Home

garbniki

Garbniki w winie

Czym są garbniki? 

Garbniki to długołańcuchowe polifenole obecne w wielu owocach także nasionach, liściach roślin, korze drzew. Są też w herbacie i gorzkiej czekoladzie. Ich cechą jest ściągający smak w ustach. W winach ich dostawcą są pestki, szypułki oraz proces beczkowania. Pojawią się wówczas gdy owoce poddane są procesowi maceracji. Najczęściej są to wina czerwone.

Niektórzy nazwywają je taninami i zwracają na ich jakość bardzo dużo uwagi ponieważ odpowiadają za długowieczność wina. W procesie produkcji pożądane są jako miękkie lub wyraziste, ważne by postawały w równowadze z resztą parametrów.

Odmiany z garbnikami 

Odmiany o cienkiej skórce, takie jak Pinot Noir lub Gamay mają mniej garbników. Kontakt z dębem podczas produkcji wina może również zwiększyć zawartość garbników.

Wina białe, które nie miały kontaktu ze skórą przed fermentacją lub w jej trakcie, praktycznie nie zawierają garbników, chyba że miały kontakt z dębem.

Jak działają garbniki? 

Garbniki mają związek ze zmniejszaniem się ciśnienia krwi w ludzkim organiźmie. Posiadają również właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Istnieją również badania według których garbniki powodują wystąpienie migreny, ale takie przypadki są rzadkie, a większość badań wykazała, że ​​garbniki są ogólnie korzystne dla zdrowia ludzkiego.

0
Malbec – kupażowy szczep rodem z Franacji
Prosecco, cava, champagne