciasteczka z estragonem i orzechami włoskimi. Degustacje, słońce, uśmiechy, aż żal, że maj się kończy. Kolejny festiwal w winiarniach Niagara-On-The-Lake jest jesienią, zaraz po winobraniu, potem kolejne degustacje, kiedy z późno listopadowych zbiorów powstanie ice-wine, a w lutym, przy największym mrozie - Festiwal Wina i Czekolady.

Wpisz swój tekst tu...

0
Stany Zjednoczone i ich wina
Jakie są najczęściej zadawane pytania w sklepach z...