Home
Glera, czyli słynna winorośl znana pod inną nazwą
Glera – krótka charakterystyka
Winorośl o białej skórce z gatunku victis vinifera znana również jako nic innego jak słynne prosecco. Glera ma słowiańskie pochodzenie i jest odmianą winorośli uważaną raczej za neutralną. Glerę uprawia się przede wszystkim do win musujących. Numer VIVC szczepu glera to 9741.
Prosecco a szczep glera
Większość z nas bardzo dobrze zna wina musujące prosecco i bez wątpienia znajdą się tutaj tacy, którym kieliszek prosecco towarzyszył w wielu ważnych momentach życia. Skąd zatem decyzja o używaniu nazwy glera zamiast prosecco? Wcześniej nazwa prosecco była powszechnie używana, jednak 2009 rok przyniósł zmianę i w Unii Europejskiej zaczęto używać nazwy glera. Przyczyną podjęcia takiej decyzji była podstawa prawna ochrony nazwy prosecco jako wina chronionego geograficznie. Dzisiaj nazwa prosecco jest zastrzeżona jako nazwa apelacji i jej kontrolowanego pochodzenia. Stąd już od ponad dziesięciu lat oficjalnie używamy nazwy glera, dlatego jeśli ktoś u nas zdecyduje się posadzić w swoim ogródku prosecco, może je oficjalnie nazywać jedynie glerą.
Pochodzenie winorośli glera
Pochodzenia glery należy szukać na słoweńskich ziemiach. Ta biała odmiana winorośli została przywieziona z Krasu do miejscowości Prosecco (Prosek w rodzimym języku). Obecnie szczep glera uprawia się w Veneto (region Włoch) oraz w pobliżu Conegliano i Valdobbiadene.
Związki z innymi szczepami winorośli
Glera to winorośl z gatunku vitis vinifera, a jej DNA wskazuje na związki z odmianami manzoni. Jak się okazuje, szczep glera jest odmianą rodzicielską dla dwóch winogron z tej odmiany. Mimo że glera to winogrono o białej skórce, uważa się ją za odmianę rodzicielską dla incrocio manzoni 2.15 i incrocio manzoni 2.14 charakteryzujące się ciemną skórką. Incrocio manzoni 2.15 jest rezultatem skrzyżowania glery z cabernet sauvignon, a incrocio manzoni 2.14 to wynik krzyżówki z cabernet franc.
Historia szczepu
Według badań Volfango Lazio odmiana glera miała swoje początki we wzgórzach Carso. Tam właśnie znajduje się miejscowość Prosecco, od której winorośl wzięła nazwę, obecnie zabezpieczoną przed imitacjami na podstawie włoskiego dekretu z 27 marca 2009 (GU n. 146 del 26-6-2009) Modificazioni al registro nazionale delle varietà di viti. Badania wskazują, iż glera była uprawiana już w XVIII wieku w prowincji Treviso, a około 1800 roku zyskała sławę i uznanie ze względu na doskonałą jakość wina musującego produkowanego metodą Charmata, opracowaną przez samego dr. Antonio Carpene.
Krzew winorośli
• kiść o nieregularnym kształcie,
• krągłe jagody żółtozielonym odcieniu,
• woskowa skórka,
• średnia wielkość kiści,
• kwaskowaty miąższ.
Rodzaje win prosecco produkowanych z glery
Prosecco to bardzo popularne wino musujące o wyjątkowym smaku i aromacie, które większość z nas doskonale zna. Wielu zapewne kojarzy prosecco produkowane z glery z szampanem, jednak oba te trunki wcale nie są wytwarzane tą samą metodą. Prosecco produkowane jest metodą Charmata, która zakłada drugą fermentację nie w butelkach, a w zbiornikach ciśnieniowych i takie gotowe musujące wino jest przeznaczone do butelkowania.
Wyróżnia się 3 rodzaje prosecco w zależności od poziomu zawartości dwutlenku węgla:
1. Musujące, czyli spumante – tutaj ciśnienie jest zdecydowanie najwyższe, aby uznać prosecco za spumante ciśnienie musi wynosić minimum 3 bary.
2. Perliste, znane jako frizzante – w tym przypadku ciśnienie wynosi od 1 do 2,5 bara.
3. Spokojne, czyli tranquillo – to prosecco niezawierające dwutlenku węgla.
Jak podawać wina musujące z glery?
Wino z glery, czyli słynne prosecco, najlepiej smakuje jako trunek schłodzony. Specjaliści doradzają, aby prosecco utrzymywać w temperaturze między 6–8 stopniami Celsjusza (stąd najczęściej, gdy butelka już leży na stole, trzyma się ją w kostkach lodu). Wino ze szczepu glera powinno być podane w wąskich i wysokich kieliszkach. Odradza się używania kieliszków nieprzeźroczystych czy takich, które swoim zdobnictwem mogłyby zasłaniać wnętrze kieliszka i „taniec bąbelków" musującego wina z glery.
Z czym łączyć prosecco?
