Home
Wina angielskie
Anglia krajem winiarskim?
Przez wieki Anglicy byli w pełni zaangażowani w picie wina (od 2014 r. Wielka Brytania zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem ogólnego spożycia wina), w przeciwieństwie do jego produkcji. Niewielka ilość wina, którą zrobiła Anglia, często spotykała się z szyderczymi komentarzami. W ciągu ostatniej dekady zmieniło się to dramatycznie. Anglia to nowa, ekscytująca siła w świecie wina, produkuje światowej klasy bańki, zdobywająca nagrody i, po raz pierwszy, pokonująca główne domy szampana w konkursach i zdobywając zasłużone uznanie na całym świecie. Chociaż produkuje się niektóre wina niemusujące, jest to tradycyjna metoda musowania, która konsekwentnie przyciąga uwagę ludzi i stanowi również większość angielskiej produkcji wina, stanowiącej ponad 65% całego wytwarzanego wina.
Klimat wyspy
Zmiana klimatu znacząco przyczyniła się do rozwoju winiarstwa Anglii, dużo cieplejsze i mniej deszczowe lata oraz gleby idealne do produkcji wina. Jest to ta sama warstwa wapienia i kredy, która po drugiej stronie kanału La Manche występuje w Szampanii i Chablis. Winorośle lubują się w wapniu i jego zdolności odprowadzania oraz magazynowania wody. Najbardziej pomocny w tym wszystkim okazał się mocny funt, ponieważ produkcja win musujących jest bardzo droga. Na początku XX wieku w latach 80. winnice obsadzano hybrydami i szybko dojrzewającymi produktywnymi krzyżówkami szlachetnej winorośli. Z tego rzutu pozostał szczep bacchus, który daje zaskakująco dobre wina, zupełnie niepodobne do swoich neutralnych niemieckich odpowiedników. Później zainteresowanie przyciągnęły bardziej wartościowe odmiany: chardonnay, pinot noir i pinot meunier.
Nie jest tajemnicą, że Anglia widzi dużo deszczu. Na południu, gdzie skupia się większość upraw winorośli, klimat jest nieco cieplejszy i bardziej suchy. Przy niewielkiej pomocy globalnego ocieplenia średnie roczne temperatury rosną, a problemy z dojrzewaniem winogron, które od dawna nękają angielskich winiarzy, mogą wkrótce przejść do przeszłości. Ale na razie najlepsze regiony do uprawy winorośli znajdują się wzdłuż południowego pasma wybrzeża Anglii, od Kornwalii po Kent, i mają podobny klimat, typ gleby i uprawiają szereg odmian winogron odpowiednich do chłodnego klimatu.
Historia wina angielskiego
Mieszkańcy Anglii z epoki żelaza importowali znaczne ilości wina, ale wydaje się prawdopodobne, że to Rzymianie wprowadzili pierwsze winnice do kraju. W okresie saksońskim uprawiano również kilka winnic, ale to szlachta normańska, która przybyła z Wilhelmem Zdobywcą w 1066 r. naprawdę doprowadziła do wprowadzenia udanej uprawy winorośli i angielskiej produkcji winach w ten sposób Domesday Book rejestruje ponad 40 winnic, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru na zachód od Londynu.
Produkcja wina znacznie rozwinęła się rozwinęła w średniowieczu, szczególnie w majątkach klasztornych i kościelnych. Jednak przejęcie Akwitanii przez koronę w połowie XII wieku, poprzez małżeństwo Henryka z Eleonorą z Akwitanii, zapewniło bardziej niezawodne źródło wina dla rosnącej populacji miejskiej Anglii i szlachty, a to wraz z pogarszającym się klimatem w późniejszym okresie średniowiecza doprowadziło do spadku produkcji wina w Anglii. Jednak uprawa winorośli i produkcja wina nie wymarły całkowicie.
Era przygód i przedsiębiorczości w XVII wieku zaowocowała nowym zainteresowaniem uprawą winorośli, a wielu właścicieli ziemskich w południowej Anglii eksperymentowało z sadzeniem winnic na swoich posiadłościach.
Jednym z najbardziej znanych był lord Salisbury, który zasadził winnicę w swojej nowej posiadłości w Hatfield House. W XVIII wieku inni właściciele ziemscy kontynuowali eksperymenty z uprawą winorośli, a szczególnie znana była winnica Charlesa Hamiltona w Painshill w Surrey.
