Home

Jak podawać wino

Jakie są podstawy prawidłowego podawania wina?

​Nie każdy musi zdawać sobie z tego sprawę, ale odpowiednie podanie wina sprawia, że to smakuje jeszcze lepiej i zapewnia pełniejsze doznanie. Stąd warto być świadomym paru wskazówek odnośnie serwowanie tego właśnie trunku, więc nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić do zapoznania się z poniższymi!

​Odpowiedni kieliszek sprawi, że każde wino będzie smakować lepiej

W 1986 roku Georg Riedel, austriacki producent szkła, przedstawił linię niedrogich, maszynowo produkowanych kieliszków kryształowych o nazwie Vinum. Linia zawierała różne kształty dedykowanych szkieł do różnych rodzajów wina. Spowodowało to spore zamieszanie, ponieważ konsumenci byli przyzwyczajeni do używania tylko pojedynczego kieliszka do każdej butelki, a linia Vinum wydawała się wtedy kompletną przesadą. Jednakże Riedel znalazł sprytne rozwiązanie: zaczął organizować „degustacje kieliszków do wina", aby z pierwszej ręki udowodnić swoją rację. Nie trzeba chyba dodawać, że finalnie ludzie przekonali się do jego wizji. 

Nie oznacza to oczywiście konieczności sprawienia sobie od razu całej kolekcji szkła do wina, ale różnorodność w tym zakresie we własnej kuchni na pewno nie zaszkodzi, a zdecydowanie pomoże.

Wino smakuje lepiej podawane lekko chłodne 

Mamy nadzieję, że już doświadczyłeś, jak bardzo różni się smak twojej kawy, herbaty lub napojów gazowanych w różnych temperaturach. Ta sama ideologia dotyczy wina. Ponadto niektóre delikatniejsze kwiatowe aromaty szlachetnych win są całkowicie przytłumione w zbyt niskich temperaturach lub zbyt szybko wypalają się, gdy wino jest za ciepłe. Jeśli chodzi o zakres temperatur, to wygląda on następująco:

  • Czerwone wino: smakuje lepiej, gdy podawane jest nieco poniżej temperatury pokojowej od 12°C do 21°C,
  • Białe wino: świetnie smakuje od około 7°C – 14°C,
  • Wino musujące: najlepiej w temperaturze 3°C - 7°C.

Udoskonal rytuał otwarcia butelki wina 

Większość z nas od razu rozumie logikę wkładania korkociągu do korka i używania ramienia dźwigni do jego wyciągnięcia, jednak diabeł tkwi w szczegółach:

  • Cięcie folii: od góry czy dołu? – Sommelierzy wina przecinają folię od dołu. To tradycja, ponieważ wcześniej folie były wykonane z ołowiu. Ponadto ta metoda ma tendencję do zmniejszania zabłąkanych kropli podczas nalewania. Z drugiej strony obcinarki do folii są przeznaczone do obcinania od góry, ponieważ wygląda to lepiej pod względem wizualnym,
  • Gdzie wbić korek? – Warto lekko przesunąć miejsce wbicia korka poza środek. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo rozerwania otworu.

Podsumowanie 

Jeśli jesteś miłośnikiem wina, szczególnie w czasie cieplejszych dni, to z pewnością warto przeznaczyć nieco czasu na zorganizowanie sobie odpowiedniego zaplecza (w postaci kieliszków) i edukację w kwestii jego podania. Wtedy jego smak nie tylko będzie lepszy, ale zarówno domownicy, jak i goście docenią twoją inwencję gospodarza. W końcu spożywanie takie trunku we właściwym szkle tylko nadaje całej sytuacji przyjemnego charakteru.

Partner artykułu: Prymus AGD

1
Krótka historia toastu
Recepta na Riv'Tonic – wina słodkie wzmacniane ina...