Wina ze szczepu glera to wyjątkowy smak i kropka nad „i" dla wielu potraw i eleganckich kolacji. Prosecco to klasa sama w sobie i bardzo często jest degustowane solo, co jest dobrym rozwiązaniem, natomiast alkohol ten wyjątkowo dobrze łączy się z lekkimi potrawami. Idealnym połączeniem dla wina z glery są kasztany, białe szparagi, deska łagodnych serów czy dojrzewających wędlin. Prosecco, jak przystało na klasyczny przykład aperitifu, tworzy niebanalne połączenie z rybami, owocami morza, śledziami, makaronem, mięsem drobiowym i deserami.
Czy prosecco to szampan?
Mimo, że często wino z glery kojarzy nam się z szampanem, to prosecco jest jedynie winem musującym. Nazwa „szampan" oficjalnie zarezerwowana jest tylko dla wina musującego pochodzącego z Szampanii we Francji. Niestety, nie tylko miejsce pochodzenia nie kwalifikuje prosecco jako szampana, ale również metoda jego produkcji. Prosecco jest wytwarzane w tańszy i szybszy sposób. Wino z glery jest trunkiem zawierającym dwutlenek węgla, dlatego jest winem musującym.
Zawartość alkoholu w prosecco
Wina musujące ze szczepu glera najczęściej można dostać w wersjach, które mają powyżej 10% alkoholu. Zawartość alkoholu w winach prosecco to przedział między 10 a 12,5 procenta alkoholu.
Produkcja wina ze szczepu glera
Do produkcji wina na prosecco należy zebrać winogrona stosunkowo wcześnie. Zazwyczaj zbiera się je ręcznie. Winogrona powinny zostać zebrane, kiedy są jeszcze lekko kwaśne. Do uzyskanego z owoców moszczu dodaje się drożdże i przez około 10 dni taka mieszanka poddana jest pierwotnej fermentacji. Kolejna fermentacja odbywa się w hermetycznie zamkniętych zbiornikach pod ciśnieniem. Wino rozlewa się następnie do butelek i jest gotowe do sprzedaży.
Wina z glery i jego wartości odżywcze
Prosecco to wino, na które mogą zdecydować się nawet ci będący na diecie, gdyż nie jest zbyt kaloryczne. W 100 gramach wina znajduje się jedynie 75 kcal. Prosecco to ma również korzystny wpływ na zdrowie. Przemyślane dawkowanie wina z winogrona glera może obniżać poziom złego cholesterolu, poprawiać pamięć, obniżać ciśnienie krwi czy zapobiegać zakrzepom. Spożywanie trunku w nadmiarze jest szkodliwe dla organizmu, jednak małe ilości wysokogatunkowego wina mają korzystny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że prosecco zmniejsza również niebezpieczeństwo zachorowania na cukrzycę aż o 13% i pomaga w walce z demencją. Kieliszek wina może obfitować również w minerały, które mogą działać przeciwzapalnie. Nie zmienia to faktu, iż wino z glery i każde inne wino to trunek, który spożywany w zbyt dużych ilościach szkodzi zdrowiu lub wprowadza nieodwracalne zmiany w organizmie.
Jak smakuje prosecco?
Wina musujące prosecco mają delikatny smak. Bez problemu można w nich wyczuć aromaty owocowe. Szczególnie wyróżniają się owoce takie jak: jabłko, gruszka i cytrusy. W winie z glery można wyczuć nuty kwiatowe, miodu, wanilii, a nawet świeżej śmietanki. W odróżnieniu od szampana, bąbelki w prosecco są lżejsze, a co za tym idzie – są mniej trwałe, a wino bardziej się pieni niż w szampanie.
Rodzaje prosecco
1. EXTRA BRUT – rzadko spotykany i najbardziej wytrawny rodzaj prosecco. Zawartość cukru resztkowego w extra brut to około 0–6g/l. Stanowi idealne połączenie do świeżych warzyw, ryb i owoców morza.
2. BRUT – najbardziej nowoczesna wersja prosecco, zawierająca intensywne cytrusowe nuty i aromat skórki chlebowej. Doskonały do podawania jako aperitivo.
3. EXTRA DRY – najbardziej tradycyjna wersja prosecco, wyróżniająca się świeżym owocowym aromatem, stanowi doskonałe połączenie z daniami bazującymi na makaronach albo z zupami warzywnymi, sosami mięsnymi, serami i delikatnymi sosami.
4. DRY – zawartość cukru resztkowego w prosecco dry wynosi 7–32 g/l, wyczuwalna słodycz i aromatyczne nuty kwiatowe. Wino idealne do deserów, lekkich dań i jako aperitivo.
Drinki na Prosecco
Top 5 drinków z prosecco: (przykłady koktajli alkoholowych na bazie prosecco) | |
Lemon fizzy | Schłodzone prosecco z limoncello i skórką cytryny |
Elderflower Bellin | Prosecco z sokiem jabłkowym i Waitrose Elderflower Cordial |
Frozen pink grapefruit | Prosecco z sokiem z grejpfruta, wódką i lodem |
Hedgerow royale | Prosecco z kruszonym lodem z sole gin oraz brandy z wiśni |
Gingerbread Bellini | Prosecco z syropem imbirowym, likierem |