Home

czarnogra

Czarnogóra

Gdzie jest Czarnogóra? 

Czarnogóra to stosunkowo młody kraj, który powstał w wyniku rozpadu Jugosławii. Ogłosił on swoją niepodległość po zerwaniu federacji z Serbią w 2006 roku. Państwo znane szerzej w świecie jako Montenegro jest jednym z najmniejszych krajów Europy, jest to piękna kraina położona nad Adriatykiem i rozciągająca się na południe od Chorwacji. To bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów, a tamtejsze piękne widoki idealnie pasują do regionalnych win, które nadają Czarnogórze swojej oryginalności. To właśnie z produkcji wina znane jest to niewielkie państwo wśród entuzjastów tematu.

Czarnogóra to kraj o dużym potencjale winiarskim i choć może nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl miłośnikowi wina chcącemu wybrać się na wycieczkę po winnicy, kraj ten jest dobrym miejscem do produkcji wina ze względu na żyzną ziemię i wyjątkowy mikroklimat. Winnice otaczają tam niekończące się góry, które leżą w palącym śródziemnomorskim słońcu.

Wina z Czarnogóry 

Bardzo ciekawy jest fakt, że produkcja wina na ziemiach Czarnogóry rozpoczęła się tysiące lat temu. Równie interesujące jest odkrycie, że tamtejszy Vranac jest w rzeczywistości dziadkiem włoskiego Primitivo i, co więcej, odmiana Zinfandel również należy do tego grona. Tradycja winna w Montenegro jest bardzo bogata, uprawy rozpoczęto jeszcze w państwie ilirijskim (obecnie terytorium Czarnogóry), gdzie zaczęto sadzić winorośle na brzegach Jeziora Szkoderskiego. Duży wkład w rozwój winiarstwa mieli Rzymianie, po których pozostały wzmianki o gatunkach oraz o warunkach uprawy.

W dziejach tego regionu winiarstwo przeżywało swe wzloty i upadki. Jednym ze słynnych momentów w historii, który można nazwać nawet kamieniem milowym produkcji wina, było panowanie króla Nikoli I (przełom XIX i XX wieku), który zapowiedział, że każdy żołnierz, który pochodzi z regionu winnego, ma obowiązek zasadzenia 200 krzewów winorośli. Można pokusić się tu o stwierdzenie, że właśnie ta chwila w sposób bezpośredni przyczyniła się do znacznego zwiększenia produkcji w tym regionie, a w tamtym czasie czarnogórskie wina zawitały do wielu domów. Rok 1911 przyniósł tamtejszemu winiarstwu kolejny etap rozwoju, to w tym bowiem czasie powstała pierwsza specjalistyczna spółdzielnia winiarska.

Przykładowe wina czarnogórskie 

Czarnogóra to mały kraj o bogatej kulturze winiarskiej – można tak powiedzieć, gdyż jest to jedno z najmniejszych państw w Europie, które jednocześnie znane jest ze swoich win:

  • Vranac – bezsprzeczny lider, jeśli chodzi o czarnogórskie wino czerwone. Niezwykle ciekawe jest, że szczep ten stanowi aż 70% upraw winnych w tym kraju. Pod względem onomastyki nazwa vranac oznacza bardzo czarnego konia i nawiązuje to do intensywności tegoż wina. Trunki te przybierają czasem pikantny posmak, ale częściej występują z wyczuwalnym w nich posmakiem wiśni czy cynamonu. Gatunek ten jest na tyle niezwykły, że można go spotkać stosunkowo rzadko – jedynie w Czarnogórze, Serbii oraz Macedonii.
  • Krstac – wino białe, które podobnie jak vranac wiedzie prym wśród trunków ze swojego rodzaju. Uprawiane jest głównie na południu Czarnogóry w okolicach Podgroicy. W przeszłości próbowano sadzenia go na innych gruntach, jednak próby te zazwyczaj kończyły się fiaskiem. Swój jasny kolor zawdzięcza zielonkawo-białym winogronom, nazwę zaś kształtowi swojej kiści, która jest średniej wielkości i przypomina krzyż (krst). 

Winnice czarnogórskie 

Ulcinj – Briska Gora

Ulcinj jest najdalej na południe wysuniętym miastem kraju. Posiada bardzo burzliwą historię, która opowiada o tym, jak miasto przechodziło z rąk do rąk, od Rzymian, przez Słowian, do Mongołów. Jedynym znanym miejscem, gdzie prowadzone są uprawy winne, jest Briska Gora, czyli zbroczą góry. Małe uprawy w tamtym regionie są prowadzone przez zamieszkującą tamtejsze tereny ludność albańską, która to nie trudni się uprawą winorośli. Świetne warunki upraw zapewnia klimat – przyrównywany jest do tego z Hiszpanii. To sprawia, że regionalna winnica (posiadająca kilkanaście tysięcy krzewów) jest cenionym producentem za granicą, co potwierdzają nagrody, które regularnie zdobywa.

