Home

Pinot-blanc

Pinot blanc – idealny szczep na wykwintnego szampana

Pinot blanc szansą na unikatowego szampana

​W Szampanii to jeden z siedmiu szczepów winorośli dopuszczonych do produkcji szampana; właśnie też w Szampanii i Burgundii zapoczątkowano jego uprawę. Nie należy on jednak do najważniejszych szczepów zajmujących w tym regionie znaczną część upraw i wykorzystywanych w dużych ilościach do wytwarzania tego trunku. Z tego powodu szczep ten nieustannie tracił na popularności, a przy szczapach takich jak np. chardonnay, który jest dużo prostszy w uprawie, niemal całkowicie poszedł w niepamięć. Ponowne zainteresowanie tym szczepem wiąże się z jego wcześniejsza uprawą i połączeniem z innym szczepem – pinot noir. Mając w pamięci bogactwo aromatów i mnogość smaków, jakie dawał ten szczep, winiarze na nowo skupili na nim swą uwagę, wiedząc, że stworzą coś niepowtarzalnego, oryginalnego, a zarazem z poszanowaniem tradycji – szampana o intrygującej osobowości oraz niepowtarzalnej głębi smaku.

 

Pinot blanc nie zawsze traktowany z szacunkiem

Ten szczep uważany jest przez niektórych za przeciętny – według nich daje wino ani nie idealnie kwasowe, ani też nie idealnie pełne w strukturze. Niekoniecznie jednak jest to prawda. Pochodzi z Francji, a dokładnie z Burgundii, obecnie krainy historycznej mieszczącej się w centralnej Francji, będącej dawniej prowincją i regionem uważanym za dom wielu winorośli. W swojej ojczyźnie nietraktowany był jednak z należytym szacunkiem, zawsze stawiany za chardonnayem. Pozbawiony najlepszych siedlisk, nie mógł w pełni oddać w swych owocach bogactwa smaków – dlatego właśnie wykorzystywano go głównie do produkcji win musujących.

Historia szczepu

​Pinot blanc kojarzony z spokojnymi, musującymi i słodkimi winami deserowymi, jest białą mutacją pinotów, pinot gris, pinot noir czy auxerrios. Często wykorzystywany do mieszania z innymi szczepami – we Francji łączy się go np. z klevnerem i auxerrois. Charakteryzuje się umiarkowaną kwasowością z nutą pikanterii i dymnym charakterem. Odmiana ta lubi czas spędzony na dojrzewaniu w beczce dębowej, smakiem uzależniona jest od regionu, w którym jest uprawiana, od winiarza i jego interwencji, a także od smaku, do jakiego dąży, i aromatu, jaki chce uzyskać.

Jak uprawiać pinot blanc?

​Winogrono to lubi ciepłe klimaty, dobrze nasłonecznione, a także dobrej jakości gleby. Średnio wymagające, jeżeli chodzi o uprawę, cechuje się długim okresem dojrzewania, a delikatne przymrozki nie są dla tej odmiany czymś, z czym nie byłaby sobie w stanie poradzić. Tam, gdzie dla rieslinga jest za ciepło, pinot blanc sprawdza się, dając obfite zbiory. Od wielu dziesięcioleci zauważalna staje się też tendencja wzrostowa, powierzchni pod uprawy przybywa, a winiarze coraz częściej sięgają po ten szczep, aby produkować wina wytrawne, o delikatnie wyczuwalnych owocowych, ziołowych nutach. Brzoskwinie, morele, jabłka, biały pieprz to typowe dla win z tego szczepu smaki i aromaty.

