Home

grecja

Grecja- kraj szczepów endemicznych

Grecja- kraj winiarski.

Jestem przekonany, że wielu z Was było choć raz na wakacjach w Grecji. Podczas pobytu zostaliście miło przyjęci przez tamtejszych gospodarzy, skosztowaliście pysznej śródziemnomorskiej kuchni, a co za tym idzie, na pewno spróbowaliście również lokalnego wina.

Grecja jest krajem, który słynie z szerokiej palety szczepów endemicznych, czyli charakterystycznych dla danego regionu, a ich początki mogą sięgać aż starożytności. Wraz z winem związane są legendy: jak to Odyseusz przechytrzył cyklopa pojąc go winem, z jakiego szczepu pił wino Herkules, czy też jak powstała grecka Retsina.  

Prawo winiarskie w Grecji.


W słonecznej Helladzie wyrózniamy system apelacyjny, który powstał w Latach 80 tych i został już wtedy dostosowany do standardów Unii Europejskiej, której od 1981 roku Grecja jest członkiem.

Apelacja jest to prawo określające obszar, sposób uprawy winorośli, produkcji wina, dopuszczalnych szczepów w danym regionie, kontrolującym wydajność z hektara a nawet miesjce butelkowania wina. System apelacyjny w Grecji dzieli wina na Π.O.Π. (PDO) z angielskiego Protected Designation of Origin okraśla on najwyższą klasę win oraz Π.Γ.E. (PGI) z angielskiego Protected Geografical Indication, o nieco szerszej apelacji ukazujacych wina danego regionu jakim jest odpowiednik naszego województwoa, np. PGI MACEDONIA, PGI PELOPONESSE.


Szczep xinomavro.


Dzisiaj skupimy się na najbardziej znanym polskim sommelierom szczepie czerwonym- XINOMAVRO. Nazwa szczepu winorośli jest dwu członowa, ponieważ znaczy ( Xino – kwaśny, Mavro- czarny).

Charakterystyką tego szczepu jest wysoka kwasowść i czarna skórka. Daje on wina z długim potencjałem starzenia o wysokiej kwasowości. Szczep również jest bardzo mocarny i charakteryzują go wysokie mocarne taniny. W niektórych apelacjach jak np. Goumenitsa miesza się go z lokalną NEGOSKA, a w Rapsani dodaje się odrobinę KRASSATO lub STAVROTO.

Dodatkowo jest bardzo plastyczny szczepem, ponieważ daje kilak stylów wina.


Style xinomavro i najważniejsze apelacje:


  1. Z wysokim potencjałem starzenia , dojrzewajace w we Francuskich „ barrique",
  2. Wina różowe,
  3. Wina musujace metodą szampańską ( Blamc de Noir).

Skoro już wiemy co to jest Apelacje to podpowiem w jakich apelacjach szukać najlepszych win z tego gatunku . Są to : PDO Naussa, PDO Goumenitsa, PDO Rapsani, PDO Amyndeon.

Wzmianki w literaturze:


Sama Jancis Robinson MW w swojej książce „ The Oxford Companion To Wine „ ukazuje podobieństwo, nawet kuzynostwo z włoskim Nebbiolo i jego najbardziej znaną apelacja we Włoskim Piemnocie jaką jest BAROLO.




Warto zwrócić uwage na producentów:

Będąc w Grecji, warto zwrócić uwage na kilku producentów tego szczepu jakimi są :

Domaine Karanikas PDO Amyndeo i najlepsze wina musujące Grecji robione metodą szampańską. Ciekawe jest to ,że właścielem winnicy i enologiem jest Holender Laurence Hartmann wraz z żoną Anette. Produkują oni również spokojne Xinomavro. Idąc dalej PDO Rapsani od Producentów Tsantali, Kyr Gianni. Świetne wina z PDO Naussa od producenta Kintonis. Część z tych win już dostępna jest w Polsce, część za chwilę będzie ;)

Degustacja:

W domu zdegusowałem Xinomavro z winnicy Kintonis w 2010 roczniku z aplelacji PDO Naoussa.

Wino zostało zdekantowane na 2h, serwowane w temp, 18C w kieliszku z obszerną czaszą.

Kolor:

Intensywny ceglany kolor , wino gęsto łzawi i jest bez osadu (w butelce też nie było).

Zapach:

Eksplozja dojrzałego wina a w nim czyste aromaty czarnej oliwki, suszonych pomidorów, nieco tymiankowe, ziołowe, suszona śliwka, dym, tytoń, ziemia. Wyczuwalna beczka.

Smak:

Na pierwszym planie wysuwa się wędzona śliwka, po chwili pojawiają się oliwki, zioła, czarna porzeczka, jeżyny, skóra, zioła. Wino dojrzewało w nowych francuskich barrique przez 14 m-cy.Alkohol średni, dużo ciała, potężne lecz zintegrowane taniny, średnia kwasowość i długi finisz.

Konkluzja:

Wino klasy "Outstanding",moim zdaniem jest w piku, czyli najlepszej chwili do wypicia, lecz maksymalnie jeszcze 4-7 lat potencjału starzenia.

Γεια μας!

Krystian Sakas

Sommelier WSET level 3 Advanced

4
Apelacja Grès de Montpellier
Carménère – wizytówka Chile odkryta dzięki Polakow...