Home

sushi

Dobór wina do sushi

Jakie wino do sushi? 

​Sushi to bardzo popularna potrawa serwowana przy wielu okazałych kolacjach i okolicznościach. Ta japońska potrawa w ostatnich kilkunastu latach podbiła serca ludzi na całym świecie, a jej smakowa różnorodność pozwala wpasować się w nawet najbardziej wymagające podniebienia. Tak jak szczepów winorośli, tak rodzajów sushi jest bardzo dużo. Współcześni sushi-masterzy prześcigają się w tworzeni dopracowanych kompozycji sushi, dlatego istnieje wiele wariantów paringu win z sushi zależnych od składu tego japońskiego przysmaku.

Generalna zasada: kwasowość 

Sushi to potrawa, na którą składa się gotowany ryż zaprawiony octem ryżowym i cały szereg dodatków, które można łączyć według własnych wymagań i smaków. Najczęściej spotykanymi dodatkami, w sushi uzupełniającymi ryż, są owoce morza, kawałki różnorakich ryb, grzybów, warzyw czy wodorosty nori. To tylko kilka propozycji z szeregu możliwości, jaką oferują sushi- masterzy, a już mamy tutaj spory przegląd smaków. Zatem jak wybrać wino do sushi, skoro tak naprawdę każde smakuje inaczej? To bardzo dobre pytanie. Nie da się rzucić hasłem, że do sushi pasuje tylko jedno czy maksymalnie dwa konkretne wina, gdyż wpływ na odpowiedni paring sushi z winem ma wiele czynników, ale jest jedna generalna zasada, która pozwoli nam zawęzić obszar poszukiwań. Tajemnica tkwi w jednym smaku, którego zazwyczaj nie spotkamy w sushi. Sushi to rozbudowana karuzela smaków i aromatów, jednak brakuje jej jednego- kwasowości. Jaka w tym dla nas nauka? To klucz do sukcesu. Wyważona i przemyślana kwasowość wina bardzo często będzie strzałem
w dziesiątkę przy wyborze wina do sushi. Wino o odpowiedniej kwasowości, będzie znakomitym dopełnieniem dla bogactwa smaków zawartych w klasycznym sushi. 

Wina do najpopularniejszych rodzajów sushi 

  1. Maki z dodatkami typu liczi, mango lub tuńczyk doskonale wpasuje się wino ze szczepu Furmint.
  2. Maki z tykwą, serkiem Philadelphia, czy avocado sparuje się dobrze z Frizzante.
  3. Maki z łososiem, krewetką, lub miętą będzie stanowić idealny duet z winem Gruner Veltliner.
  4. Temaki sushi z smażonymi krewetkami to sushi stworzone wręcz dla wina Furmint.
  5. Nigiri z opalanym tuńczykiem zdaje się być idealny dla Pinot Noir

Wino uniwersalne dla sushi 

Złożoność składników proponowanych w najsłynniejszych wersjach sushi w restauracjach z całego świata uzasadnia nam, że dobór jednego wina do tylu smaków nie jest oczywisty. Nie ma jednej receptury na sushi, a żadne reguły nie ograniczają nas do tego by „ryżowy rulon" zapełnić ulubionym dodatkiem stąd, raczej nie ma jednego konkretnego idealnego wina do ogólnego pojęcia, „sushi". Najważniejszym jest, żeby pamiętać, iż przy wyborze wina do sushi należy kierować się właśnie tą zmienną częścią sushi, czyli środkiem wypełnionym na wiele różnych sposobów. Jeśli już mielibyśmy zadecydować, jakie wino będzie w miarę uniwersalne do najpopularniejszych rodzajów sushi serwowanych w Polsce, proponowalibyśmy:

  • Riesling
  • Sauvignon Blanc
  • Gruner Veltliner
  • Prosecco Frizzante z Glery

Riesling sprawdzi się w przypadku sushi ze słodkimi dodatkami lub z odrobiną pikanterii. Sauvignon Blanc dopełni tą japońską potrawę subtelną kwasowością, Grunera Veltliner sprawdzi się do najprostszego maki z łososiem lub krewetkami, a Frizzante podbije smak maki tuńczykiem a nawet
z serkiem Philadelphia.

