Home
Godello – galicyjski szczep winorośli
Co to jest godello?
Godello to odmiana białych winogron uprawiana zarówno w Hiszpanii, jak i w Portugalii. Uważa się, że pochodzi z Galicji w północno-zachodniej części Hiszpanii. Odmiana charakteryzuje się małymi jagodami umiejscowionymi w ciasno upakowanych, małych pęczkach. Godello wcześnie dojrzewa i kwitnie w suchych miejscach. Uważa się, że Gouveio z północnej Portugalii jest tą samą odmianą winogron.
Niestety brakuje konkretnych informacji w kwestii pochodzenia nazwy szczepu i jej znaczenia, jednak można podejrzewać, że ma ona duży związek z miejscowością Godella, gdzie odmiana ta została po raz pierwszy zasadzona w XIX w.
Oprócz podstawowej nazwy godello, odmiana jest znana także pod następującymi synonimami: Agodello, Agodenho, Agudanho, Agudelha, Agudelho, Agudello, Agudelo, Agudenho, Berdello, Godelho, Godella, Godenho, Gouveio, Ojo de Gallo, Prieto Picudo Blanco, Trincadente, Verdelho i Verdelho do Dao.
Skąd jest godello?
Aby prześledzić początki winogron godello, należy udać się do prowincji Galicja w północno-zachodniej Hiszpanii. Najwcześniejsza wzmianka o tej odmianie pochodzi z 1531 r. W Galicji znajduje się apelacja Valdeorras, która jest główną lokalizacją dla obecnej uprawy i produkcji wina godello, chociaż istnieje wiele portugalskich win, które mogą wynikać z uprawy godello sprzedawanej pod inną nazwą odmianową.
Najciekawsze do odnotowania na temat godello jest to, jak bliskie wyginięcia było zaledwie 50 lat temu. Jak często bywa w świecie wina, ilość sadzonek godello zmalała niemal do zera po spadku zainteresowania odmianą i skupieniu się na albariño. Jednak po tym, jak garstka winiarzy z okolicy przeprowadziła kampanię, aby zwrócić większą uwagę na odmianę godello, przedstawiając idealne przykłady tego, do czego jest ona zdolna, szczep szybko doświadczył odrodzenia popularności zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Obecnie istnieje 1153 ha hiszpańskich nasadzeń godello, znacznie więcej niż w przeszłości.
Charakterystyka godello
Godello dobrze nadaje się do uprawy w suchych miejscach, przy bardziej wilgotnych winorośl jest wydajniejsza, co wpływa na niższą jakość wina. Charakteryzuje się niewielkimi, zwartymi bukietami małych jagód o średniej grubości skórkach i soczystym miąższu. Odmiana jest wysokowydajną winoroślą, zdecydowanie bardziej niż jej galicyjski rodak, albarino. Godello wcześnie pączkuje i dojrzewa, ponad to jest podatne na mączniaka prawdziwego i botrytis, w mniejszym stopniu na mączniaka rzekomego. Jagody mogą osiągnąć wysoki poziom cukru i średnią do wysokiej kwasowości. Odmiana produkuje słomkowo-żółte i raczej niskoalkoholowe wina o delikatnym, owocowym aromacie, które przy odpowiedniej ekspansji mają również potencjał do dobrego starzenia się.
Smak i aromat godello
Omawiając godello, należy zrozumieć, jak wiele jest różnych sposobów interpretacji wina przez producentów. Style mogą się znacznie różnić, niektóre godello są bardziej suche niż inne, ale jedno jest pewne: godello nie jest analogiczne do chardonnay. Ta odmiana winogrona jest często używana jako punkt porównawczy, chociaż istnieją między nimi kluczowe różnice. Godello jest zazwyczaj żywe i świeże na podniebieniu, ponieważ zazwyczaj przebywa w beczkach ze stali nierdzewnej zamiast dębu. Godello charakteryzuje się też tym, że często jest owocowy i ciężki w kwestii mineralności, z których to cech żadna nie jest znakiem rozpoznawczym chardonnay. Jednak należy powiedzieć, że godello, które było przechowywane w dębie, z pewnością przypomina chardonnay, przyjmując kremowe cechy, które prowadzą do bogatej i pełnej tekstury odczuwanej w ustach. Godello niemające styczności z dębem to zupełnie inna historia i być może lepsza reprezentacja odmiany i tego, do czego jest zdolna. Godello, które zostało sfermentowane w zbiornikach ze stali nierdzewnej, charakteryzuje się wysoką kwasowością i intensywną mineralnością, co czyni je jednym z najlepszych możliwych zestawień do większości dań z owoców morza. Jednak wino nie kończy się na mineralności. W przeciwieństwie do wielu podobnych winogron, godello przedstawia smaki dojrzałych owoców, które trudno wychwycić, ale których nie można zignorować. Wina godello mogą prezentować smaki białych owoców, takich jak jabłka i gruszki, z cytrusowymi nutami limonki i grejpfruta, a także delikatne aromaty kwiatów i wiciokrzewu. Odczuwalne są również niuanse miodu, brioche, wanilii, orzechów laskowych, a czasem nawet krzemienia i białego pieprzu.
W kwestii łączenia wina z posiłkiem owoce morza to wręcz oczywiste połączenie, szczególnie takie jak homar, przegrzebki, krab, krewetki i halibut. Ale nadadzą się również sałatki, warzywa i lżejsze dania z kurczaka. Jak zawsze w przypadku białych win, warto je pić lekko schłodzone, ale nie bardzo zimne.
Regiony i kraje, gdzie występuje godello
W latach 70. godello było na skraju wyginięcia, jego liczebność zmalała aż do niewiele ponad kilkuset winorośli. Jednak w dużej mierze dzięki projektowi Revival (REstructuring of the VIneyards of VALdeorras) Horacio Fernandeza i Luisa Hidalgosa godello zyskuje na popularności i reputacji w swojej ojczystej Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie znajdowała się znaczna większość spośród 1153 ha przeznaczonych do uprawy godello z całej Hiszpanii w 2008 r. (w porównaniu z 880 ha w 2004 r.), szczególnie w Valdeorras DO, gdzie charakterystyczne, wysokiej jakości wina gatunkowe są coraz bardziej powszechne. Odrodzenie tej odmiany jest tym bardziej imponujące, biorąc pod uwagę, że pierwsze wino odmianowe godello zostało wydane dopiero w połowie lat 80. przez Godeval, założone przez Fernandeza. Odmiana godello jest również uwzględniana w innych galicyjskich DO, takich jak Ribeiro, Ribeira Sacra i Monterrei, oraz w pobliskim DO Bierzo w Castilla y Leon, chociaż tutaj może równie dobrze być częścią mieszanek z odmianami takimi jak treixadura.
W Portugalii w 2010 r. znajdowało się 970 ha powierzchni przeznaczonej do uprawy gouveio, głównie w Douro na północy, ale także w Dao, nieco dalej na południe, czasem pod mylącą nazwą verdelho. Wina są na ogół złożone i dość pełne, w Douro zazwyczaj stanowią część mieszanek z innymi lokalnymi odmianami, takimi jak Viosinho, Rabigato, Códega Códega de larinho i Malvasia Fina. Rekomendowani producenci win stołowych z Douro, którzy posiadają gouveio w mieszankach, to między innymi Quinta do Crasto, Quinta de la Rosa, Quinta do Vallado oraz Wine and Soul. W 2009 r. w Portugalii znajdowało się również 487 ha czerwonej mutacji gouveio roxo.