Takie eksperymenty na małą skalę trwały przez XIX wiek, ale dopiero w drugiej połowie XX wieku komercyjna uprawa winogron i produkcja wina naprawdę zaczęła się rozwijać.
Pionierzy, tacy jak Ray Barrington Brock, starali się zidentyfikować odmiany winorośli najlepiej pasujące do klimatu Anglii, a następnie garstka ludzi zaczęła sadzić je na swoich terenach w południowej Anglii.
The English Vineyards Association – obecnie Wines of Great Britain – powstało w 1967 roku; do 1969 r. było około 83 członków, a w 1974 r. liczba ta wzrosła do 107.
Czasy teraźniejsze
Globalne badania winiarskie umożliwiły właścicielom zidentyfikowanie winogron, które są najbardziej odpowiednie do uprawy w klimacie Anglii, a wraz z ulepszonymi umiejętnościami w zakresie produkcji wina umożliwiło to znaczną ekspansję przemysłu winiarskiego.
W połowie lat 90. w Wielkiej Brytanii było około 400 winnic, a pierwsze winnice w Valley Vineyards – dziś zwanej Stanlake Park – zostały posadzone w 1979 roku. Z tych winogron wytwarzane są najwyższej jakości czerwone, białe i różowe wina.
Chłodny klimat Anglii, bardzo podobny do tego, który panuje w słynnych winnicach Szampanii w północnej Francji, jest szczególnie odpowiedni do produkcji winogron o właściwościach wymaganych do udanej produkcji angielskich win musujących.
Biorąc pod uwagę ocieplające skutki zmian klimatycznych i przedsiębiorczość angielskich winiarzy, wydaje się prawdopodobne, że jakość wina będzie tam z biegiem czasu ciągle rosła w siłę.
Regiony angielskie
- Winnice: 3550 akrów / 1438 hektarów (2012)
- Liczba winiarni: 128 (2012)
- Pierwsza winnica: Hambledon Vineyard w Hampshire, założona w 1951 roku
- Produkcja: 84% wino musujące i białe, 16% czerwone
Trzy główne regiony, które należy znać, to:
- Sussex
Sussex znajduje się w południowo-wschodnim rogu Anglii, wzdłuż kanału La Manche. Jest to jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów na całych Wyspach Brytyjskich, gdzie opady deszczu są mniejsze niż w jakimkolwiek innym regionie uprawy winorośli na tej wyspie. Nie oznacza to, że deszcz nie jest nadal problemem w kluczowym okresie, kiedy zaczynają kwitnąć winorośle i, podobnie jak we wszystkich regionach winiarskich Anglii, mróz i zgnilizna pozostają stałym problemem. Region geograficzny Sussex składa się z dwóch oddzielnych hrabstw, West Sussex i East Sussex, z których oba są domem dla rosnącej liczby winnic.
South Downs i różne wychodnie kredowe charakteryzują nie tylko krajobraz Sussex, ale także określają regiony bezpośrednio na zachód, północ i wschód. W Sussex dominują wapienne gleby kredowe, które przyczyniają się do zdolności regionu do produkcji wysokiej jakości winogron na wino musujące. Jeśli to brzmi znajomo, to dlatego, że są to gleby tego samego typu, co słynie z Szampanii. Inną cechą, którą Sussex dzieli ze swoim galijskim sąsiadem, jest chłodny klimat, który pomaga zachować kwasowość potrzebną do uzyskania musującego najwyższego poziomu. Sussex leży powyżej 50 równoleżnika, na najwyższym krańcu 30-50 stopni szerokości geograficznej, ogólnie uznawanej za odpowiednią do produkcji wysokiej jakości wina.
Wielkie nasadzenia winogron to Bacchus i klasyczne winogrona szampańskie, Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier, z których wszystkie dobrze nadają się do chłodniejszego klimatu. Aromatyczny biały Bacchus jest skrzyżowaniem Silvaner x Riesling i Müller-Thurgau i został opracowany w Niemczech w latach trzydziestych XX wieku. Wina z Sussex są często opisywane jako kredowe, krzemienne i posiadające silny charakter mineralny, odzwierciedlający gleby, na których uprawiane są winogrona.
Sussex ma szansę stać się pierwszym regionem, który uzyska status ChNP w Anglii.