Regiony upraw 

​Największą popularność pinot blanc zyskał w Alzacji, gdzie często wykorzystywany jest przy produkcji białego musującego wina, pikantnego i lekko kwasowego, z nutą migdałów i mieszanką przypraw, na podniebieniu wyczuwalne są też jabłka. w Burgundii często wykorzystywany do produkcji szampana. W Niemczech najlepsze pinot blanc pochodzą z Badenii i Palatynatu, cechuje je lekkość i rześkość. W Austrii powstają z niego wina słodkie w regionach takich jak Niederosterreich i Burgenland; są to wina pełniejsze w smaku. Zarówno w Austrii, jak i w Niemczech odmiana ta znana jest pod nazwami Weissburgunder lub Weisser Burgunder, co dosłownie oznacza „Biała Burgundia". Spotkać się z tą odmianą można też w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Urugwaju czy Kanadzie. I to wina z tych regionów są ostrzejsze w smaku, odpowiedniej kwasowości, cierpkie. Wina te są wypełnione aromatami cytrusów, kwiatów. I tak jak różne są regiony ich upraw, tak wykorzystanie tego szczepu w różnych częściach świata różni się – w Kanadzie na przykład jak wino lodowe, w Kalifornii jak wino musujące. Uprawiane także w Chorwacji, Czechach, Słowacji czy Serbii.

Brat bliźniak chardonna​y?

​Przez fakt, iż krzewy chardonnay i pinota są do siebie bardzo podobne, często były one mylone. Winiarz, nie zdając sobie z tego sprawy, często winifikuje pinot w sposób typowy dla chardonnay. Poddawanie go fermentacji malaokatycznej czy też dojrzewaniu w nowym dębie to traktowanie go w sposób typowy dla chardonnay.

Pinot Blanc niejedno ma imię

Wiele regionów inaczej nazywa wina pochodzącego z tego szczepu:

  • w Niemczech i Austrii znane jest ono jako weissburgunder lub klevner,
  • we Włoszech także jako weissburgunder,
  • na Węgrzech jako fehér burgundi,
  • w Hiszpanii jako pinot bianco,
  • w Czechach jako rulandské bílé,
  • na Słowacji też jako rulandské bílé,
  • w Chorwacji jako pinot bijeli lub burgundac bijeli.

 Z czym najlepiej łączyć pinot blanc w kuchni

​Przez to, że pinot blanc jest winem bardzo plastycznym, powstają z niego różne wina. Jedne są lekkie, kwasowe, bardziej soczyste, inne znów pełniejsze w smaku, z nutą osadu. Różnią się one też sposobem przechowywania czy czasem ich winifikacji. Wino o tak wielu twarzach jest idealnym winem kulinarnym. Wraz z owocami morza będzie dopełnieniem lekkiego dania. Podany natomiast do dań z makaronu i warzyw, wzbogaci ich smak. Pinot lubi się też z wieprzowiną, cielęciną czy drobiem. Jeśli masz wątpliwości, jakie wino uzupełni kolację czy rodzinny obiad, to pinot będzie odpowiedzią na Twoje wątpliwości.

 

Przykładowe wina z tego szczepu

1. Weingut Wittmann Weisser Burgunder Limestone 2016 – produkowane w Niemczech w Hesji Nadreńskiej, w jednej z najlepszych winnic z tego regionu. Pochodzi z ekologicznych upraw; uprawiane na wapiennych glebach, dojrzewające w beczkach, staje się pełne jabłkowych i gruszkowych aromatów, nieco kwasowe, z pełniejszym ciałem. Idealne do ryby takiej jak halibut.

2. Markus Molitor Wehlener Klosterberg pinot blanc – wino znad Mozeli, rzeki płynącej przez Francję, Niemcy i Luksemburg. Zbierane późno, daje wina pełne w smaku, aromatyczne. Wyczuwalne są w nim jabłka, morele czy cystyny, w tle natomiast wybijają się nuty dymne, waniliowe. Wino to jest jednak wciąż świeże, orzeźwiające, a wraz z cielęciną zatopioną w kremowym śmietanowym sosie wyróżnia się spójnością aromatów i smaków.

3. Weingut Stadlmann Weisser Burgunder Anning 2016 – wino pochodzące z Austrii, od jednego z najlepszych producentów wina. Degustując je, rozpoznamy cytrynową kwasowość, słodkość jabłka, aromat ziół, nuty wanilii i dymu z beczki. Idealne do ryb z warzywami.

0
Chianti czy szanti?
Chardonnay, czyli szlagier wśród szczepów winogron