Home

enolog

Pasja do wina

Jak zacząć pracę z winem? 

Podobnie jak ja pewnie lubicie wino dlatego tu jesteście. Ale ile o nim wiecie? Czy nie macie wrażenia że jest ich tyle w sklepie że wpadacie w panikę w trakcie zakupów?

Chcę Wam w tym pomóc. Pomóc Wam chcę w znalezieniu ulubionego stylu wina.

Jestem Michał Stępień wina to moja pasja. Zająłem się nimi 18 lat temu. Pracuję dla importera win w restauracjach, hotelach, sklepach specjalistycznych. Doradzam które wina mogą być w sprzedaży.

Ten krótki felieton pozwoli Wam nabrać wprawy podczas zakupów w sklepach z winami, w trakcie pobytu w restauracji, za granicą na urlopie gdzie w pobliżu znajdują się winnice.

Zacznijmy od zapachu wina, choć znawcy oceniają najpierw kolor, ale nie musimy być od razu znawcami.

Tak, by poczuć aromaty musimy mieć dobry kieliszek. Dobry kieliszek to taki który zbiera moc zapachu w swoim kształcie.

By wino zaczęło nam pachnieć należy nim zakręcić w kieliszku. Ten proces pozwala nam zintensyfikować ilość aromatów. Następnie wąchamy.


Aromat wina 

Czy jest czysty? Czy jest przyjemny? Owocowy? Nieznany? Nawet czasem nieprzyjemny? Możemy niestety trafić też na wino z błędami. Jeden to wada korka (wino korkowe) drugi to wino utlenione. Lecz dziś nie o wadach lecz zaletach win. Skupmy się na intensywności aromatów. Czy pobudzają Waszą wyobraźnię? Czy przenoszą w miejsca które kiedyś odwiedziliście? Winiarzy we Włoszech, Francji. Wakacje w Chorwacji. Urlop w Grecji. To co przyjemnie nam się kojarzy będzie w winach na początku. Samo wąchanie wina jest niesamowicie atrakcyjne. Sam czasem jestem w okolicznościach gdy tylko mogę powąchać wino i sprawia mi to wiele radości.

Co w nim odkryjemy? Owoce! Owoce czerwone, czarne, cytrusowe, te najbardziej popularne. Dlaczego? Ponieważ winorośl pachnie różnymi owocami co sprawia, że jest fenomenalną rośliną. To nie wszystko! Wino może pachnieć aromatami spożywczymi, przyprawami, ogólnie może być nośnikiem miejsca pochodzenia winorośli. 

Smak wina

​Przyznam się iż w smaku wina poszukuję doznań, przyjemności, szczęścia. Dobre wino musi smakować. Nie rozumiem tych którzy piją wino dlatego, że jest w takim stylu jak założył sobie producent i my musimy zrozumieć jego gust, misję czy wizję winiarstwa. "Dobre wino to takie które nam smakuje" od wielu lat podpowiadam tę maksymę. Teraz przejdźmy do samego smaku. Przyjmijmy z góry że jest róźny. Bardzo owocowy na przykład wina z odmiany primitivo. Bardzo szlachetny wina z odmiany pinot noir. Bardzo orzeźwiający w większości w winach białych z sauvignon blanc, pinot grigio i wiele innych.

Ogólnie co daje wino?

​Radość, znajomości, wiedzę, gust. Mógłbym tak wymieniać długo. Oczywiście znajdzie się ktoś i podejdzie krytycznie. Wymieni ból głowy, kac i inne dolegliwości. Dla mnie wino jest elementem łączącym naturę w relacji człowiek-winorośl od tak dawna, że nawet trudno jest znaleźć genezę tego związku.

0
Smaki wina
Teoria wina