Bezpieczne połączenie sushi z winem  

Pamiętając o zasadzie, iż wino do sushi powinno być dobrane indywidualnie do jego zawartości i przygotowanej wersji tego japońskiego specjału, zachęcamy do eksperymentowania i łączenia najróżniejszych szczepów z sushi. Jednak, co zrobić w sytuacji, w której nie ma czasu na eksperymentu? A na kolacje zaplanowaliśmy właśnie sushi? Istnieje pewna bezpieczna opcja, która powinna się sprawdzić w większością popularnych wersji sushi. O tej opcji powinniśmy również pamiętać w momencie, gdy zdecydowaliśmy się na sushi w wielu rodzajach. Popularne dyskonty często oferują nam coś w rodzaju „mieszanki" kilku wersji maki itd., a ich popularność jest naprawdę duża. Do takiej wersji kolacji na bazie sushi, istnieje jedna bezpieczna kategoria win. Jeśli chcesz podać „uniwersalne wino" radzimy zainteresować się lekkimi białymi winami. Nadają się one doskonale do potraw kuchni azjatyckiej i stanowią niebanalne połączenie z owocami morza. 

 Sushi, łosoś i wino

Maki, oshizushi, czy uramaki to tylko kilka z najbardziej popularnych rodzajów japońskiego sushi. Już nie dziwi nas, że jednym z najlepszych smaków prawdziwego sushi jest surowa ryba, a ten, kto miał okazje zasmakować Nigiri z łososiem, czyli najbardziej podstawową odmianę sushi wie, że łosoś smakuje doskonale właśnie w takim prostym wydaniu. Idąc za zasadą, że wino do sushi dobieramy do wyróżniającego się lub dominującego składnika, paradoksalnie dodatku do starannie przygotowanego ryżu stanowiącego główny składnik, proponujemy dobór win właśnie do tej ryby. Jeśli zdecydujemy się na użycie łososia wędzonego, podanego w wersji na zimno doskonale sprawdzi się tutaj różowe bądź białe wino musujące, albo szampan. W sushi najczęściej można się spotkać z surowa wersją łososia i wtedy świetnie sprawdzi się lekkie białe, wytrawne wino. Taki wybór, to nie banalne połączenie, gdyż jego subtelność podbije wyjątkowy i delikatny smak dania. Łosoś to tłusta ryba, dlatego zaleca się aby łączyć ją z wytrawnymi lub półwytrawnymi winami. Parując wino z sushi z łososiem, warto się skusić na wina ze szczepu Seyval Blanc, bądź Riesling. 

Wino do sushi, a wasabi 

Ten japoński chrzan to klasyczny dodatek do sushi. Wasabi to jeden z najmocniejszych i najdroższych warzyw, a jego uprawa nie należy do najprostszych ze względu na wymagania rośliny, co do warunków upraw. Mimo, że wasabi stanowi nie odłączną część prawdziwego japońskiego sushi u nas trudno o prawdziwą wersje tego dodatku (często jest zielona pasta stanowiąca mieszankę białego chrzanu z musztardą i barwnikiem). Skąd tradycja na łączenie tak drogiego i ostrego warzywa
z delikatnym sushi? Odpowiedzi należy szukać w właściwościach tego warzywa, które jest skutecznym lekiem na zatrucia pokarmowe. Znalazł swoje zastosowanie w sushi, jako obrona przed surowymi składnikami (szczególnie surowa ryba) no i oczywiście, jako dodatek podbijający smak. Mimo, że wasabi to tylko dodatek, jego intensywność wymaga tego, by wziąć ją pod uwagę przy analizowaniu doboru wina do sushi. Jak już wyżej proponowaliśmy wina do sushi, powinny być raczej subtelne, tak tutaj należy podkreślić, że wasabi to tylko dodatek, który powinien być stosowany w sposób umiarkowany? Jego pikantność przy zbyt dużej ilości może zabić nie tylko magie subtelnego dania, jakim jest sushi, ale i starannie dobranego do niego wina. Wino i sushi powinny stanowić spójną całość, a nie wzajemnie się gasić czy zabijać, dlatego zalecamy aby mieć tą kwestie na uwadze przy szykowaniu sushi i wina. 

3
Jakie wino do ryby?
Wino i pizza – co pasuje do popularnego włoskiego ...