Home
Różne oblicza Vouvray
Dolina Loary i Vouvray
Dolina Loary to region winiarski, w którym znaleźć możemy mnóstwo fantastycznych win. Każdy jednak indywidualnie wybiera swoją drogę wzdłuż najdłuższej rzeki we Francji. Dziś postanowiłem skupić się na winach z Vouvray. Apelacja utworzona została w 1936 roku na obszarze Vouvray i okolicznych gmin nieopodal miasta Amboise w subregionie Turenii, która słynie z produkcji win czerwonych. W sumie posiada 200 hektarów winnic. Wytwarzane są tam wina białe ze szczepu Chenin Blanc, który nazywany jest przez miejscowych Pineau de Loire, choć dozwolony do produkcji jest także szczep Arbois. Gleby występujące w Vouvray są gliniasto-wapienne oraz gliniasto-krzemienne z podglebiem kredowym. Rodzaj produkowanego wina uzależniony jest mocno od klimatu w danym roku. Zimniejsze lato sprzyja produkcji win wytrawnych i win musujących. Cieplejsze dni dadzą nam wina słodkie. Dzięki wysokiej kwasowości, nadają się do długiego leżakowania. Wciąż możliwe jest znalezienie 100-letnich przykładów, choć może być to wyjątkowo trudne zadanie.
Co znajdziemy w Vouvray?
Vouvray to przekrój win od wytrawnych do słodkich. Są też "musiaki" produkowane metodą tradycyjną (wtórna fermentacja przebiega bezpośrednio w butelce) oraz wina lekko musujące tzw. pétillant. Znajdziemy je w wersji zarówno wytrawnej "Brut" jak i słodkiej "Demi-sec". Jeśli chodzi o wina stałe, mamy tutaj bardzo ciekawe propozycje. Wina wytrawne są orzeźwiające i mineralne. Najczęstsze aromaty, które możemy znaleźć w tych winach to owoce tropikalne, pieczone jabłka, gruszka i brzoskwinia. Jeśli jednak wolimy mieć troszkę więcej cukru, możemy wybrać wariant demi-sec, który charakteryzuje się większą owocowością i nie jest tak "surowy" jak poprzednik. Wina demi-sec to wina słodkie, często pokazujące aromaty słodkiego jabłka. Na uwagę jednak zasługują wina określane jako Moelleux, z wysokim cukrem, bogate w aromaty miodu i kandyzowanych owoców.
Z jakim daniem te wina połączyć?
Z racji tego, że mamy wiele różnych stylów Vouvray, możemy eksperymentować z doborem dań do tych win. Oto moje propozycje:
- musujące Vouvray Brut produkowane metodą szampańską - świetny jako aperitif, dobry do owoców morza i ryb oraz deserów na bazie migdałów (np. nugat)
- wino stałe Vouvray sec/demi-sec - ryby oraz białe mięsa w sosach na bazie śmietany
- wino stałe Vouvray Moelleux - foie gras, kuchnia azjatycka, desery z kandyzowanymi owocami.
Podsumowanie
Vouvray jest jedną z popularniejszych apelacji nad Loarą. Oferuje nam mnóstwo wspaniałego smaku i wielu wrażeń. Wina z tej okolicy zaskakują świeżością i mineralności. Możemy je pić, gdy są młode lub poczekać, aż pokażą swoje najlepsze oblicze. Ubolewam jednak nad faktem, że wina z Vouvray nie są popularne w naszym kraju i o ile w specjalistycznych sklepach jesteśmy w stanie znaleźć wytrawne stałe wino, to z "musiakami" będzie to duży problem. O starzonych butelkach nie wspominając.