Winnice

Łagodny klimat Czarnogóry zapewnia idealne warunki do produkcji wina, co sprawia, że Czarnogóra produkuje w swoich winnicach wiele pysznych trunków. Oto kilka przykładów winnic:
  • Cemovsko Field jedna z większych winnic w Europie umiejscowiona w jednym miejscu. Jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, gdyż widok ten jest niesamowity i wręcz zapiera dech w piersiach – winnica rozciąga się na 2310 ha ziemi uprawnej i graniczy z Jeziorem Szkoderskim w najbardziej wysuniętym na południe punkcie wybrzeża Adriatyku. Winnica produkuje jeden z największych asortymentów win ze źródeł czarnogórskich, w tym nagradzany świeży i kwiatowy biały crnogorski sauvignon oraz trzy różne rodzaje vranac.
  • Winnice rodziny Mola – popularny region winiarskiPodgorica słynie także z winnic Mola Family, której posiadłość położona jest w pięknej malowniczej miejscowości Rogami i która pochwalić się może doskonałymi warunkami pod uprawę winorośli – okryte bowiem promieniami słońca otoczenie przyczynia się do powstawania pełnych i słodkich winogron o bardzo dobrej jakości. Rodzina Mola produkuje różnorodne wina, w tym merlot, cabernet sauvignon oraz biało-czerwoną mieszankę. Wina te zyskały popularność w rónozrondych barach i restauracjach, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym.
  • Posiadłość Radevika – jest to niezwykle klimatyczna mała winnica, która ulokowana jest na obrzeżach miasta Podgorica. Rodzina Radevik może poszczycić się firmą zbudowaną na fundamencie tradycji. Winnica znana jest ze swojej gościnności oraz z produkcji oryginalnych win, które wywołują zaskoczenie u wielu odwiedzających tamte rejony turystów. Wytwarzane tam wina obejmują vranac, cabernet cauvignon i bogatą ciemnobrązową syrah.
  • Winnica Bogojevic – kolejna familijna winnica, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w produkcji wina, a także rozległą wiedzą na temat lokalnego klimatu i warunków uprawy. Ich rustykalna, przytulna posiadłość i kwitnąca winnica produkują słynne wino Bogdan, gęste, ciemnoczerwone z nutami wanilii, ciasta jagodowego i creme de cassis. Oprócz wina Vinarija Bogojević produkuje również grappę, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i ziołowej, przy czym oba napoje cieszą się popularnością wśród lokalnych i zagranicznych nabywców. Z pięknymi widokami na Jezioro Szkoderskie winnica ta zapewnia gościom zarówno niezapomniane wrażenia, jak i smaki.
  • Castel Savina położona w historycznym regionie Herceg-Novi winnica Castel Savina zapiera dech w piersiach. Znajduje się tam piękny, otoczony zielenią klasztor założony przez księcia św. Sawę. Produkuje się tam wina obejmujące m.in. merlot, cabernet sauvignon, rose-grenache i chardonnay, każdy miłośnik wina znajdzie tu więc coś dla siebie. Winiarze stosują techniki doskonalone przez lata w branży, aby za każdym razem wytwarzać doskonałe, pierwszorzędne produkty. Castel Savina to rodzinny obiekt, jedyna winiarnia w Zatoce Kotorskiej i ogólnie na wybrzeżu Czarnogóry.
  • Winnica Milovic – to duża winnica i plantacja oliwek, znajdująca się na obrzeżach Ulcnij. Produkuje się tam aż 20 000 butelek wina rocznie. Kwitnący region nadmorski, znany z pięknych, dziewiczych plaż, zapewnia idealne warunki do tworzenia wyśmienitego wina, czego dowodem są produkty winnicy Milovic. Wytwarzając wiele win przechowywanych w barrique, tradycyjne vranaki są tu bogate i mają ciemny rubinowy kolor, łącząc w sobie mieszankę smaków owoców leśnych, żurawiny i wanilii.
  • Winnica Masanovic – znajdująca się w małym miasteczku Virpazar położonym nad jeziorem Szkoderskim winnica Masanovic jest cześcią parku narodowego wpisanego w 2011 roku na listę UNESCO. Łagodny klimat i naturalna żyzność gleby tworzą solidne i smaczne wina o niepowtarzalnych smakach. Winnica ta specjalizuje się w tradycyjnym czarnogórskim winie vranec, ciemnoczerwonej odmianie z nutami ciemnej czekolady, owoców i palonego dębu. Produkuje się tu również szereg brandy, a także likiery wiśniowe i orzechowe z organicznych owoców uprawianych na terenie posiadłości.
  • Osiedle Sjekloca – winnica ta produkuje tylko kilka tysięcy butelek wina rocznie. Tradycyjne wino vranac dojrzewa tutaj przez 12 miesięcy przed dystrybucją, ma rubinowy kolor i emanuje owocową nutą.
  • Winnica Buk – znajdująca się we wsi Bukovik winnica jest regionalnym powodem do dumy. Uprawianych jest tam ponad 6000 winorośli. Vinarija Buk obejmuje tradycyjny vranac, kuszący marselan i francuskie wino o średniej mocy. 
0
Degustacja wina lub whisky on-line
100 postów na vineo.pl