Home

mazuelo

Mazuelo – wiekowy szczep dający obfite plony

Co to jest mazuelo? 

Mazuelo to odmiana winorośli hiszpańskiego pochodzenia, która posiada bardzo ciemną barwę winogron. Mimo swoich korzeni największą popularność szczep zyskał na terenie Francji, gdzie uprawiany jest do dziś, a największa liczba rodzajów win mających w składzie grona mazuelo pochodzi właśnie stamtąd. Odmiana ta ze względu na swoje właściwości, które powodują jej wyjątkowo późne dojrzewanie, uprawiana jest jedynie w regionach o ciepłym klimacie. Z winogron bardzo rzadko produkuje się wino gatunkowe, ponieważ zazwyczaj nie posiadają one na tyle wyrazistego smaku oraz aromatu. Wyjątkiem są grona zebrane ze starych winorośli, których używa się do produkcji wysokiej jakości trunków. Częściej jednak owoce tego szczepu używa się do mieszania z innymi odmianami czerwonych win, by dodać im wyjątkową głębię koloru oraz podwyższyć ich kwasowość.

Znaczenie nazwy szczepu mazuelo 

Nazwa winorośli mazuelo nawiązuje do jednej z gmin zlokalizowanych na terenach słonecznej Hiszpanii. Obszar, o którym mowa, znajduje się w prowincji Burgos w regionie położonym na zachód od Kastylii i Leonu, a jego nazwa jest identyczna jak omawianego szczepu, czyli Mazuelo.

Warto wspomnieć, iż winorośl ta ma wiele synonimów, ale najważniejszym z nich i bardzo często używanym jest carignan. Podobnie jak poprzednia nazwa ta również związana jest z geografią. Tym razem jednak nawiązuje ona do miejsca, z którego prawdopodobnie pochodzi sam szczep. Mowa tutaj o mieście Cariñena, znajdującym się na zachód od Priorat w jednej z prowincji dawnego państwa Aragonii, aktualnie należącego do Hiszpanii.

Pochodzenie i historia mazuelo 

Mazuelo uważane jest za wyjątkowo starą odmianę winogron ze względu na jego liczne regiony upraw oraz dużą liczbę wariantów jego nazwy. Według spekulacji włoskich pisarzy winiarskich carignan był fenicką odmianą winorośli, którą następnie Fenicjanie przetransportowali na Sardynię w IX wieku p.n.e. Niektórzy uważają, iż to właśnie stamtąd szczep rozprzestrzenił się na inne kolonie fenickie, a następnie został sprowadzony przez starożytnych Rzymian na ziemię włoski. Teoria ta jest jednak często odrzucana z powodu DNA szczepu, które wyklucza fenickie oraz włoskie pochodzenie.

Prawdopodobna jest teza, iż miejscem, z którego pochodzi winorośl, jest region Aragonii w północno-zachodniej części Hiszpanii. Za pierwszą nazwę szczepu uważa się carignan, dlatego pochodzenie łączone jest właśnie z Hiszpanią, gdyż znajduje się tutaj miasto Cariñena, od którego rzekomo pochodzi nazwa winorośli. Prawdopodobnie szczep trafił do Sardynii pomiędzy XIV a XVIII wiekiem, gdy wyspa ta była pod wpływem hiszpańskiej Korony Aragonii. Tutaj odmiana znacznie się rozwinęła, tworząc klony znane dziś jako bovale di spanga oraz bovale grande. Następnie winorośl trafiła w regiony Algierii, a kolejno Francji, by dodać tamtejszym mieszankom win bardziej wyrazistego koloru. Z biegiem czasu na terenie Francji winorośl zyskała ogromną popularność i jej uprawa znacznie wzrosła. Jej ranga osiągnęła szczyt w 1988 roku, kiedy to zyskała miano najczęściej uprawianej w całym kraju. Odmiana ta okazała się wyjątkowo produktywna – podczas uprawy wystarczała jej jedynie niewielka ilość wody, by uzyskać bogate plony. Państwo postanowiło także dawać producentom win pochodzących z tego szczepu pomoc rządową, co poskutkowało dużą ilością trunków niskiej jakości. Wtedy to podjęto decyzję o podniesieniu ogólnej jakości wina pochodzącego z Europy i zaoferowano dotacje pieniężne właścicielom winnic, by ci pozbyli się niektórych winorośli. Najbardziej ucierpiała na tym omawiana odmiana.

Dopiero w 2002 roku po wykonaniu badań DNA potwierdzono, iż carignan jest tą samą odmianą winorośli co mazuelo, a parę lat później odkryto także, iż identycznymi odmianami są bovale di spagna oraz bovale grande z Sardynii. Na tych właśnie badaniach oparta została przedstawiona wyżej historia pochodzenia szczepu.

