Home

nowa-zelandia

Nowa Zelandia - koniec świata

Wino w Nowej Zelandii 

Nowa Zelandia leży na dwóch wyspach: Północnej i Południowej, jest najbardziej odosobnionym ze wszystkich zamieszkałych lądów. Pomimo wielu prób, o początkach winiarstwa można mówić dopiero od czerech dekad, a pierwszy większy rozgłos wina z kraju kiwi uzyskały w połowie lat 80. Od tego okresu winnice z Nowej Zelandii stały się najszybciej rozwijającymi na świecie. W 2012 winnice obejmowały 33 400 ha powierzchni Nowej Zelandii, a z owoców wyprodukowano 194 mln l wina, w większości przeznaczonego na eksport. Dziś wyspa kojarzona jest głównie z aromatycznym cabernet blanc oraz point noir, chociaż nie brakuje tam innym równie interesujących win. Pierwsze winnice powstawały w regionie Wysp Północnych, lecz w latach 70 XX wieku nastąpiły przenosiny na tereny południowe. Aktualnie zdecydowana większość upraw znajduje się na Wyspie Południowej, gdzie wpływ morza łagodzi wahania temperatur więc winorośl znajduje znakomite na żyznych i wilgotnych glebach. Jak już wspominałem Nowa Zelandia to przede wszystkim sauvignon blanc , który zajmuje ponad połowę areału upraw. Historia tego szczepu w Nowej Zelandii nie jest długa, bo wynosi zaledwie 30 lat, mimo to jest takim samym klasykiem jak jego słynny brat z Doliny Loary. W Nowej Zelandii powstało pojęcie „lifestyle winery". Duża część winiarni powstała z inicjatywy ludzi, którym nie zależy na zarobku, a produkcja wina wiąże się z życiową pasją. Podstawowym podziałem regionów winiarskich w Nowej Zelandii to podział na dwie wyspy: Północną i Południową.  

Regiony w Nowej Zeladnii 

Wyspa Północna

Wyspa Północna jest oddalona od równika w tej samej odległości co Włochy klimatycznie jest zupełnie inna z powodu oceanu, który powoduje chłodne bryzy w dzień i niskie temperatury w nocy. Najważniejszym regionem jest Hawkes Bay, słynny z produkcji win czerwonych. Hawkes Bay to jeden z najstarszych regionów winiarskich, ponieważ już w połowie XIX w. misjonarze sadzili tu winorośl, by uzyskać wino do celów sakramentalnych. Na Wyspie Północnej można wyróżnić następujące regiony: Northland, Auckland, Waikato, Bay of Plenty, Gisborne, Hawkes Bay i Martinborough-Wairarapa.

Hawkes Bay

Najsuchszy region winiarski w Nowej Zelandii, gdzie ponad 2000 godzin w roku świecie słońce. Wydaje się, że warunki do uprawy winogrona są tutaj dosyć kiepskie jednak dzięki morskiemu klimatowi owoce nie tracą świeżości i mają odpowiednie warunki do dojrzewania. Dodatkowym pozytywnym aspektem są góry otaczające region, które zapewniają ochronę przed wiatrem. Gleby są dosyć zróżnicowane, od kamieni i żwiru, przez glinę i wapienie, aż do gleb osadowych. Region jest wiodącym producentem win czerwonych, aż 88% produkcji pochodzi właśnie z Hawkes Bay. Po raz pierwszy winogrona zostały zasadzone tam w zatoce Hawkes Bay w 1851 roku przez misjonarzy z Marist. Od tego czasu Hawkes Bay zyskała międzynarodową reputację w produkcji wysokiej jakości mieszanek Cabernet Merlot, Syrah, Chardonnay, Pinot Noir i imponującej gamy aromatycznych białych win Sauvignon Blanc, Viognier, Chardonnay.

Gisborne

Region położony na północ od Hawkes Bay, specjalizujący się w białych winach przyjazne dla początkujących miłośników wina. Region osłonięty górami, a ciepły i suchy klimat regulowany jest przez pobliski ocean, z chłodną popołudniową morską bryzą, typową dla wielu wspaniałych winnych regionów świata co pomaga zachować naturalną kwasowość i smak owoców tropikalnych. Flagowymi odmianami Gisborne są gewürztraminer, viognier i chenin Blanc oraz chardonnay.

Northland i Auckland

Są to regiony nieco cieplejsze i wilgotniejsze. Na tych terenach powstają wina bardziej skoncentrowane, mocniejsze dzięki większej ilości alkoholu. Mimo wszystko wina stąd pochodzące nie są najwyższej jakości. W XXI wieku w tym regionie jest około 100 producentów, którzy produkują wina z gron pochodzących z własnych winnic.

