Home

chorwacja

Chorwacja winem płynąca

Klimat Chorwacji 

Chorwacja to państwo, które od dawna uznawane jest przez turystów za jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych. Niezwykłe widoki, liczne plaże, woda to tylko jedne z wielu atrakcji turystycznych tego kraju. Te wszystkie elementy są nieodłącznym elementem kultury narodowej Chorwacji. Jednak bardzo istotną rolę w tym kraju odgrywa wino, które znane jest ze swojej oryginalności i szlachetności.

Chorwacja to kraj śródziemnomorski leżący na wschód od Włoch po drugiej stronie Adriatyku. Na północy leżą Alpy, a na północnym wschodzie kraj stanowi zachodni kraniec wielkiej Niziny Panońskiej.

W głębi Chorwacji panuje klimat kontynentalny z mroźnymi zimami i gorącymi latami z wystarczającą ilością opadów, aby uczynić ją głównym obszarem rolniczym. Uprawa winorośli koncentruje się na górzystych obszarach graniczących z Niziną Panońską .

Historia wina Chorwacji 

Początki historii winiarskiej w Chorwacji sięgają V w p.n.e. terenów południowej Dalmacji oraz wysp Vis, Korčula i Hvar. Wraz z pojawieniem się wtedy na ziemiach osadników greckich rozpoczęła się historia chorwackiego wina. Wino chorwackie za czasów Rzymskiego Cesarstwa było eksportowane do innych części Imperium. Jednak filoksera( szkodnik szczepów winnych) która w XIX wieku dotkliwe uderzyła w plantacje winiarskie Chorwacji znacząco przyczyniła się do emigracji sporej części winiarzy w inne części świata.

Dopiero w roku 1967 formalnie skodyfikowana i określona graficznie produkcja win Dingač i Postup – przez co dopiero ten rok oficjalnie można uznać jako powstanie pierwszej chorwackiej apelacji. Następstwem tego było utworzenie w roku 1996 chorwackiego Instytutu Winorośli i Enologii, który zajął się kwestiami opracowania regulacji prawnych i prowadzenia różnych statystyk.

Regiony winiarskie Chorwacji 

Jak już wyżej wspomniano Chorwacja produkuje oryginalne wina. Pod względem winiarskim istnieją tam w zasadzie trzy krainy winiarskie:

Chorwacja Kontynentalna

Rozciąga się ona od północy granicy z Bośnią, aż po rzekę Drawę. Obejmuje ona kilka podregionów, ale jeden z ważniejszych to Slawonia. Produkowane są tutaj głównie białe wina, produkowane często z graševiny(odmiana winogron białych). Równie dobre wina wytwarza się z traminaca – często w wytrawnej wersji. Poza klasycznymi białymi winami
w tej części kraju dużo rzadziej produkuje się również czerwone wina. Te z kolei w większości produkowane są ze szczepu – frankovka, często porównywane z węgierskim szczepem kékfrankos.

Istria

Tą krainę zalicza się w zasadzie do podregionu Chorwacji Nadmorskiej. Znana jest głównie
z białych win kwiatowo – migdałowych z miejscowej odmiany malvazija istarska.

Dalmacja

Cała ta kraina obejmuje trzy regiony dalmackie – Dalmacja Północna, Pogórze Dalmackie, Dalmacja Środkowo – Południowa. W tych regionach częściej spotykane są czerwone wina,
a najbardziej znanym szczepem jest plavac mali. Te wina charakteryzują się wysokim poziomem alkoholi, ciężkością. Zagłębiem plavaca to głównie zielony Półwysep Pelješac.

Podział winiarsko - administracyjny  

Tuż po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej w 2013 roku zmianie uległ podział winiarsko – administracyjny. Wtedy bowiem wyróżniono: Chorwację Kontynentalną Wschodnią (podregion Dunajski i Slawoński), Chorwację Kontynentalną Zachodnią (Moslavina, Prigorje, Bilogora, Zagorje, Međjimurje, Plešivica, Pokuplje) oraz Chorwację Nadmorską (Istria, Wybrzeże Chorwackie, Północna Dalmacja, Pogórze Dalmackie, Środkowa i Południowa Dalmacja).

Najpopularniejsze szczepy chorwackie 

Graševina (Welschriesling)

To podstawowy szczep kontynentalnej Chorwacji, który ma duże możliwości, które widać w powstających winach. Wytwarza się wina proste, świeże, ale i również bardziej słodkie i deserowe. Odmiana jest stosunkowo łatwa w uprawie, chociaż preferuje suchy klimat i ciepłe gleby. Welschriesling jest produktywny i zachowuje kwasowość w cieplejszym klimacie, dzięki czemu jest niezawodny dla plantatorów. W większości przypadków skutkuje to lekkim, dość neutralnym winem.

Malvasia Bianca

Jest dominującym członkiem rodziny winogron Malvasia . Porównywany jest do Muscat Blanc à Petits Grains. Winorośle Malvasia Bianca mają średnią do wysokiej produktywności i dają żółtobrązowe winogrona o niskiej do średniej kwasowości . Po wytrawieniu winifikacją powstałe wino może być bardzo czyste i kruche. Jednak zbiory muszą być ograniczone, aby zachować koncentrację smaku. Malvasia Bianca, wytwarzana w słodszych lub bardziej wytrawnych stylach, prezentuje smaki dojrzałej gruszki poparte nutami miodu i odrobiną przypraw.

Plavac Mali

Jest to dobrze znany szczep w ojczyźnie Chorwacji , stanowiący podstawę wielu najbardziej poszukiwanych czerwonych win w kraju. Jest to jedna z najczęściej sadzonych odmian w Chorwacji, znana z produkcji gęstych i mocnych czerwieni z aromatami czarnej wiśni i nutami pieprzu, dymu i przypraw. Wina Plavac Mali są bogate w alkohol i garbniki oraz mają doskonałe właściwości dojrzewania, co jest cechą rzadko spotykaną w winach chorwackich. Większość nasadzeń można znaleźć na wybrzeżu Dalmacji , szczególnie na półwyspie Peljesac , gdzie nazwy Postup i Dingac dostarczają najbardziej znanych przykładów win Plavac Mali. Wina wytwarzane z Plavac Mali podążają za modą na bogate, godne wieku czerwone wina.

Inne mniej popularne szczepy, z których wytwarzane są chorwackie wina:

Bogdanuša, grk bijeli, pošip, traminaca, vugava, zelenac, Latina, brajda, teran.

1
Wina greckie
Bośnia i Hercegowina