Home

Pinot-grigio

Pinot gris – wykwintne białe wino rodem z Francji

Pinot gris – szare pinoty prosto z Francji

Francuski, biały szczep winny z gatunku Vitis vinifera. Winorośl pinot gris to najprawdopodobniej mutacja szczepu pinot noir. Nazwany też pinot grigio z języka włoskiego. Winogrona tego szczepu mają ciemną skórkę, dzięki czemu kolor wina jest bardzo głęboki. W zależności od klimatu i metody upraw wino z pinot gris może przybierać złote odcienie, aż do delikatnych odcieni różu.

Pinot gris – co to oznacza?

Co właściwie oznacza, pinot gris i skąd ta zagadkowa nazwa? Odpowiedź wcale nie jest trudna. Pinot gris swoją nazwę wywodzi z francuskiego słowa pino, które na język polski tłumaczymy jako szyszka. Najprawdopodobniej słowo szyszka nawiązuje do kształtu gron tej winorośli. Drugi człon nazwy gris to z języka francuskiego szary podkreślający ciemną barwę gron, lekko wpadającą tonami w odcienie szarości.

Pochodzenie winorośli pinot gris

Historia szczepu pinot gris jest bardzo odległa. Jej początków możemy się dopatrywać już w średniowieczu. Winorośl ta swoje początki miała w Burgundii i nazywano ją wtedy fromenteau. Sadzonki tego szczepu zostały kolejno przetransportowane do Szwajcarii, gdzie zrobiły nie lada furorę wśród tamtejszych władz. Historia głosi, że w 1300 roku Karol IV zauważył ogromny potencjał tej winorośli i nakazał skupować jej sadzonki od cystersów. W 1375 roku Węgrzy zaś obsadzili nią całe stoki. Madziarowie postanowili po swojemu nazwać ten szczep, tytułując go jako szurkebarat, co znaczy szary mnich. W historii pinot gris ważna role odegrał Johann Seger Ruland. Ten niemiecki kupiec w 1711 roku zwrócił uwagę na dziko rosnące krzaki w Palatynacie i zawdzięczając jedynie sobie ich odkrycie, nazwał je rulander. 

Czemu rożne nazwy? Dlatego, że komunikacja nie była wówczas rozwinięta na tyle, by ogłosić światu, że szczep winorośli został już kiedyś odkryty, a każda osoba, która odkrywała w nim potencjał, nadawała mu nazwę na nowo. Jednak te wszystkie nazwy odnoszą się to tego samego pinot gris. W Burgundii i Szampanii szczep cieszył się dużą popularnością, jednak winiarze zostali zmuszeni do zaprzestania upraw ze względu na słabe plony. W Niemczech również sytuacja była kryzysowa, jednak udało się je zachować. Wino z tej odmiany zaczęło ponownie cieszyć się powodzeniem w 2005 roku.

Charakterystyka winorośli pinot gris

​Pinot gris jest klasyczną odmianą winiarską bardzo popularną wśród światowych winiarzy. Winorośl w zależności od odczynu zasadowego ziemi jest silna lub średnio silna. Kwitnienie tej odmiany jest zasadniczo późne. Krzewy posiadają liście średniej wielkości, a drewnienie łozy nawet przy późnych zbiorach jest dobre. Jagody winorośli są w kolorze różowo-brązowym o średniej wielkości. Winorośl ta odznacza się soczystym miąższem o wysokiej wydajności.

Pinot gris doceniane na całym świecie

Winogrona ze szczepu pinot gris dają możliwości tworzenia bardzo zróżnicowanych wewnętrznie alkoholi. Region, w jakim szczep był uprawiany, oraz panujący w nim klimat otwierają na bardzo wiele opcji wykończeń smakowych wina należącego do tej samej odmiany. Trunki stworzone w regionie alzackim (historyczna kraina Francji) charakteryzują się wyraźnym kwiatowym bukietem oraz są średnio intensywne. Wina ze szczepu z tego regionu idealnie nadają się do leżakownia. Te z Niemiec są natomiast dużo bardziej treściwe oraz odznaczają się intensywną kwasowością. Wydania włoskie są z kolei winami chudszymi, ale przygotowane umiejętnie posiadają niebanalną strukturę i wyrazisty bukiet smakowy. W USA (stan Oregon) wina z pinot gris cechują się szczególnie wyczuwalnym akcentem owocowym. Najczęstsze aromaty, jakie można wyczuć w amerykańskim pinot gris, to jabłka, melony i gruszki. Kalifornia posiada, wina kruche o ostrych nutach wanilii, rukoli, a nawet białego pieprzu.

Winorośl pinot gris w kraju nad Wisłą?

Pinot Gris to winorośl, którą można znaleźć również w Polsce. Jest dostępna w województwie mazowieckim w Winiarach koło Warki, gdzie jej uprawa trwa już od bardzo dawna. Historia wskazuje na okres międzywojenny jako początki uprawy pinot gris w Polsce. Obecnie jest coraz więcej miejsc uprawy tego szczepu. Uprawę polową Pinot Gris można również dostrzec w województwie Łódzkim w Skierniewicach.

Jak smakuje wino pinot gris?

Wino z pinot gris jest winem łagodnym w smaku o niskiej kwasowatości. Zadowoli wszystkich lubujących się w delikatnych smakach, ale jego łagodność podbija podniebienia nie tylko miłośników łagodnych smaków. Wino, bowiem o takich nutach stanie się idealnym dopełnieniem dla ostrych i ciężkich dań, stanowiąc dla nich zrównoważony balans smakowy. W zależności od regionu uprawy wyczuwalne są delikatne aromaty i posmak owoców tropikalnych takich jak brzoskwinie lub pomarańcze. Nie brakuje również złożonego kwiatowego bukietu i aromatów gruszki, jabłka i innych słodkich owoców z chłodniejszych klimatów. W winie z pinot gris można wyczuć aromat dymu, a nawet mokrej wełny.

Z czym podawać pinot gris?

Gdy już zdecydujemy się na wino z pinot gris, czas na podjęcie decyzji, z czym je podać. Oczywiście wino z pinot gris degustowane solo nie będzie złym rozwiązaniem, jednak dobre wino i pasujące do niego jedzenie tworzą duet idealny. Wina ze szczepu pinot gris to znakomite rozwiązanie dla wszystkich wyrazistych, „dobrze" doprawionych dań. Wybór pinot gris nadaje się modelowo do łączenia z daniami kuchni azjatyckiej. Oprócz tego kalmary, krewetki, dorsz, a nawet łosoś będą komponować się z niepowtarzalnym aromatem i smakiem win z pinot gris. Wina z tego szczepu należy również podawać z daniami typu pancetta, bruscetta czy sushi. Pinot gris będzie również znakomitym duetem w połączeniu w kaczką, pieczonymi rybami, wieprzowiną i dzikim ptactwem. Zaleca się również, aby podawać je jako dopełnienie deski serów. Wina z tego szczepu są niebanalnym elementem wykwintnej kolacji czy eleganckiego obiadu.

0
Sauvignon blanc, czyli wino naszej epoki
Primitivo, czyli szczep winorośli z niebanalną prz...