Home

michał stępień - sommelier

Czy w winach występuje równowaga?

Jak ocenić wino? 

Wśród wielu osób oceniających wino istnieje sprawdzona technika porównywania parametrów które są wyczuwalne w smaku. Oczywiście wcześniej obserwuje się kolor wina w kieliszku, później koncentrujemy się na aromatach i ich złożoności, a na końcu jest smak. W mojej ocenie wina ważną rolę odgrywa na końcu trzeci nos ale o nim w kolejnych materiałach.


Dziś krótki film o równowadze w winach. Mam nadzieję, że ogólnie czujecie równowagę po winach :) warto też skupić się na niej.

Dlaczego?

Wyobraźcie sobie wykres graficzny w postaci gwiazdy. Każdy stożek tej gwiazdy obrazuje parametr w winie. Jeśli jest bardziej wyrazisty graficznie stanowi większą bryłę. Kształt gwiazdy będą tworzyły stożki o nazwie: kwasowość, cukier, taniny, alkohol. 

Tak by figura geometryczna była wielostożkowa dodajcie później parametry barwy i poziomu aromatów w winie. Świetna zabawa, gwarantuję!​

Sędziowie na konkursach 

​Sędziowie winiarscy często oceniają wina na konkursach poprzez skalę Roberta Parkera. Ilość punktów decyduje o losie wina:

96 do 100 punktów - wyjątkowe wina wybitne, trafiające do topowych na świecie, godne kolekcjonowania, inwestowania lub spróbowania chociaż raz w życiu
90 do 95 punktów - znakomite wino z wyjątkową złożonością i charakterem
80 do 89 punktów - wino dobre, ukazujące różne stopnie finezji i bogactwa aromatów, posiadające wyraźny charakter, bez zauważalnych usterek, przede wszystkim zrównoważone
70 do 79 punktów - przeciętne wino, niczym szczególnym się nie wyróżniające, niezrównoważone
60 do 69 punktów - wino poniżej przeciętnej z licznymi wadami, takimi jak: nadmierna kwasowość, nadmiar tanin, brak aromatów, aromaty nieczyste, wady produkcyjne
50 do 59 punktów - wino nie nadające się do konsumpcji


Balans lub równowaga w winach 

​Poczuj się jak sędzia winiarski na konkursie i określ balans wina czyli równowagę między kwasowością, cukrem, taninami i alkoholem.

Jak ocenianiać wino w domu? 

Jeśli istnieje potrzeba oceniania win tak by zapamiętać ich parametry fajnie jest prowadzić zapisy. Wystarczy zeszyt o winie :) w którym wpisujemy nazwę, producenta, rocznik, oraz opis i ocenę. Fajna zabawa! Polecam serdecznie. Pamiętajcie o równowadze!

2
Czerwony Bar w stylu anglosaskim
Wracamy do restauracji!