Opis smaku mazuelo 

Szczep mazuelo mimo, iż cieszył się niegdyś ogromną popularnością, bardzo rzadko używany był do produkcji wina odmianowego. Winorośl ta posiada wyjątkowo ciemne, posiadające wysoką kwasowość owoce, które niestety rzadko zachwycają wyrazistym aromatem oraz profilem. Powoduje to jego wysoką popularność w różnych mieszankach z innymi odmianami, ponieważ winogrona te świetnie uzupełniają czerwone wina, które mają bogaty aromat i smak, ale brakuje im treściwości oraz głębi koloru.

Zdarza się jednak, iż producenci wytwarzają z zebranych winogron mazuelo wina gatunkowe. Zazwyczaj jednak nie używa się do tego nowo posadzonych winorośli, które posiadają wysoką produktywność, lecz tych, które są nieco starsze i posiadają mniejszą liczbę owoców na krzakach. Wina te są pełne charakteru, głębokie i zaskakująco eleganckie, o bogatym i łagodnym smaku. Podczas konsumpcji można w nich dostrzec delikatne nuty pieprzu, lukrecji, a także odrobinę nieco pikantnych akcentów.

Wina będące mieszanką szczepu mazuelo z innymi odmianami bądź wytwarzane z niego trunki gatunkowe są idealne do wielu potraw. Świetnie wino to łączy się z wieloma daniami z mięsa, takimi jak pieczony indyk, kaczka, kurczak, wieprzowina, wołowina oraz jagnięcina, a także do różnego rodzaju wędlin. Znakomicie też zgrywa się w smaku z serami, a w szczególności z goudą oraz parmezanem. Nie powinniśmy także zapominać o warzywach, które także bardzo dobrze pasują do omawianego wina – dyni, pomidorach, czy papryce.

Pragnąc znaleźć idealne połączenie wina z różnymi daniami, należy także zwrócić szczególną uwagę na przyprawy użyte podczas przygotowywania posiłku. Trunki zawierające owoce ze szczepu mazuelo posiadają bardzo delikatne naturalne aromaty cynamonu, kminku oraz suszonych ziół. Dodając te przyprawy także do potraw, stworzymy idealne połączenie z omawianym winem. 

Regiony występowania upraw mazuelo 

Szczep Mazuelo jest powszechnie spotykany w winach pochodzących z Francji, jednakże pochodzi on także z upraw leżących w zupełnie innych regionach świata. Należy jednak pamiętać, iż to Francja była przez długi czas krajem, w którym winorośl ta cieszyła się ogromną renomą i nadal, mimo dużego spadku jej popularności wśród właścicieli winnic, państwo to znajduje się w czołówce regionów, w których uprawiane jest mazuelo. Kolejnym państwem, które słynie z dużej liczby upraw carignana, jest Hiszpania. Związane jest to z historią tego szczepu, według której jednym z pierwszych krajów mających na swoim terytorium tę odmianę była Aragonia, która aktualnie znajduje się właśnie na terenie Hiszpanii. 

W Europie znajdziemy jeszcze dużo innych krajów, w których uprawiana jest ta winorośl – możemy tu m.in. zaliczyć państwa takie Włochy, Chorwacja, Cypr, Malta oraz Turcja. Poza naszym kontynentem również prężnie rozwija się uprawa omawianej odmiany. Można ją spotkać w północnej Afryce – w Algierii, Maroku oraz Tunezji, a także na terenie Australii. Winorośl dotarła także do obu Ameryk, do takich państw jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Chile oraz Argentyna.

Omawiany szczep zyskał wielu zwolenników w wielu krajach na świecie. Spowodowane było to wieloma czynnikami, wśród których niezaprzeczalnie znajdowała się wyjątkowo wysoka produktywność omawianej winorośli. Nie każdy jednak region pozwala na uprawę szczepu carnignan. Odmiana ta późno pączkuje, a także długo dojrzewa. Jej owoce są jednymi z ostatnich zbieranych plonów w każdym roku. Ze względu na to wymaga ona uprawy w ciepłym klimacie, który pozwoli jej osiągnąć pełną dojrzałość. Winorośl ta jest bardzo żywotna, mimo iż jest szczególnie wrażliwa na zgniliznę oraz mączniaka. Ze względu na swoją podatność na wyżej wymienione choroby wymaga ona intensywnego opryskiwania. Wyjątkiem od tej reguły są regiony upraw, które cechuje wyjątkowa suchość, ponieważ w miejscach tych winorośl nie jest narażona na omówione wcześniej choroby.

1
Śniadanie na słodko, czyli naleśniki i pancakes z ...
Malvasia nera – popularny szczep o nieznanym pocho...