Home

Wino pomarańczowe – jak to "ugryźć"?

 Wina Pomarańczowe

Nie! - mimo wielu głosów - wino to nie jest tworzone z wykorzystaniem soku pomarańczowego ani samych pomarańczy. Kategoryzując wina wedle koloru, trunek ów nie dość, że jest pełnoprawnym winem to można powiedzieć stanowi 25% całego potencjału tego gatunku. Stanowi czwartą – poza czerwonym, białym oraz różowym – część, kolorystycznego winnego mariażu. Do niedawna zapomniane i traktowane jak niechciane dziecko winiarskiego świata, od kilkunastu lat ponownie wraca do łask, a łatka produktu „nijakiego" przestaje mu towarzyszyć. Co zatem skrywa ten wspaniały rodzaj wina?

Jak powstaje wino pomarańczowe?

Wbrew pozorom, proces produkcji nie różni się znacząco od win czerwonych lub białych. W zasadzie przebiega on bliźniaczo do produkcji wina czerwonego jednak w tym przypadku wykorzystywane są winogrona białe. Dzięki procesowi maceracji pomimo swego jasnego koloru, skórki oddają do soku kolor, dzięki czemu otrzymujemy piękny bursztynowo - pomarańczowy odcień. Proces maceracji – w zależności od efektu jaki chce uzyskać producent trwa od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Najczęściej jest to jednak kilka dni.

A co ze smakiem?

Przy pierwszym kontakcie z tym typem win, często można spotkać się z lekkim szokiem wśród degustujących. Z racji delikatnego zabarwienia oraz powoli kroczącego zainteresowania winami pomarańczowymi, często są one stawiane obok win białych – raczej delikatne, kwiatowe, świeżo owocowe. Nic bardziej mylnego – ze względu na kontakt soku ze skórkami znacznie bliżej im do win czerwonych. Niejednokrotnie podczas degustacji „w ciemno", nawet bardziej wprawionym podniebieniom zdarza się pomylić je z łagodnymi odmianami win czerwonych. Wszystko to dzięki znacznie cięższemu – od win białych – charakterowi oraz taninom, które przyjemnie muskają masz język. Nie jest to rzecz jasna poziom Malbeca czy Nebbiolo – zdecydowanie mu bliżej do Pinot Noir czy Gamay. Aromaty jakie najczęściej uda nam się spotkać w winach pomarańczowych to przede wszystkim kandyzowane owoce, skórka pomarańczy, suszone śliwki, morele czy rodzynki oraz całą gamę przypraw korzennych jak goździki, anyż, cynamon. Jest więc czym się delektować.

Do czego pasuje najbardziej?

Wina pomarańczowe są świetnym pomostem pomiędzy intensywnymi winami czerwonymi a lżejszymi białymi. Bardzo często parowane są z całą gamą dań kuchni wegeteriańskiej oraz wegańskiej. Wspaniale korespondują z wszelkiego rodzaju kaszami oraz roślinami strączkowymi. Dzięki swej mocy można je śmiało stosować z mięsami – tam gdzie wina białe często giną – a wszystko dzięki swej taniczności i charakterze smaku.

Rynek win pomarańczowych

W ciągu ostatnich kilkunastu lat rynek przeżywa renesans win pomarańczowych. Niegdyś uważane za zbędne i nijakie wracają do łask i coraz częściej goszczą w restauracjach, sklepach i naszych stołach. Obecnie można znaleźć nawet kilka polskich pozycji godnych polecenia.

Zalety

- wysoka intensywność aromatów, duża pijalność

- najczęściej wysokiej jakości produkty

- duża uniwersalność w wine pairingu

Wady

- cena zazwyczaj niestety jest nieco wyższa niż porównywalnej jakości wina białe/czerwone

- nie są tak popularne jak wersja biała i czerwona więc i nie dostaniemy ich w każdym sklepie

- połączenie cech win białych i czerwonych nie dla każdego może okazać się interesujące

Podsumowanie

Ciekawość – to to, co najczęściej przyciąga nas do wina. W tym przypadku powinna być tym większa, że wina pomarańczowe obecnie mają bardzo wiele do zaoferowania. Kompleksowością nie ustępują pozostałym gatunkom a potrafią niejednokrotnie być uniwersalną alternatywą. Czy warto spróbować?

Warto!

2
Walentynki - wieczór zakochanych z idealnymi aroma...
Śniadanie na słodko, czyli naleśniki i pancakes z ...