Home

kafanaum

Przemierzając Izrael

Militarnie 

Przemierzając Izrael miałem wrażenie iż ciągle jesteśmy strzeżeni przez przewodnika, kierowcę, rezydentów, wojsko. To tak jakby państwo było w stałym konflikcie wewnętrznym, lekko niezdrowym dla wszystkich. Historia tej ziemi mówi nam wiele i te uczucia są wzmożone na miejscu, więc radzę wszystkim planującym podróż po Izraelu przemyśleć każdy ruch, każdy cel turystyczny. Ogólnie w grupie raźniej, lecz znam rodziny indywidualnie spędzające czas na Świętej Ziemi.

Kulinarne wspomnienia 

Wreszcie po wyjeździe z takich miejsc jak Jerozolima, cześć przygraniczna, nasza wycieczka lekko ochłonęła i zgłodniała. Odpowiedzią na to było odwiedzenie miejscowości Akka i jednego z najbardziej znanych szefów kuchni, słynnego Uri Buri.

Zabrzmiało jak z bajki.. gdyż tak było. Gościnność, jedzenie, opowieści Uriego pozostają nie do zapomnienia.

Winiarstwo statystycznie 

Sens wizyty naszej ekspedycji z Domu Wina był oczywiście głębszy. Mieliśmy zaszczyt spróbowania wielu potężnych win z Golan High Winery. Muszę wspomnieć iż cały areał winnic w Izraelu zajmuje 5500 ha w klimacie śródziemnomorskim czyli długie lata zaczynające się jak widać na początku marca i wilgotne zimy (bywają nawet opady śniegu na szczytach gór). Jadąc w kierunku południowym klimat zmienia się w pustynny (Negew). Dla winiarzy jest to wymarzone miejsce z systemem irygacyjnym oczywiście gdyż deficyt wody zmusza do sztucznego nawadniania. Gleby w większości wulkaniczne, wapienne na wzgórzach - idealnie!

Dostępne w Polsce 

Dzięki firmie Dom Wina w Polsce dostępne są wina z trzech linii produkcyjnych: Mount Hermon, Gamla, Yarden. Szczegóły oferty możemy poznać pisząc do autora tekstu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Niebawem kolejne fakty ze Świętej Ziemi..

0
Wegański alkohol. Co to znaczy w odniesieniu do wi...
Jakie wino do deseru?