Home
Australia
Eksport z Australii
Australia to kraj, który słynie przede wszystkim z wielu atrakcji turystycznych. Rocznie przybywa tam ogromna ilość turystów ze względu na wyjątkowy klimat tego miejsca. Jednak nie każdy wie, że Australia to kraj, który zajmuje czwarte miejsce pod względem eksportu na świecie. Według ostatnich danych na eksport przeznacza się tam około 60 % produkcji.
Klimat upraw
Na klimat Australii znaczący wpływ mają prądy oceaniczne, w tym dipol Oceanu Indyjskiego i oscylacja południowa El Niño, która jest skorelowana z okresową suszą, oraz sezonowe tropikalne systemy niskiego ciśnienia, które wytwarzają cyklony w północnej Australii. Czynniki te powodują, że opady różnią się znacznie z roku na rok. Znaczna część północnej części kraju ma tropikalne, głównie letnie opady (monsun). W południowo-zachodnim krańcu kraju panuje klimat śródziemnomorski. Południowy wschód rozciąga się od oceanicznego (Tasmania i wybrzeże Wiktorii) do wilgotnych subtropikalnych (górna połowa Nowej Południowej Walii), z wyżynami charakteryzującymi się alpejskim i subpolarnym klimatem oceanicznym .
Krótka historia winiarstwa
Sadzonki winorośli zostały sprowadzone do Australii około roku 1788. Początki plantacji nie były łatwe i często kończyły się niepowodzeniem, ale mimo to australijscy plantatorzy z czasem zaczęli uzyskiwać dorodne plony. Ostatecznie pierwsze wina australijskie w sprzedaży ukazały się w roku 1820. W 1830 roku powstały w Hunter Valley powstały liczne winnice. Produkcja i jakość australijskiego wina uległa znacznej poprawie dzięki przybyciu wolnych osadników z różnych części Europy, którzy wykorzystali swoje umiejętności i wiedzę do stworzenia niektórych z najlepszych australijskich regionów winiarskich. Początki plantacji australijskich były trudne dla plantatorów głównie ze względu na nieznany klimat. Australia szybko stała się światowym liderem zarówno pod względem ilości, jak i jakości produkowanych win. Na przykład australijski eksport wina do USA wzrósł z 578 000 przypadków w 1990 r. Do 20 000 000 w 2004 r., Aw 2000 r. Po raz pierwszy w historii wyeksportowano więcej wina niż Francja do Wielkiej Brytanii.
Przemysł czasami cierpiał z powodu własnej produktywności. Pod koniec lat osiemdziesiątych rządy sponsorowały plantatorów, aby przezwyciężyć nadmiar winogron. Niskie ceny winogron w 2005 i 2006 roku doprowadziły do kolejnej sponsorowanej zbiórki winorośli. Wina typu "cleanskin" zostały wprowadzone do Australii w latach sześćdziesiątych XX wieku jako środek zwalczania nadpodaży i słabej sprzedaży.
Podczas pożarów buszu Czarnego Lata w latach 2019-2020 na produkcję wina w obszarach produkcyjnych dotkniętych ogniem lub dymem miał negatywny wpływ na smak poprzez skażenie win. Region winiarski Adelaide Hills był szczególnie stracił aż 30% jest winnic. Niektórzy winiarze znaleźli innowacyjne sposoby obejścia problemu skażonych winogron.
Australia – ogólne informacje o rynku winiarskim
Australia jest niezwykle ważnym krajem produkującym wino, zarówno pod względem jakości, jak i skali gospodarki winiarskiej. Raport roczny Wine Australia za 2018 rok opisuje ją jako szósty co do wielkości producenta wina na świecie. W tym roku produkcja wyniosła 1,29 miliona litrów (341 milionów galonów USA), z podziałem 52:48 między czerwonymi i białymi.
W 2015 roku w Australii było nieco ponad 135 000 hektarów (ok. 334 000 akrów) winnic. 30 procent z tego zasadzono w Shiraz, 18 procent w Cabernet Sauvignon, a 16 procent w Chardonnay. Merlot pokrył 6 procent, a Sauvignon Blanc 5 procent.
Australia opracowała kompleksowy system apelacji. Od 2018 r. było 65 wyznaczonych regionów winiarskich. Kraj ten odegrał również ważną rolę w globalizacji wina. Wiele marek ma silną międzynarodową obecność, podobnie jak dobrze wyszkoleni i wykwalifikowani specjaliści winiarstwa, którzy rozpowszechnili swoją wiedzę w wielu zakątkach świata. Australia od dawna stoi na czele renesansu winiarskiego Nowego Świata , z wysoce oddanym i profesjonalnym przemysłem opartym na badaniach i rozwoju. Zarówno Australia, jak i światowy przemysł winiarski odniosły korzyści z postępu technologicznego w uprawie winorośli
Australijskie plantacje
Zdecydowanie największym regionem produkcji wina jest Australia Południowa . W jednym z większych miast Australii Południowej znajduje się Australijski Instytut Badań nad Winem (AWRI). AWRI jest odpowiedzialne za większość światowych badań nad technikami uprawy suchej i komercyjną działalnością związaną z winem. Oprócz Australii Południowej znaczące plantacje występują w Australii Zachodniej i Wiktorii. Południowa Australia i Nowa Południowa Walia znane są z cieplejszych odmian klimatycznych, takich jak Shiraz i Cabernet Sauvignon, podczas gdy Victoria znana jest z kochającego chłodny klimat Pinot Noir.
Południowa Australia – kluczowy region winiarski
Adelajda to centrum największego regionu uprawy winorośli w Australii. Kilka mil od Adelajdy (największego miasta w Południowej Australii) znajduje się Dolina Barossa, najbardziej prestiżowy obszar uprawy w Australii Południowej. Warto zauważyć, że większość wina z tego obszaru jest uprawiana w Lower Murray i Fleurieu.
Nowa Południowa Walia
Główna produkcja w Nowej Południowej Walii pochodzi z śródlądowej strefy Big Rivers.
Z tego obszaru w przeszłości pochodziło wiele handlowych odmian Chardonnay i Shiraz z Australii. Jednak z powodu poważnej suszy w ostatnich latach więcej plantatorów winorośli eksperymentuje z odmianami przyjaznymi dla suszy, takimi jak Tempranillo i Verdelho.
Warto zaznaczyć, że kraj szczyci się również jednymi z najstarszych (nieszczepionych) winorośli na świecie. Niektóre zostały zasadzone aż do lat czterdziestych XIX wieku, a istnieje wiele działek stuletnich. Barossa to szczególnie gorący punkt w tym względzie. Ze względu na różne czynniki, w tym izolację i przewagę piaszczystych gleb, tutejsze winnice nie uległy całkowitemu zniszczeniu przez filokserę.
Turystyka winiarska
Wyjątkowość klimatu australijskiego i gościnność ludności sprawiły, że plantacje winiarskie można odwiedzać praktycznie przez cały rok, chociaż warto zaznaczyć, że w niektórych miejscach pewne regiony są zamykane. We większości winiarni znajdują się luksusowe sale winiarskie. Szczyt sezonu winiarskiego w południowej Australii trwa mniej więcej od połowy grudnia do końca stycznia. Jednak winobranie rozpoczyna się początkiem stycznia i często trwa nawet do końca kwietnia, ale w rzeczywistości wszystko zależy bezpośrednio od konkretnego regionu.