- Kent
Kent znajduje się na wschód od Sussex, po drugiej stronie kanału La Manche od Calais. Słynne białe klify w Dover tworzą słynne wybrzeże, które od dawna jest obfitym źródłem rolnictwa w Wielkiej Brytanii i domem dla wielu sadów. Podobnie jak Sussex, stosunkowo cieplejszy klimat (w porównaniu z resztą Anglii) sprawia, że jest to miejsce opłacalne dla rolnictwa. Najlepsze obszary winnic są skierowane na południe, aby zmaksymalizować liczbę godzin słonecznych na winorośli, a Kent dzieli tę samą wapienną glebę kredową, co jego sąsiedzi.
Dziś Chardonnay, Pinot Noir, Bacchus i Ortega reprezentują wiele nasadzeń winnic w Kent, zastępując niemieckie skrzyżowania, takie jak Reichensteiner i Huxelrebe, które były intensywnie obsadzane w latach siedemdziesiątych. Znowu wina mają wyraźny mineralny nos, ale także aromaty jabłek, gruszek i czarnego bzu z jasną, orzeźwiającą kwasowością.
Pod koniec 2015 roku firma Champagne house Taittinger ogłosiła zakup ziemi w Kent, w której na nowo nabytej działce zamierza posadzić Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Taittinger jest pierwszym producentem szampana, który wskoczył na angielski boom musujący i zainwestował w rozwijający się w kraju przemysł winiarski.
- Surrey
Surrey także ma kredowe gleby zbudowane z pozostałości starożytnych skamieniałości morskich. Jest to druga inwestycja domu szampana w Anglii. Pommery i Hattingley Valley nawiązały współpracę. Surrey jest także domem dla jednego z największych angielskich producentów, Denbie's Estate, w którym znajduje się największa winnica Blighty, tytułowa Denbies Vineyard.
Inne regiony winiarskie Anglii:
Hampshire
West of Sussex to Hampshire, dobrze znane z nadmorskich kurortów i dom pierwszej nowoczesnej komercyjnej winnicy w Anglii. Winnica Hambledon została założona w 1951 roku przez generała dywizji Sir Guya Salisbury-Jonesa, wieloletniego frankofila, który wierzył w potencjał swojego rodzinnego Hampshire do produkcji winogron godnych przerobienia na wino. Seyval Blanc był jego wyborem, chociaż od tego czasu przesadzono go do odmian szampana.
Anglia Wschodnia
Na północ i wschód od Londynu leżą hrabstwa Norfolk i Suffolk, które razem tworzą wschodnią Anglię. Gleby są tutaj gęstsze, z dużą zawartością gliny. Bacchus to główne winogrono we Wschodniej Anglii, ale nowi hodowcy eksperymentują z Pinot Noir i Chardonnay. Niemieckie skrzyżowania, takie jak Reichensteiner, Schonburger i Huxelrebe, oprócz hybrydowego Rondo, są tutaj z powodzeniem uprawiane.
Anglia południowo-zachodnia
Południowy zachód jest mały pod względem nasadzeń winorośli w porównaniu z południowym wschodem – około 235 hektarów (580 akrów) w porównaniu do 1186 hektarów (2930 akrów), ale wina są nie mniej smaczne. Na przykład niedaleko Riwiery Kornwalskiej znajduje się Camel Valley – największa winnica Kornwalii, położona tuż nad brzegiem rzeki Camel. Camel Valley toruje drogę producentom w Kornwalii, konsekwentnie zdobywając nagrody za ich wina musujące. Niektóre z odmian, które tu zobaczysz, to Pinot Noir, Seyval Blanc i Reichensteiner.
Podsumowanie angielskie
W przeciągu ostatniej dekady obszar przeznaczony pod uprawę winorośli w Anglii powiększył się o 160 procent. Powierzchnia ta wynosi już 2888 hektarów i choć nie jest to zawrotna liczba (dla porównania Szampania liczy 34 tysiące hektarów), to tempo to jest niespotykane nigdzie indziej na świecie. Na dzień dzisiejszy działa już ponad 500 winnic, które w 2018 roku wyprodukowały ponad 15 milionów butelek, gdzie rok wcześniej było to ledwie 5,9 milionów. Przewiduje się, że do 2040 roku, całość produkcji rocznej wyniesie 40 milionów. Aż 70 procent produkcji to wina musujące, do których przylgnęła już na stałe długa nazwa english sparkling wine.