Home

Przechowywanie wina w domu

Wina w domu

Przechowywanie wina w domu 

Pierwszym zagadnieniem w temacie kolekcjonowania win jest ich przechowywanie. Pamiętając o tym, iż każde wino ma swój potencjał starzenia, krótszy lub dłuższy, wiedzmy, że nie wszystkie wina nadają się do kolekcjonowania. Począwszy od win białych, sens pozostawiania trunków na specjalną okazję jest nie zawsze trafiony. Wynika to z zasady, iż większość win białych powinna być spożyta w fazie świeżości, z nie starszych niż trzy cztery lata roczników. Najlepszy aromat i smak zachowuje się w nich przez ten krótki, w porównaniu z winami czerwonymi, czas. Winogrona na wina białe posiadają jedynie kręgosłup w kwasowości który utrzymuje ich jakość przez pewien czas. Starajmy się zatem nie odkładać spożywania win białych na później. Oczywiście są wyjątki – długowieczne rieslingi niemieckie, których relacja kwasowości z cukrem przedłuża życie; beczkowane wina z regionu Chablis (ogólnie Burgundia położona we Francji słynie z długożywotnych enoskarbów).

Czerwone wytrwalsze 

Przejdźmy do czerwonych win wykonanych często na dłuższy termin przydatności. Osiągnięto to poprzez fermentację ze skórkami, działające konserwująco garbniki i odpowiednią kwasowość owoców, później zaś efekt beczkowania – wszystko to daje nam wina godne odłożenia na sześć, czasem osiem lat. Jest też grupa win jeszcze bardziej długowiecznych, zdolnych przeleżeć dwanaście, piętnaście lat – tylko te wymagają odpowiednich warunków: stałej temperatury 12–14 stopni i wilgotności nieprzekraczającej 60–80%.

Miejsce na wina 

Jeśli chcemy odłożyć wina w warunkach domowych, postarajmy się znaleźć miejsce w piwniczce, wolne od innych rzeczy wydzielających zapach, czyste, ze stałą temperaturą i wilgotnością. Warto sprawdzić zakres temperatur w wybranym miejscu, by nie schodził do poziomu niższego niż 0. W przeciwnym wypadku w winach pozostawionych w temperaturach minusowych zaczną wytrącać się niechciane winiany powodujące defekt polegający na pojawianiu się kryształków wina w butelce. Natomiast różne zakresy temperatur destabilizują wino w czasie zaplanowanego procesu starzenia: zbyt wysoka szybciej dojrzewa wino, a zmiany z niskiej w wysoką zmieniają ciśnienie, co deformuje późniejszy smak.

Światło, tak jak w każdym przypadku związanym z przechowywaniem żywności, jest niekorzystne dla koloru i smaku wina. Pomieszczenie, w którym przechowujemy nasze zasoby, powinno być oświetlone skromnie tylko na czas naszego pobytu. 

Jeśli wolimy kolekcjonować trunki na krótki czas, możemy zaopatrzyć naszą kuchnię w lodówkę do win, co pozwoli nam cieszyć się winem odłożonym na specjalną okazję.

0
Wino i samochód
Wino z podróży