Home
Truskawki do szampana – mit czy hit?
Foodpairing – nie taki prosty, jak mogłoby się wydawać
Wiele osób w upalne dni lubi sięgać po wina musujące. Ich odmian jest wiele – krajów, w których możemy się z nimi spotkać, również.
Najbardziej rozpoznawalne wina musujące: to Prosecco, cava, mniej znane to cremont, sekt, cap classique z RPA. Niewątpliwym królem win musujących jest szampan.
„Szampana należy otwierać przy wielkich okazjach, małych okazjach, albo w ogóle bez okazji", mówiła Nina Garcia. Ja się z tą opinią jak najbardziej zgadzam i dlatego chciałabym powiedzieć Państwu trochę więcej o mojej miłości – szampanie – i idealnych połączeniach szampana z jedzeniem – tzw. foodparingu.
Jak łączyć szampana z jedzeniem?
winogrona, z których powstaje, zawierają dużo przeciwutleniacza zwanego resweratrolem, który neutralizuje skutki uboczne spożywania tłustego jedzenia.
Większość z określeń, jakie wymieniłam – blanc de blans czy szampan rocznikowy – znajdziecie Państwo na etykiecie szampana. Poniżej przedstawię Państwu kilka głównych typów szampana i ich połączeń z jedzeniem.
Popularne połączenia szampana z jedzeniem
- Szampan blanc de blancs – to 100% szczepu Chardonnay. Wino charakteryzuje się delikatnością i kwasowością idącą w kierunku cytrusów mineralności i białych kwiatów. Takie nuty zapachowe będziecie Państwo mogli znaleźć w szampanach nierocznikowych. Wówczas takie wina świetnie nadają się do surowych lub gotowanych ryb, sushi, ostryg, owoców morza. Szczególnie polecam te szampany tym z Państwu, którzy kochają kuchnie japońską lub śródziemnomorską.
- Szampan blanc de noirs powstaje wyłącznie z ciemnych winogron (Pinot Noir lub Pinot Meunier albo blend tych obu szczepów w różnych proporcjach). Szampany te charakteryzują się strukturą i złożonością, ale również możecie w nich Państwo odnaleźć aromaty jeżyn, malin lub truskawek. Szampany zbudowane głównie ze szczepów pinot noir to idealne szampany do foie gras i innych mięs. Szampany na bazie szczepu Meunier to szampany idealne do serów i deserów zwłaszcza z dodatkiem czerwonych owoców.
-
Szampany
rose bywają delikatne i subtelne – wówczas świetnie nadają się na aperitif do deserów takich jak bezy z
owocami czy makaroniki, ale mogą być one również potężnie zbudowane. Możecie w
nich Państwo wyczuwać taniny i wówczas polecam Państwu serwowanie takich szampanów
do dziczyzny, kaczki po pekińsku czy tatara lub nawet burgera.
- Szampan rocznikowy powstaje tylko w najlepszych latach u danego producenta. Jeśli szef piwnic stwierdzi, że dany rok jest wyjątkowy, wówczas decyduje się na szampana rocznikowego. Na etykiecie takiego szampana zawsze znajdą Państwo rocznik, z jakiego dane wino pochodzi. Szampany rocznikowe są to wina, które od momentu zbiorów do momentu ich serwowania spędzają w piwnicach minimum 36 miesięcy. Charakteryzują się one elegancją delikatniejszym musowaniem i intensywnością aromatów i smaków. W tych szampanach znajdziemy nuty orzechów, miodu, ciasta drożdżowego, a nawet nuty kawy. Są świetne do polędwicy, deserów z orzechami i trufli.
Jak Państwo widzą, jest kilka sprawdzonych trików co do łączenia szampana z jedzeniem.
Mam nadzieję, że ich Państwo wypróbują i podzielą się ze mną swoimi wrażeniami.