Home

Morawy

Szczególnie polecane wina

Tak blisko? 

"Wydawałoby się, że tak daleko, a tak blisko" od tego stwierdzenia zacznę dzisiejszą ciekawostkę. Czechy, a ściślej pisząc Morawy są jednym z najbliższych regionów winiarskich za granicą Polski. Z Krakowa można wybrać się na weekend z winami morawskimi. Kto jest chętny? Pisaliśmy już artykuł o winach z tego regionu: https://vineo.pl/czechy

Przypomnę, iż "Morawy (Moravia), z około 95% upraw winorośli w kraju napędza przemysł winiarski Republiki Czeskiej".

"Morawskie winiarnie cieszą się rokiem winiarskim dobrze dostosowanym do produkcji złożonych aromatów o dobrej kwasowości. W wyniku łagodnego i jasnego sezonu wegetacyjnego aromatyczne białe odmiany winogron, takie jak Sauvignon Blanc z Doliny Loary i alzackie Pinot Gris, Gewurztraminer i Riesling, dojrzewają powoli i całkowicie."

Ogólnie wina godne polecenia dlatego szczególnie w czasie ekonomicznych wyborów polecam je serdecznie.

Zámecké Vinařství Bzenec 

Zámecké Vinařství Bzenec to jedna z naprawdę niewielu morawskich winiarni mieszcząca się w zamku, gdzie – w przestronnych ponad czterystuletnich piwnicach – może naraz degustować tu miejscowe wina nawet pięćdziesiąt osób. Winiarnia dysponuje 540 hektarami, na których uprawia się dwadzieścia dwie różne odmiany winorośli w trzech morawskich okręgach: Milkulovskim, Znojemskim i Slovackim. Ich wina co rok wybierane są do Narodowego Salonu Win: ekskluzywnej grupy stu najlepszych win Czeskiej Republiki.

Skład odmianowy naszej winnicy obejmuje Chardonnay , Veltlínské zelené , Muškát moravský czy Sauvignon , ale kluczowe i strategiczne odmiany to Pinot Blanc , Riesling i Riesling . W końcu to właśnie winnice takie jak Klínky z odmianami Pinot Noir , Riesling czy Chardonnay trwale weszły do ​​współczesnej historii morawskiego winiarstwa. Jesteśmy siedmiokrotnym zwycięzcą Czeskiego Salonu Win, a nasze wina zdobywają punkty w wielu innych międzynarodowych i krajowych konkursach.

Szczególnie polecane 

RULANDSKÉ BÍLÉ czyli Pinot Blanc

Bardzo wakacyjne wino o słonecznej barwie i subtelnych kwiatowo-owocowych aromatach przemieszanych z nutami chlebowymi. W smaku bardzo jakościowe i szlachetne, o przyjemnej limonkowej kwasowości i długiej, lekko mineralnej końcówce. Wino dobrze komponuje się z wędzonymi rybami i mięsami, a także z pasztetami i twardymi serami kozimi.

RULANDSKÉ MODRÉ czyli Pinot Noir

Wytrawny pinot o barwie owocu granatu i bukiecie złożonym z aromatów świeżych, dojrzałych czereśni i truskawek. Na podniebieniu bardzo eleganckie, jakościowe, o smaku idealnie korespondującym z nosem, gładkich taninach i przyjemnym, długim zakończeniu przywodzącym na myśl dojrzałe czerwone owoce. Proponuję do pieczeni lub dziczyzny oraz do potraw z dodatkiem grzybów.

Jak zamówić te wina? 

Jeśli chcecie zobaczyć je w kartach win w restauracjach wystarczy zapytać o wina morawskie, dostawcą jest firma Dom Wina, a bezpośredni kontakt do zakupów jest pod nr telefonu 601 336 132.

Jeśli jesteście zainteresowani spróbowaniem tych win w domu, podobnie wystarczy wybrać nr telefonu 601 336 132.

1
Czego można się dowiedzieć w dwie godziny?
Czerwony Bar w stylu anglosaskim