Home

degustacja

Jak kupować wino? Praktyczne wskazówki.

Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z winem. Do dziś pamiętam emocje, które towarzyszyły mi przy zakupie pierwszej, świadomie wybieranej butelki tego trunku.  Wino jest dla mnie uniwersalnym alkoholem, który świetnie nadaje się na umilenie wieczoru. Mimo że świadomość tego gatunku alkoholu w Polsce wzrasta, nadal spotykam się z opiniami mówiącymi "Chętnie poszerzyłbym swoją wiedzę w tym temacie, ale nie wiem, jak zacząć. Gatunków i szczepów jest tak dużo". To prawda - ilość oferowanych na rynku sprzedaży rodzajów tego alkoholu może przyprawić niejednego laika o zawrót głowy. Jednakże - nie ma potrzeby się stresować. Vineo jak zawsze przychodzi z pomocą :) 


Jak zacząć? To pytanie przewija się w moich uszach najczęściej. A odpowiedź jest banalna - próbuj. Im więcej szczepów przepłynie przez Twoje usta, tym większą świadomość osiągniesz. Zacznij od próbowania najbardziej popularnych szczepów. Dzięki temu, po jakimś czasie będziesz mógł bez problemu je odróżnić po smaku, nie po etykiecie.

Dzieląc wina na te najbardziej podstawowe, mamy: wina musujące, wina białe i wina czerwone. Skupmy się dzisiaj na dwóch ostatnich kategoriach. Do najpopularniejszych szczepów win białych zaliczamy: Riesling, Chenin Blanc, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Grigio / Pinot Gris, Gewurztraminer. Natomiast czerwone to: Pinot Noir, Zinfandel/Primitivo, Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah/Shiraz, Tempranillo, Malbec. 

Opisy i charakterystyczne cechy każdego szczepu znajdziecie na naszej stronie w podkategoriach. Ilość gatunków może przerazić nawet najodważniejszego śmiałka - każdy z nas przez to przechodził. Ważnym jest, aby nie zrażać się na początku. 

Kupując wino, zwróć uwagę na najistotniejsze jego cechy: 

Wygląd. W środowisku winiarskim opisuje on kolor wina w winie. Badamy go w bardzo prosty sposób. Wlej odrobinę trunku do kieliszka, potocznie mówiąc "na skosztowanie". Następnie przechyl kieliszek pod kątem 45 stopni i obserwuj, jak jak daleko kolor rozciąga się od góry do rdzenia. W przypadku białego, czy różowego wina warto pod kieliszek podłożyć serwetkę - wówczas obserwacja koloru będzie zdecydowanie łatwiejsza.  Każde wino ma inny kolor. W przypadku win białych używamy określeń: cytryna - złoto - bursztyn.  Wina czerwone identyfikujemy za pomocą barw: fioletowy - rubinowy - granatowy - płowy.  Na wina różowe poświęcimy osobny artykuł.

Kolejną bardzo, a dla mnie wręcz najważniejszą cechą, jest zwrócenie uwagi na zapach wina. To on powie nam najwięcej. Jak potrenujemy nos, będziemy w stanie poznać, czy wino, które aktualnie pijemy jest poprawne, czy jest np. korkowe. Tak samo jak w przypadku kolorów, tak w przypadku aromatów każdy szczep charakteryzuje się odmiennym zapachem. Różnice w aromatach są w stanie powiedzieć nam, czy mamy do czynienia z winem podstawowym, czy tzw. z wyższej półki. Aby wydobyć największy bukiet zapachowy należy "zakręcić" winem w kieliszku, aby dostało się do niego powietrze. Uwaga - nie rób tego za mocno, aby zawartość kieliszka nie wylała się na stolik bądź ciebie. Najlepiej zrobić to chwytając podstawę kieliszka stabilnie dłonią i wówczas obkręcić kieliszkiem dookoła. W woni win białych możemy znaleźć bukiety: suszonych owoców, pomarańczy, marmolady, paliwa, cynamony, imbiru, gałki muszkatułowej, migdałów, orzechów, miodu, karmelu. W winach czerwonych nasz nos może wyczuć: suszone owoce, skórę (tak, dobrze przeczytaliście :) ), ziemię, czerwone i czarne owoce, przyprawy. I tutaj również zaznaczę - każdy szczep wina charakteryzuje się innymi, charakterystycznymi dla niego zapachami. 

Przechodzimy teraz do najlepszej części nauki o winach - badanie smaku. Wino ma swoją kwasowość, ciało i finisz. Każdy z gatunków zawiera określoną ilość kwasu i dopiero testując je, jesteśmy w stanie ocenić, jak bardzo dużo go jest.  Wyczuwamy go na języku - wywołuje on uczucie mrowienia w ustach i produkcję śliny. Im wino bardziej kwasowe, tym większe mrowienie i praca ślinianek.  W winach czerwonych zaobserwujemy występowanie tanin. Pewnie nie jeden raz to pojęcie obiło się wam o uszy. Wyjaśniając, taniny to bardzo ważny składnik win czerwonych. Wytłacza się je ze skórek winogron, podczas procesu fermentacji. Wiążą się one ze śliną i powodują uczucie suchości w ustach i szorstkość. 

Kiedy przeszliśmy przez etap oceniania kwasowości wina, możemy teraz zabrać się za badanie ciała wina, jak i intensywności smaku.  Nasze odczucia, które towarzyszą zachowaniu się alkoholu w ustach, przy użyciu języka opisują jego ciało. Badając tą składową, skupiamy się na takich komponentach jak: cukier, kwasowość, taniny i alkohol. Następnie skupiamy się na intensywności i charakterystyce smaku. Kiedy oceniamy intensywność smaku wina, tak naprawdę dajemy notę jego mocy. Generalnie, wino będzie miało taką samą intensywność smaku, jak aromaty odczuwalne węchem. Jednakże, należy tutaj zapamiętać, że wino ocieplone naszymi ustami może zmienić odczucia niektórych bukietów na mniej lub bardziej intensywne. 

Przechodzimy do ostatniej składowej naszej nauki o winach - finiszu. Jest to kolekcja wszystkich odczuć, które towarzyszyły nam przy degustacji wina. Im dłuższe odczucia, mówimy wówczas o większej jakości danej butelki trunku. Wyróżniamy tutaj dwie kategorie - w środowisku winiarskim mówimy o krótkim, bądź długim finiszu.

Mam nadzieję, że będąc bogatszy w powyższą wiedzę, nie będziesz miał już takich oporów przed podjęciem próby zdobycia winiarskiej wiedzy. Nie jest to takie trudne, jakby mogło się wydawać, a odczucia, jakie temu towarzyszą rekompensują nawet najtrudniejszy etap tej drogi. 

4
Czy jest wino bez siarczynów?
Vineo ze Wzgórz Golan