Waiheke Island

Wyspa Waiheke to region winiarski położony zaledwie 18 km na wschód od miasta Auckland. Specjalnością wyspy Waiheke są eleganckie wina Bordeaux Blend wytwarzane z Cabernet Sauvignon i Merlot, ale również Syrah i Chardonnay są tutaj ważnymi odmianami winogron. Pagórkowaty krajobraz Waiheke zapewnia mnóstwo winnic odpowiednich dla winnic, a to właśnie na wzgórzach otaczających zatokę Onetangi odbywa się większość upraw winorośli. Wyspa ma ciepły i suchy klimat, a co za tym idzie dzięki temu wydłuża się okres wegetacyjny. Przesmyk Auckland chroni Wyspę Waiheke przed zachodnimi wiatrami znad Morza Tasmana. Morze otaczające wyspę powoduje umiarkowanie temperatur niwelując skrajności. Starożytne gleby Waiheke są jedną z najważniejszych cech wyspy. Dzięki takim glebom wina wytwarzane na wyspie są bardzo aromatyczne z mocnymi taninami oraz dobrą strukturą.

Wairarapa

Nazwa regionu pochodzi od jeziora Wairarapa, położony na wschód od Wellington i na południowy wschód od Hawkes Bay. Wairarapa słynie z produkcji Sauvignon Blanc, Riesling, Pinot Gris, Syrah i Pinot Noir. W regionie panują chłodne wiosenne i jesienne sezony oraz gorące lata. Taki klimat umożliwia długi okres wegetacyjny i rozwój intensywnego charakteru i złożoności odmianowej. Z powodu rzek przepływających przez region gleby są głównie mułowe dlatego winiarze muszą bardzo ciężko pracować aby dopasować swoje odmiany winogron do profili glebowych.

Wyspa Południowa

Wyspa Południowa, inaczej dom najbardziej produktywnego Marlborough. Jest bardziej zaludniona od swojej siostry z północy, panuje tam klimat morski, a wpływa oceanu sprawa że jest tam chłodniej niż na półkuli północnej. Na Południowej Wyspie mieści się 3/4 winnic całej Nowej Zelandii. Na Wyspie Południowej leżą następujące regiony: Nelson, Marlborough, Waipara Valley, Canterbury, Waitaki oraz Central Otago.

Marlborough

Marlborough leży na północno-wschodnim krańcu wyspy, a region słynie z ogromnych winnic. Jak wspomniałem wyżej na Wyspie Południowej mieści się większość winnic Nowej Zelandii, a Marlborough to producent 3/4 win powstających w całym kraju. Na dobrą sprawę na wyspie winiarstwo zaczęło się rozwijać w latach 70 i 80 XX wieku mimo, że winorośle zaczęto sadzić już w wieku XIX. latach 70-tych i 80-tych. Wówczas region stał się domem wielu przeciętnych masowych win. Dopiero sukces mało subtelnych, ostrych sauvignon blanc zmieniło opinie na temat tutejszych win. Klimat jest moderowany przez wpływ chłodnego oceanicznego powietrza, co zapewnia winorośli długi okres wegetacyjny.

Nelson

Region leżący na zachód i słynący najbardziej z win białych, a w szczególności riesling, gewürztraminer i pinot gris. Mówi się, że tutejsze wina są bardzo Europejskie, różniące się od innych z Nowej Zelandii. Region uchodzi za bardzo malowniczy i czerpie korzyści z długich godzin nasłonecznienia, osłoniętego, umiarkowanego klimatu przybrzeżnego i wolno przepuszczalnej, żwirowej gleby. Nelson to region butikowy słynących z aromatycznych gatunków Pinot Noir, Chardonnay, Sauvignon Blanc.

Canterbury i Waipara

Regiony leżą na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. W tych regionach produkuje się dobre chardonnay, pinot noir i riesling, jako główne wina obszaru. Położone na północy, umiarkowanie nachylone tarasy rzeczne zapewniają idealne warunki do dojrzewania winogron. Niestety są i minusy tej lokalizacji, szerzej: jest to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata.

Central Otago

Region najdalej położony na południe na świecie, gdzie znajdują się najwyżej położone winnice w Nowej Zelandii. Winnice tym regionie specjalizują się w pinot noir. To co charakteryzuje Central Otago to klimat, duże amplitudy temperatur powodują, że okres wegetacji jest krótszy, a winiarze muszą dbać o rośliny, by je chronić przed wiosennymi przymrozkami. Suche i gorące klimaty letnie powodują, że pinot noir z którego słynie region różnią się od pinotów z innych regionów.

Waitaki Valley

Mały region winiarski leżący na północ od Central Otago na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Panuje tu dosyć chłodny, prawie zimny klimat i znajduje się na samym skraju tego, co nadaje się do uprawy winorośli. Produkowany tutaj pinot noir jest elegancki, powściągliwy i znacznie delikatniejszy niż ich odpowiedniki z Central Otago. Doline charakteryzują wapienne gleby, które są pozostałością po starożytnym morzu. Niska żyzność gleb i ich szybki drenaż oznaczają, że winorośle muszą rozwijać głębokie systemy korzeniowe, aby dotrzeć do składników odżywczych w ziemi. Prowadzi to do mocnych, zdrowych winorośli, które dają małe winogrona o doskonałej koncentracji smaku.

0
Korsyka
Argentyna - Nowy Świat pełen wina