Home

canigou-dom-brial

Dom Brial w Hiltonie

Na ostatnio przeprowadzonej przeze mnie degustacji w Warszawie w hotelu Hilton zorganizowanej przez Business France reprezentowałam winnicę DOM BRIAL z Roussillon na południu Francji.

W sumie miałam przed sobą 5 rodzajów win, które rozlewałam do kieliszków zaproszonych profesjonalistów z branży. Pragnę teraz opowiedzieć o innych ciekawostkach z tej winnicy i polecam bliżej poznać ten region winiarski we Francji.

Mamy już za sobą połowę lipca, a za miesiąc zacznie się winobranie w winnicach w Roussillon. Dom Brial to zrzeszenie 247 winiarzy, którzy wysyłają w świat prawie 40 win z pięcioma apelacjami.
Winnica ta słynie z Chardonnay de Mi-Nuit – wina białego, które powstaje z winogron zbieranych nocą do wczesnego rana. Stąd też nazwa – Mi-Nuit, czyli północ. Na zakończenie tej fantastycznej przygody serwuje się katalońskie bardzo obfite drugie śniadanie – z udziałem wina oczywiście.

Połowa sierpnia to okres, kiedy słońce bardzo piecze nie tylko na plażach, ale także w winnicach. O tej porze roku winogrona dochodzą do pełnej dojrzałości i jagody przepełniają się sokiem i aromatem. Szczep Chardonnay w tym obszarze Francji daje wino białe, rześkie i owocowe o pięknym jasnożółtym kolorze, delikatnym zapachu owoców egzotycznych z nutą świeżych białych kwiatów. Aby taki efekt osiągnąć, należy zadbać o to już w winnicy. Dlatego też kiście winogron są zbierane nocą do samego świtu w celu zabezpieczenia jagód przed kolejnym upalnym dniem. W tak sprytnie i naturalnie obniżonej temperaturze kiście przyjeżdżają do winnicy, gdzie są szybko ważone i wstępnie przeglądane, aby odrzucić uszkodzone w czasie transportu jagody. Po ręcznym odszypułkowaniu następuje miażdżenie owoców. Schłodzone jeszcze jagody trafiają do prasy, aby wydobyć sok. Moszcz jest zlewany znad osadu. Pozostałe zaś skórki są destylowane. W tankach ze stali w obniżonej do 17°C temperaturze następuje fermentacja alkoholowa i maceracja. Wino jest klarowane i po krótkiej stabilizacji trafia ponownie do stalowych tanków i po kilku miesiącach jest rozlewane i zamykane w butelkach z ciemnego szkła. Wino białe ze szczepu Chardonnay nosi apelację IPG Côtes Catalanes. Przeznaczone jest do aperitifów, zestawów z owoców z mórz, kuchni egzotycznej, serów i ryb. Jego sukces jest zapewniony, gdy na stół trafi w temperaturze 8–10°C.

W tej apelacji można również degustować inne wina białe wchodzące w skład gamy Le Pot. Są to wina o krótkim terminie przechowywania – do 2–3 lat. Przeznaczone są do degustacji w czasie małych domowych bankietów lub w bistro. Dom ICI to również apelacja IGP Côtes Catalanes. W skład tej gamy wchodzą trzy rześkie wina, nadające się do natychmiastowego spożycia tuż po zabutelkowaniu.

Winnica Dom Brial proponuje również inne wina o apelacji AOP Côtes du Roussillon w kompleksowej gamie win Hélios. Trzy wina w wersji białej, czerwonej i różowej z pewnością spodobają się koneserom win, którzy lubią przechowywać swoje ulubione wina do 5 lat. Gama Hélios proponuje wina na wszystkie okazje spotkań towarzyskich w ogrodzie lub przy grillu. Świetnie wino to wypada w restauracji wśród zakąsek, ale także w dalszej części posiłku podczas spożywania dań głównych.

Apelacje AOP Côtes du Roussillon, AOP Côte du Roussillon Village i Rivesaltes wchodzą w skład gamy Premium i Château Les Pins to zdecydowanie wina bardziej wykwintne o bardzo długim czasie przechowywania. Wyrabiane są z bardzo wyszukanych kupaży: Syrah, Grenach biały i czerwony, Roussanne, Carignan, Mourvèdre, Malvoisie, Chardonnay, Merlot, Muscat Petits Grains et Muscat d'Alexandrie. Są też wynikiem bardzo śmiałych i unikalnych metod winifikacji. Dodatkowo często przechowywane są w beczkach dębowych nowych, bądź jeśli dana apelacja i rocznik tego wymaga, w beczkach dębowych jedno- lub wielorocznych.

Różnorodność szczepów, prawie pięć rodzajów gleb na różnych wysokościach geograficznych oraz wynikający z położenia między morzem a górami mikroklimat powodują, że wina z winnicy Dom Brial są unikalne, a proponowana gama win bardzo kompleksowa. Degustacja win z winnicy Dom Brial jest niesamowitą podróżą w świat smaków i fantastyczną przygodą dla naszego podniebienia.

4
Whisky dla aniołów
Jakie wino do pasztetu?